A hangyák elképesztő módszert dolgoztak ki arra, hogy megakadályozzák a fertőzések terjedését
A közönséges feketehangya lárváit néha egy halálos gomba fertőzi meg, azonban a hangyák kitaláltak egy agyafúrt, de meglehetősen unortodox megoldást a problémára.
Ha a gomba olyan mértékben fejlődik, hogy fertőzővé válik, nemcsak a fertőzött egyedet, hanem a kolónia összes többi lárváját is elpusztítja, és a királynők is mindössze az esetek 20%-ában élik túl.
De hogyan hárítja el a feketehangyák királynője a kolóniát fenyegető veszélyt?
A királynők először megpróbálhatják a beteg lárvákat ápolni ahelyett, hogy megölnék őket, de amikor egy egyedet már nem lehet megmenteni a pusztulástól, a királynő viselkedése megváltozik. Egy friss tanulmányban a kutatók megállapították, hogy a királynők felfalják a fertőzött lárvákat, hogy semmi se maradjon belőlük.
Dr. Christopher Pull a BBC Discover Wildlife-nak elmondta, hogy „ahelyett, hogy megpróbálnák ápolni az adott egyedet, a kolónia érdekében képesek megölni azt. Amint az egyed veszélyessé válik a többiekre nézve, a fertőzés terjedésének megelőzése érdekében elpusztítják.” A fertőzött kicsinyeik elfogyasztása biztosítja a királynők számára a szükséges tápanyagokat, hogy több utódot tudjanak létrehozni. Lényegében a fertőzött lárvákat újrahasznosítják, hogy létrehozhassák jövőbeli testvéreiket.
Miért nem fertőződik meg a királynő a gombával, ha elfogyasztja beteg kicsinyeit?
Dr. Pull szerint a hangyáknak van egy speciális mirigyük, amely savas, antimikrobiális mérget termel. Ezt általában a fészek megtisztítására használják, ahogy mi is használunk tisztítószereket. A hangyák egymáson is használják, „mint kémiai fertőtlenítőszert”. A kutatók észrevették, hogy a királynők a méregmirigyüket használták a fertőzött lárvák permetezésére, és ápolták, miközben a kicsinyeiket ették, ami arra utal, hogy a méreg savas és antimikrobiális tulajdonságai segíthetnek a királynőknek elpusztítani a gombát.
Hogy a királynők pontosan honnan tudják, hogy melyik utódok fertőzöttek, még nem ismert, de a kutatók úgy vélik, hogy a királynők a lárvák saját jelzései révén észlelhetik a fertőzött lárvákat. Lehetséges, hogy a lárva vegyi anyagokon keresztül azt üzeni a királynőnek, hogy jöjjön és egye meg. Ez a módszer valószínűleg azért alakult ki, mert csak a királynők szaporodnak. A gének továbbadásának szempontjából a lárvának valójában az az érdeke, hogy az anyja túlélje, és ha kell, szó szerint tálcán kínálja magát a nemes célért.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?