Ennek a különleges tematikus játéknak köszönhetően bepillantást nyerhetsz egy étterem pörgős és izgalmas világába. A Kitchen Rush – Legyél sztárséf! és a frissen megjelent kiegészítője a Kitchen Rush: Hozhatok desszertet? egy valós időben játszódó, étterem menedzsment témájú kooperatív társasjáték, amit a ComPaYa WebShop jóvoltából mutathatunk be nektek.
A Konyhafőnök
Azt hiszem elég sokan vagyunk, akik különböző pc-s, telefonos vagy konzolos étterem menedzsment játékok bűvöletében töltötték olykor igen értékes idejüket. Akik azonban mégsem tartoznának ehhez a csoporthoz, azoknak most alkalma nyílik csatlakozni.
A játék alapsztorija, hogy éttermet nyittok egy rozzant épületben a barátaitokkal (mert csak erre volt pénzetek), amit fel kell futtatnotok és körről körre fejlesztenetek a hírnév és a profit érdekében.
Ebben a játékban a játékosok egyfajta „munkáslehelyezős” módszerrel hajtanak végre akciókat. Minden játékosnak van bizonyos számú homokórája, amiket különböző akciók mezőire helyezhetnek le. Minden mezőn addig kell otthagyni az órádat, amíg le nem peregnek a szemek. Csak ezután kezdhetsz neki egy újabb feladatnak. A kihívás ebben az, hogy minden műszaknak megvan a saját időkorlátja. Ez 4 és 5 perc között van, attól függően, hogy gyerekkel játszátok-e. Az aktuális kör utolsó percében garantáltan azt fogod érezni, hogy a gravitáció felmondta a szolgálatot, és azok a homokszemek bizony már sose fognak leperegni.
Ez a játékmenet nagyon szépen visszaadja a főzés és az éttermi munka folyamatának élményét.
Hal a tortán
Hiszen az étel sem azonnal lesz kész, hanem idő kell neki. Időbe telik leültetni a vendéget az asztalhoz, felvenni a rendelését, felszolgálni neki az elkészült ételt, fűszereket válogatni, alapanyagot vásárolni stb.
A játékszabály egy forgatókönyv-gyűjtemény, ami két kör között mindig a kezetekben lesz. Szintről szintre változik a játékostábla, különböző összetevőket kell felrakni, máshogy kell keverni a paklit, és persze folyamatosan építkeznek egymásra az egyre nagyobb kihívást jelentő szabályok. De ez is teljesen természetes, hiszen minél nagyobb az üzlet, annál több feladatot is kell ellátni.
A játék asztalképe pazar.
Összetevői nagyon igényesek. A hozzávalók és fűszerek fából vannak, a kártyák strapabíró anyagból készültek, ahogy a kis karton tányérok is. Azt is kifejezetten praktikus ötletnek találtam, hogy a tábla puzzle-szerű darabokból áll. Egyes puzzle darabok megfordításával fejlődik az éttermünk, aminek következtében új helyszíneket és akciómezőket kapunk, ahogy haladunk előre, fejezetről fejezetre. Azonban óvatosságra intenék mindenkit: az illesztések azért könnyen rongálódnak a ki-be pattintások során.
Sütimester
Miután az alapjátékot végigjátszottuk és már úgy szolgáljuk fel a kobe steakeket wasabis édesburgonyával, mintha megkennénk egy lekváros kenyeret, akkor új szintre emelhetjük a játékélményt a Hozhatok desszertet? kiegészítővel.
Nem csak az édesszájúakat fogja elvarázsolni ez a kiegészítő, mivel hirtelen egy kezdetleges „legacy” típusú játékot kapunk.
Elnevezhetjük saját éttermünket (mi a Mega Saláta étkezdét vezettük) és saját magunk döntünk afelől, milyen fejlesztésbe fektetjük be nehezen megkeresett pénzünket, amik végigkísérnek az egész játékon. Viszont, például kártyákat nem kell szétvágni és a játékot sem kell megrongálnunk. Mégis lehetőségünk van uralni a történet folyását.
Kapunk egy új puzzle darabot a táblához, aminek köszönhetően mostantól édességeket és fagylaltkelyhet is felszolgálhatunk az extra profit érdekében. Természetesen a megszokott minőségben érkeznek a fagylaltgombócok és a további új hozzávalók is.
Arról nem is beszélve, hogy ha azt gondoltad, mekkora szívás az alapjáték kicsi fűszer zsákjából kikotorászni az ételhez szükséges fűszer kockákat, akkor itt a folytatás: a fagyasztó. Garantáltan hasonlóan csodálatos élmény lesz a fagyasztóból megpróbálni kihalászni a félgömb alakú és nehezen megfogható fagylaltgombócokat.
A desszertek újabb akciókat, újabb hozzávalókat, meghibásodásokat és kártyákat hoznak be a játékba, ami miatt még több felé kell figyelni egyszerre. Ezért
azt ajánljuk, hogy a kiegészítő előtt mindenképp játsszátok végig az alapjátékot.
Ide Süss!
Arra számítottam, hogy már a Legyél sztárséf! játszása közben is folyton egymásba fogunk akadni, de ezt egész ügyesen elkerültük. Viszont, ami késik, nem múlik. A Hozhatok desszertet? meghozta a várva várt ütközetet. Itt már tényleg útban lesztek egymásnak, és az ütközések elkerülése komoly koncentrációt és együttműködést igényel.
A Kitchen Rushban egy menet közben végig a játékra kell összpontosítani. Nagyon figyelni kell a táblára, az órákra, és persze egymásra is. Állandó a játékosok között az interakció abban a 4-5 percben ameddig egy műszak tart. Az alapjáték folyamatosan nehezedő feladatai lehetővé teszik mindenki számára, hogy fejlessze azt a fajta koncentrációt, amire a későbbi forgatókönyvekben erősen szüksége lesz a játékosoknak. Ezért csak bátorítani tudok mindenkit, hogy vágjon bele ebbe a konyhai kalandba, mert nem csak fantasztikus élményekkel fog gazdagodni, de lehet, hogy macska reflexekkel is.
A játék két fővel is nagyon élvezetes, de
négy séf- és cukrászmester együtt tud igazán maradandót alkotni.
A konyhában tölthettek 20-30 percet is, de ha egyszer elkezditek, készüljetek fel: nehéz megállni. Órákon át fogjátok pakolni a homokórákat az étteremben, egészen az agyzsibbadásig.
A Kitchen Rush és kiegészítője Turczi Dávid társtervezésével jött létre, akinek a nevéhez köthető a sokak által ismert és kedvelt Anachrony társasjáték is, így elég magas elvárásokkal indultam neki az első partinak. És nem kellett csalódnom.
A szabályok egyszerűek és jól érthetőek, ezért játszhatjátok családdal és barátokkal is. Ami pedig a legjobb az egészben, hogy abban a 4-5 percben, amíg egy műszak tart szinte megszűnik körülöttetek a világ és csak egymással és a játékkal fogtok tudni foglalkozni. Szóval, ha egy igazán izgalmas és szórakoztató kooperatív játékkal játszanátok, akkor kapjátok fel a séfsapkákat és kezdjetek bele egy parti Kitchen Rushba.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon