Oroszországnak ezentúl eggyel kevesebb bábállama lesz
Irakli Kobahidze georgiai miniszterelnök kedden arról beszélt, hogy hamarosan sikerül lebontani minden korlátot Georgia és Abházia között, és a két nép újra egy államban fog élni. De mit szólt ehhez Oroszország?
„Néhány kilométerre Zugdiditől található az elválasztó vonal, amely mesterségesen határol el minket Georgia történelmi régiójától, Abháziától. Meggyőződésem, hogy hamarosan eljön az idő, amikor minden mesterséges korlát le lesz bontva, a georgiaiak és abházok pedig egységes és oszthatatlan államban fognak közösen élni.”
Oroszország is benne van abban, hogy sokáig nem oldódott a helyzet
A kaukázusi Abházia 1992 óta „szuverén országként” működik, Moszkva hathatós segítségével. A véres háború után egyoldalúan kikiáltott függetlenségét mindössze néhány ország ismeri el a világon.
1992 augusztusában a georgiai erők bevonultak Abháziába, hivatalosan a közlekedési útvonalak védelme és a régió stabilizálása céljából, azonban az abház szeparatisták ezt inváziónak tekintették, és kitört egy teljes körű háború.
A szeparatisták Moszkva fentebb említett jelentős katonai és logisztikai támogatásával, és orosz önkéntesekkel harcoltak a georgiai erők ellen.
Oroszországnak azért jött jól a konfliktus, mert meg akarták gyengíteni a georgiai ellenőrzést. Ez az egyik oka annak, hogy Georgia eddig egy Moszkva által megszállt területként hivatkozott Abháziára.
Georgia igyekezett fenntartani az ellenőrzést Abházia felett, mivel nemzeti területüknek tekintették, de a korai posztszovjet időszakban politikailag és katonailag is gyenge volt a feladathoz.
Az akkoriban Eduard Sevardnadze volt elnök által vezetett kormány belső instabilitással és a határain belül különböző szeparatista mozgalmak nyomásával szembesült, ami miatt nem tudták megakadályozni az abház terület függetlenedését.
Georgia kapcsolata emiatt nagy mértékben romlott Oroszországgal, azonban az utóbbi években sokat közeledett a Nagy Medvéhez, valószínűleg azért, mert újra felügyeletük alá akarják vonni a területet. Egyelőre Moszkva hallgat az ügyben.
Megoldódik a több mint 30 éves konfliktus
Szeptemberben a kormánypárt egyik vezetője, Bidzina Ivanisvili egy másik szakadár régióról, Dél-Oszétiáról is is említést tett. Akkor azt az ígéretet tette, hogy amennyiben a Georgiai Álom-Demokratikus Georgia győzelmet arat az október 26-i parlamenti választáson, akkor Tbiszili bocsánatot fog kérni az oszétok elleni háború miatt, mivel szerintük azt Miheil Szaakasvili akkori elnök robbantotta ki külső nyomás hatására.
Ivanisvili úgy vélte, hogy „a georgiaiak és oszétok kereszténysége sarokkövének számító” megbocsátással véget lehet vetni a Georgia ellenségei által gerjesztett testvérgyilkos szembenállásnak, és hozzátette, szerinte kölcsönös megbocsátással és megbékéléssel ér majd véget a konfliktus.
Georgia 2008 augusztusában fegyveres erővel próbálta elfoglalni a szakadár Dél-Oszétia fővárosát, Chinvalit. Oroszország beavatkozott Dél-Oszétia oldalán, és egy öt napig tartó fegyveres konfliktus után visszaszorították Georgiát. A Kreml ezt követően, 2008. augusztus 26-án ismerte el a két georgiai szakadár régiót, Abháziát és Dél-Oszétiát független államként.
Érdemes elolvasni:
Source: MTI, Szabad Európa Rádió
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?