Ledöbbentek a kutatók, amikor meglátták, mi van a tengerfenék kőzetdarabjai alatt
Amikor a tudósok lemerészkedtek a tengerfenékre, hogy megvizsgálják az ott található, különös kürtőket, igencsak meglepődtek azon, amit találtak. Egy olyan táj terült el a szemük előtt, amely mintha egy másik bolygóról származna, mégis tele van élettel.
A Holland Királyi Tengerkutató Intézet által vezetett mélytengeri expedíció a National Geographic szerint az első olyan, amely az eddig ismert mikroorganizmusokon és lárvákon kívül mást is talált a tenger mélyén, derül ki a Futurism beszámolójából.
A tengerfenék még mindig képes meglepni a kutatókat
A hidrotermális kürtőkről, vagyis ezekről a víz alatti vulkanikus hasadékokról már régóta ismert, hogy mikroszkopikus tengeri élőlényeket vonzanak a nagyrészt lakatlan tengerfenékre. Viszont eddig a kutatók még nem látták, mi van a kürtők felszíne alatt.
A Sabine Gollner vezette kutatócsoport egy távirányítású tengeralattjáró segítségével kőzetmintákat gyűjtött a Tica Vent nevű hidrotermális kürtő környékéről.

A pillanat, amikor a kutatók távirányítású tengeralattjárója elmozdítja az egyik kőzetdarabot, és életet találnak alatta. Képernyőfotó: @SchmidtOcean/X
A képződmény Amerikától nyugatra található, a kelet-csendes-óceáni törésvonalnál helyezkedik el. Eredetileg a cél az volt, hogy lárvákat és apró organizmusokat vizsgáljanak meg, de a nehéz kőzetek miatt más megoldáshoz kellett folyamodniuk.
Amikor a robot felemelte a kürtő melletti tengerfenék egy darabját, a kutatók meglepődve látták, hogy apró üregekben nagyobb állatok is, konkrétabban csőférgek és csigák élnek. Ezekről egészen idáig azt hitték, hogy csak a felszínen fordulnak elő.
Akár a földön kívüli élet kutatásában is segíthet az új tanulmány
Gollner – aki a Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője is egyben – azt mondta, hogy egyáltalán nem számítottak arra, hogy ilyesmivel találkoznak a tengerfenéken.
A kutatók úgy vélik, hogy ezeknek az élőlényeknek a lárvái a kürtőkön keresztül, meleg folyadék áramlatokkal jutnak el új területekre, ami segíthet megérteni, hogyan működik az élet a mélyben.
In @NatureComms, Bright et al. present findings from the #VentUnderworld expedition that transform scientific understanding of ecology and the evolution of animal life at and beneath hydrothermal vents in the deep sea. Read the full paper here: https://t.co/2AkG821B6l pic.twitter.com/Vrl3asqpxq
— Schmidt Ocean (@SchmidtOcean) October 16, 2024
Gollner a National Geographicnak kifejtette, hogy „a kürtők ökoszisztémája nem korlátozódik arra, amit a felszínen látunk, mivel az alatta lévő rétegekben is van élet.”
A felfedezés fontos lehet az olyan “extrém körülményekhez alkalmazkodott” élőlények védelme – különösen a mélytengeri bányászat fenyegetésével szemben – szempontjából, mint ezek a tengerfenék alatti organizmusok.
A tudósok szerint kutatásuk akár abban is segíthet, hogy megfejtsük, hogyan alakulhat ki élet más bolygókon.
Heather Olins, a Boston College biológusa szerint „ha van is bármilyen élet a Földön kívül, az nagy valószínűséggel nem a Nap energiájára épül.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje