Megtalálták az eddigi legkisebb dinoszaurusztojásokat
A valaha talált legkisebb dinoszaurusztojásokat Kínában fedezték fel, amelyek ráadásul egy eddig ismeretlen fajhoz tartoznak.
Ezek az apró tojások szőlőszem méretűek, és egy építkezési területen kerültek elő alig néhány nappal azelőtt, hogy a munkálatok során megsemmisültek volna, olvasható a Live Science beszámolójában.
A hat kis tojást 2021-ben, egy délkelet-kínai Kancsou városának közelében végzett terepfelmérés során találták meg a kínai állami média szerint.
A megkövült héjak szabálytalanul helyezkedtek el egy szikladarabon belül, így nehéz megállapítani, hogy egyetlen fészekhez tartoztak-e.
A legapróbb tojások, de vajon a legapróbb dinoszauruszok váltak belőlük?
A kőzet kora körülbelül 80 millió évre tehető, a kréta időszakból származik.
A legkisebb tojás mindössze 2,9 centiméteres, így rekordot döntött a legkisebb, nem madarak által rakott dinoszaurusztojás tekintetében, amelyet eddig egy Japánban talált tojás tartott, amely a Himeoolithus murakamii nevű, tyúk méretű élőlénytől származott, és körülbelül 4,5 centiméter hosszú volt a Guinness Rekordok Könyve szerint.
Összehasonlításképpen, az újonnan felfedezett példányok körülbelül feleakkorák, mint a legtöbb tyúktojás.
A Historical Biology folyóiratban közzétett tanulmány szerint a tojások valószínűleg egy eddig ismeretlen theropodafajhoz tartoztak, amelyek a Tyrannosaurus rexhez hasonlóan kétlábú, nagyrészt ragadozó fajok csoportja volt.
Az új fajt Minioolithus ganzhouensis néven nevezték el. Egyelőre azonban szinte semmit sem tudnak róla, így azt sem, hogy mekkorára nőttek.
Az apró tojások azonban kivételesen jól megőrződtek, a megkövült héjak részletes elemzése alapján a tojások belső szerkezete szinte teljesen ép maradt.
A jövőbeni tanulmányok ezekről a tojásokról többet tárhatnak fel a késő kréta időszak theropoda dinoszauruszainak szaporodásbiológiájáról – mondta Fenglu Han, a Kínai Földtudományi Egyetem paleontológusa.
A dinoszaurusztojások mérete nem mindig utal arra, hogy a faj, amely lerakta őket, mekkorára nőhetett. Például néhány ornithopoda 13-14 centiméteres tojásokat rakott, míg egyes titanoszauruszok, amelyek a valaha élt legnagyobb szárazföldi lények közé tartoztak mindössze 15 centiméteres tojásokból keltek ki, miközben négyszer nagyobbra nőttek, mint az előbb említett ornithopodák.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm