Mi történne, ha megszűnne a Golf-áramlat?
Mi történne, ha megszűnne a Golf-áramlat? A Föld már átélt ilyet: a jégtakaró megolvadt, a vízszintek megemelkedtek, az óceáni áramlatok leálltak.
Legutóbb körülbelül 13 ezer évvel ezelőtt történt hasonló, akkor pedig az emberek még nem vizsgálták az éghajlatot. Most úgy néz ki, mindez megismétlődhet, és joggal aggódunk: ha ezek a jelenségek ma is bekövetkeznének, a világ, amelyben élünk, gyökeresen átalakulna, írja a What If. De vajon hogyan változna meg a bolygó az olvadó jég hatására? Miért sodorna egy ilyen áramlathalál egy újabb jégkorszakba?
Az óceáni áramlatok alakítják bolygónk klímáját. Forró egyenlítői vizet juttatnak el a sarkok felé, a hideg sarki vizeket pedig “visszaviszik” az egyenlítőhöz. Az északi féltekén a Golf-áramlat játszik kulcsszerepet, mivel körülbelül 2 m/s sebességével a világ egyik legnagyobb és leggyorsabb óceáni áramlata.
Ez az áramlat a Mexikói-öbölből hoz meleg vizet az Egyesült Államok és Newfoundland keleti partjaihoz, majd az Atlanti-óceánon keresztül két ágra szakad: egyik része Észak-Európába tart, a másik Nyugat-Afrika partjainál kering tovább. A Golf-áramlat a globális óceáni szállítószalag rendszerének része.
Hogyan kapcsolódik mindehhez a jég?
Az áramlatok a víz sűrűségkülönbségeiből alakulnak ki. A melegebb víz kisebb sűrűségű, így felszínre emelkedik, míg a hidegebb, nagyobb sűrűségű víz mélyebbre süllyed. Azonban a víz sűrűségét nemcsak a hőmérséklet, hanem a sótartalom is befolyásolja. Itt kerül a képbe a sarki jég.
A sarki jégtakaró friss vizet tartalmaz. Amikor olvad, egyre több friss vizet juttat az óceánba, ami az Észak-Atlanti-óceán vizét kevésbé sűrűvé teszi. Egy ponton a víz már nem fog tudni elsüllyedni. Ez a globális szállítószalag leállását eredményezheti, és
ez lenne a Golf-áramlat vége, és valami más kezdete: egy új jégkorszaké.
Bármennyire is évről évre egyre melegebb a bolygó, a klíma nem ilyen egyszerű. A Golf-áramlat egy meleg áramlat, ami enyhíti a tél hidegét Nyugat-Európában, és mérsékli a hőmérséklet-ingadozásokat Florida keleti partvidékén is. Ha ez a melegítő áramlat megszűnne, többé nem szállítana meleg vizet ezekre a területekre.
Ez történne, ha a Golf-áramlat megszűnne
Nyugat-Európa mélyfagyba kerülne, akárcsak Észak-Amerika, Európa átlaghőmérséklete pedig akár 10 °C-kal is visszaeshetne. Jégviharok tombolnának Spanyolországban, Franciaországban, Portugáliában és az Egyesült Királyságban, London hetekig havas lenne.
Az Egyesült Államok keleti partján egy másik probléma merülne fel: a vízszint emelkedése. Jelenleg az amerikai partok vízszintje általában alacsonyabb, mint az európai partoké, mivel a Golf-áramlat Európa felé melegebb vizet szállít. Ha a Golf-áramlat megszűnne, a víz az USA partjai felé nyomulna vissza.
Ez hosszú távon súlyos gondokat okozna a mezőgazdaságban, és hatalmas gazdasági károkat eredményezne azokban a régiókban, ahol a növénytermesztés a megélhetés alapja. Miközben Amerika keleti partja és Nyugat-Európa egy jégkorszakot élne át, a világ többi részén továbbra is emelkedne a hőmérséklet.
Az éghajlatváltozás tüzeket, szökőárakat, hurrikánokat idézne elő, akár egyszerre is, ez pedig egy olyan világot eredményezne, amelyet a Föld egyszer már megélt: csakhogy ezúttal a civilizációnak kellene küzdenie a változó klímával.
Érdemes elolvasni:
- Mely fajok lennének képesek átvészelni egy nukleáris háborút?
- Elveszett, 18. századi gyarmati kolóniát fedeztek fel az Amazonas
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm