Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
A varjak képesek hangosan számolni – derül ki egy megdöbbentő tanulmányból. Ez az első alkalom, hogy az ember mellett, egy állat bizonyítottan végrehajtotta ezt a különleges teljesítményt.
Mostanáig csupán az emberek voltak képesek a hangos számolásra, ám egy friss tanulmány szerint a varjak is meg tudják ezt valósítani. Az új kutatás meglepő eredményekkel szolgált, amelyek azt mutatják, hogy a kormos varjak (Corvus corone) képesek hangosan számolni, és akár ugyanazokkal a numerikus képességekkel bírnak, mint a kisgyerekek akik szintén hangzás alapján tanulják meg a számokat. Az állatok intelligenciájának ilyen mértékű felismerése új megvilágításba helyezi a természetes világban zajló kommunikáció és tanulás folyamatát.
A kutatók megfigyelték, hogy a varjak képesek egy adott számú károgást produkálni vizuális vagy auditori ingerekre reagálva, ezzel lehetővé téve számukra, hogy hangosan számoljanak egy és négy között. Ez az első olyan felfedezés, amely világosan bizonyítja, hogy az állatok különböző számú hangkibocsátásokkal tudnak számolni. A kutatók az eredményeiket a Science folyóiratban tették közzé, írja a Live Science.
“A célzottan produkált hangkibocsátásokhoz szükséges specifikus számú zaj létrehozása egy összetett numerikus képesség és hangkontroll kombinációját igényli” – írták a kutatók a tanulmányban. “Eredményeink azt mutatják, hogy a varjak rugalmasan és szándékosan képesek egy előírt számú hangot produkálni a ‘közelítő számrendszer’ segítségével, amely egy nem szimbolikus számértékelő rendszer, amit emberek és állatok is osztanak.”
Az állatok számolási képességei arra utalnak, hogy a numerikus érzék nem csupán az emberek sajátja, hanem más fajokban is megfigyelhető. Több kutatás is kimutatta, hogy az állatok – például a méhek, oroszlánok, békák és hangyák – természetes számérzékkel rendelkeznek. Egy másik tanulmány arra is fényt derített, hogy a fekete sapkás cinkék (Poecile atricapillus) több “dee'” trillt adnak hozzá a riasztó hívásaik végéhez, ha nagyobb fenyegetésekre figyelmeztetnek. Ezek az eredmények azonban nem elegendőek ahhoz, hogy igazolják, hogy az állatok képesek hangosan számolni, hiszen a cinkék esetében például lehet, hogy csupán a stressz fokozódása miatt hívnak többet.
A kutatók a varjak számolási képességeinek további vizsgálatára fókuszáltak, mivel ígéretes alanyai voltak a tesztnek, figyelembe véve kiváló hangképességeiket és a bonyolult matematikai fogalmak, például a nulla megértését. A legújabb kutatás során három varjúnak véletlenszerűen rendezett vizuális és akusztikus ingereket mutattak be – a vizuális inger arab számokból állt, míg az akusztikus inger különböző hangszerek zajait jelentette.
A madarak próbálkozásai és tévedéseik révén megtanulták, hogy minden egyes jelzés egy meghatározott számú károgással áll összefüggésben, egy és négy között. Miután a varjak kiadták a megfelelő számú károgást (például négyet a négyhez kapcsolódó jelzésre), meg kellett kopogtatniuk a képernyőt, amelyen az ingerek megjelentek, hogy jelezzék, befejezték a feladatot. Ha a madarak a megadott számú károgást produkálták, jutalomban részesültek.
A kiképzés után pontos válaszokat adtak – a megadott számú károgást a megfelelő ingerekhez viszonyítva, jóval a véletlen aránya felett. Még ha téves válaszokat adtak is, azok gyakran a közeli számok közötti hibák voltak (például három és négy) a távolabbi számokkal (mint egy és négy) szemben.
A kutatók megállapították, hogy a madarak számolási készségei hasonlítanak a kisgyermekekéhez, akik gyakran hangzás alapján számolnak, nem pedig a számokat önállóan használva. “Ez a képesség a varjaknál tükrözi a kisgyermekek számolási készségeit, mielőtt azok megtanulnák megérteni a kardinális számokat, és így valószínűleg egy evolúciós előfutára lehet a valódi számolásnak, ahol a számok egy kombinatorikus szimbólumrendszer részei” – fogalmaztak a tudósok.
Ez a felfedezés nemcsak az állatok intelligenciájáról árulkodik, hanem új perspektívát is nyújt a számolás és a számok megértésének evolúciós fejlődéséről. A hollók képessége, hogy tudatosan és szándékosan képesek hangosan számolni, nyomós érv a számérzék evolúciós alapjainak vizsgálatára. Az ilyen jellegű kutatások hozzájárulhatnak a kognitív tudományok és az állati viselkedés megértéséhez, miközben megnyitják az utat a további felfedezések előtt az állati intelligencia határait illetően. A varjak példája arra figyelmeztet minket, hogy az intelligencia sokkal szélesebb spektrumon mozoghat, mint azt korábban gondoltuk.
Ezt is érdemes elolvasni:
- Kiderült, hogy hogyan navigálnak a cápák
- Ennek az állatnak a kék vére évente milliók életét menti meg
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Pho leves története és Budapest top 10 helye ahol megkóstolhatod
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz
Honnan ered a malacpersely?
Patkány sofőrök?