Az emberi beszéd nyolcszor olyan idős lehet, mint eddig gondoltuk: már 1,6 millió éve is beszélhettek őseink
Egy új kutatás szerint az emberek jóval korábban kezdtek el beszélni, mint azt eddig gondoltuk. Steven Mithen brit régész tanulmánya arra utal, hogy az emberi beszéd alapjai akár már 1,6 millió évvel ezelőtt megjelenhettek, valószínűleg Kelet- vagy Dél-Afrikában.
Mithen véleménye szerint a beszédképesség kifejlődése meghatározó lépés volt az emberi evolúcióban, annak megértése pedig, hogy mikor alakult ki a nyelv, kulcsfontosságú múltunk megismeréséhez – írja a Greek Reporter.
Sokkal régebbi az emberi beszéd, mint gondoltuk?
Eddig a legtöbb szakértő úgy vélte, hogy az emberek mintegy 200 ezer éve kezdték el használni a nyelvet. Mithen legújabb kutatása azonban megkérdőjelezi ezt az elképzelést. Kutatásai alapján az emberi nyelv alapjai legalább nyolcszor régebbre nyúlnak vissza, mint eddig hittük. A régész következtetéseit leletek, ősi csontok, genetikai adatok, agykutatási eredmények és nyelvi vizsgálatok alapos elemzése után vonta le. Az összes bizonyíték arra utal, hogy az emberi beszéd, illetve a nyelv kialakulása és egyéb evolúciós változások 2–1,5 millió évvel ezelőtt kezdődhettek el.
Kr. e. 2 millió körül az emberi agy gyors növekedésnek indult, és ez a folyamat különösen felgyorsult 1,5 millió évvel ezelőtt. Az agy növekedésével belső felépítése is megváltozott. Az egyik kulcsfontosságú változás az volt, hogy kialakult az agy homloklebenyének egy része, a Broca-terület. Ez az agyi terület szorosan kapcsolódik mind a nyelv megértéséhez, mind a beszéd előállításához. A tudósok szerint a Broca-terület az ősi agyi struktúrákból fejlődött ki, amelyek eredetileg a kéz- és kargesztusok általi kommunikációt szolgálták, eszerint pedig a fizikai gesztusok használatát fokozatosan felváltotta a beszéd, mint elsődleges kommunikációs forma.
A Broca-terület és a munkamemória kapcsolata
Újabb tudományos vizsgálatok szerint a Broca-terület fejlődése összefügghetett a munkamemória javulásával, amely elengedhetetlen a mondatok szerkesztéséhez. Azonban több más evolúciós változás is kulcsszerepet játszott az emberi nyelv kialakulásában.
Körülbelül 1,8 millió évvel ezelőtt kialakult egy kifinomultabb egyenes járás, az úgynevezett bipedalizmus (kétlábúság). Ezzel együtt változott az emberi koponya alakja is, amely a toldalékcső (más néven hangcsatorna) formáját és elhelyezkedését is befolyásolta. Ez a változás lényeges volt az emberi beszéd kialakulásában, számolt be róla a The Independent.
További bizonyítékok is alátámasztják, hogy az emberek valószínűleg már Kr. e. 1,6 millió évvel ezelőtt elkezdték a beszédet használni. Az emberek nem voltak különösen erősek a legtöbb állathoz képest, így fizikai gyengeségük miatt más módszereket kellett találniuk a túléléshez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ukrajna csak „tesztpálya” az Oresnyik rakétának Zelenszkij szerint
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel