1197 óta lázban tartotta a történészeket a legendás csontváz, de most végre választ kaphatunk, hogy mi is történt pontosan.
Történész szakemberek egy csoportjának köszönhetően 800 év után véree megoldódni látszik a „kútember” rejtélye, írja a LADbible.
A csontvázat valaha egy norvég kastély kútjába dobták, de a kutatók hosszú időn át csak vakarták a fejüket, hogy miért is került oda, és hogy van-e valami mögöttes jelentése annak, hogy pontosan hol van a holttest.
Egy hőseposz írt róla
Sok minden, amit Norvégia történelméről tudunk, a Sverris Saga ismert hőseposzból származik. A mű Sverre Sigurdsson király uralmát meséli el a polgárháborúkkal terhelt XII. és XIII. századból.
A feltehetően a királyhoz közel álló személyek által írt műben szerepel egy rész, amely szerint 1197-ben katonai rajtaütésre került sor, és egy holttestet beledobtak egy kútba a közép-norvégiai Trondheim melletti Sverresborg várában.
Valószínűleg ezzel próbálták megmérgezni a helyi lakosok fő vízforrását, tudták ugyanis, hogy miután a holttest rothadni kezd, a víz fertőzővé fog válni. Egy friss tanulmányból kiderül, hogy a kutatók ősi DNS felhasználásával igyekeznek a hőseposz történetét megerősíteni, és tisztázni, hogy mi történhetett pontosan a „kútemberrel”.
Óriási előrelépés
És a kutatás olyan eredményre jutott, ami szó szerint példaként szolgálhat a történelmi személyiségeket és a hozzájuk kapcsolódó legendákat kutató történészek számára.
„Ez az első alkalom, hogy valóban sikerült találani egy olyan személyt, akiről ezekben a történelmi szövegekben írnak” – mondja Michael D. Martin professzor, a Trondheimben található Norvég Tudományos és Műszaki Egyetem szakembere.
Hozzátette: „Európa-szerte sok ilyen középkori és ókori maradvány található, és egyre gyakrabban tanulmányozzák őket genomikai módszerekkel.”
A „kútember” csontjait még 1938-ban találták meg a sverresborgi kastélyban, de a kutatóknak akkoriban még nem nagyon volt más módszerük azon kívül, hogy alaposan szemrevételezték a lelelet.
Szinte minden kiderült a csontvázról
A radiokarbon kormeghatározás és a fejlett génkutatási technológia azonban lehetővé tette, hogy pontosabb képet alkothassunk arról, ki is volt a „kútember”. A radiokarbonos kormeghatározás megerősítette, hogy a holttest körülbelül 900 éves, később pedig az is kiderült, hogy a holttest egy férfié volt, aki halálakor 30 és 40 év közötti volt.
A szakemberek szerint ez óriási előrelépés, hisz a csontváz segítségével első alkalommal sikerült tudományosan bizonyítani, hogy egy legendákat elmesélő eposz egyik története valóban megtörténhetett.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében