A kutatók hosszú ideje nem találnak választ a kérdésre, hogy mi történhetett az úgynevezett „bezárt múmiával”. De most minden kiderülhet.
Úgy tűnik, a legmodernebb technológia végre segít abban, hogy meg tudjuk válaszolni az egyiptomi „bezárt múmia” 3000 éves rejtélyét, írja a LADbible.
Egyre többet tudunk
A Lady Chenet-aa névre keresztelt múmián a közelmúltban végeztek CT-vizsgálatokat a Chicago Field Múzeumban, melynek köszönhetően a tudósok számtalan új információval lettek gazdagabbak.
A négynapos tanulmány során egyébként összesen 26 ókori egyiptomi múmiát vetettek alá alapos vizsgálatnak, hogy így tudjanak meg minél többet a korabeli Egyiptomban élő emberek életéről és haláláról, valamint a halotti szertartásokról.
Stacy Drake, a múzeum kutatója kifejtette, ritka alkalom, amikor ennyire alaposan van mód megvizsgálni egy-egy konkrét személyt. “Ez egy igazán nagyszerű módja annak, hogy megnézzük, kik is voltak ezek az emberek. Nemcsak az általuk készített tárgyakat, hanem az abban az időben élő konkrét személyeket is” – húzta alá.
Hogy került a múmia a koporsóba?
De hiába a 26 múmia, messze a legnagyobb érdeklődést Lady Chenet-aa váltotta ki. Ennek pedig elsősorban a nála alkalmazott különös temetési eljárás az oka: olyan, mintha nem lenne nyílás a koporsóján.
A kutatók értetlenül álltak azelőtt, hogy a maradványok hogyan kerülhettek a látszólag teljes zárt koporsóba, és el is nevezték az ügyet a „bezárt múmia rejtélynek”. De úgy tűnik, az új CT-felvételek feltárták, mi is történhetett.
„Látható, hogy egy varrás megy le hátul, és ott van egy kis fűzés is” – magyarázta JP Brown, a Field Museum vezető antropológusa. A kutatók tehát felfedeztek egy vágást, amely a fejtől egészen a lábig tartott, és amelyen keresztül a testet koporsóba lehetett ereszteni.
Az életéről is számos dolog kiderült
Ezt a rést ezután bezárták, így azóta is érintetlenül lehetett. Az is kiderült, hogy Lady Chenet-aa a 30-as vagy a 40-es éveinek elején járhatott, amikor több ezer évvel ezelőtt meghalt. Sőt, még egészen váratlan információkat is ki tudtak következtetni a kutatók: az ókori egyiptomi nő feltehetően elvesztette több fogát, mivel az elfogyasztott ételében homokszemek lehettek, amelyekkel nem tudott megbirkózni.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Háborús fáradtság Európában, Oroszország valóban előnyről várhatja a telet?
Mikor törthet ki a Yellowstone szupervulkánja?
Olyan elemet hoznának létre a kutatók, amely új sort nyitna a periódusos rendszerben
Hatalmas tűzgömb robbant fel Magyarország fölött
Mit keres egy bambuszból készült szekér a Svájci-Alpokban?
A 10 legérdekesebb összeesküvés-elmélet – legendák és titkok a háttérben