Egy majdnem 16 ezer éves rajz mutatja be az ősi halászat fejlettségét
Egy új tanulmány szerint Németországban, egy őskori lelőhelyen található kőbe vésett rajzok arra utalhatnak, hogy a hálós halászat technikája jóval korábban létezhetett, mint eddig gondolták.
A Rajna-vidéken található Gönnersdorf közelében feltárt, 15 800 évesre becsült leletek közül nyolcon olyan hálószerű mintázatok láthatók, amelyekben halak tűnnek fel. A 406 palalemez közül ezeknek az ábráknak a pontos értelmezése csak modern képalkotási technológiákkal, például a Reflectance Transformation Imaging (RTI) segítségével vált lehetővé.
Már régebben is fejlettebb lehetett a halászat, mint eddig gondolták?
A kutatók szerint a hálók finom vonalait túlnyúló méretek és a szándékos elhelyezés arra utalnak, hogy ezek a rajzok halászhálókat ábrázolhatnak, amelyekben a halak megrekedtek, írja az IFLScience. Az ábrák elemzése alapján megfigyelhető, hogy a halakat először egyedül vésték be, és csak később fedték be azokat a hálószerű mintázattal, amely így a halászat aktív folyamatának ábrázolására utalhat.
A rajzok eltérnek a többi, részletesen kidolgozott állatfigurától, ami arra utal, hogy az őskori művészek itt nem a halak megjelenésére, hanem inkább a halászat tevékenységére összpontosítottak.
További bizonyítékok is erre utalnak
Gönnersdorfban halmaradványokat is találtak, ami alátámasztja, hogy a korszak emberei valóban fogyasztottak halat. A kutatók szerint a hálós halászat különösen hasznos lehetett az állatok vándorlási időszakaiban, amikor nagyobb mennyiségben tudtak halat fogni.
Ezen kívül a Gönnersdorfban talált ruházatot viselő szobrocskák azt sugallják, hogy a Magdalénien kultúrában (17 000-12 000 évvel ezelőtt) a textilgyártás már ismert volt. Ezt akár tejoltó galaj vagy a csalán feldolgozott szálaiból is készíthették, amelyeket egyúttal a hálók készítésére is felhasználhattak.
A tanulmány szerzői szerint a halmaradványok, a textíliák készítésének bizonyítékai, valamint a hálókba került halak ábrázolása egyértelműen igazolja, hogy a Magdalénien-korszakban már létezhetett a hálós halászat gyakorlata. A leletekről készült továbbbi képek a PLOS ONE folyóiratban tekinthetők meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Erdély Bermuda-háromszöge: a hátborzongató Hoia-erdő
Stonehenge, megdöbbentő felfedezés: Az oltárkő eredete újraírhatja a történelmet
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám