Hogyan mászhatnánk meg a Mars és az egész Naprendszer legmagasabb hegyét?
A legmagasabb hegycsúcsok megmászása elképesztő teljesítmény és az emberi teljesítőképesség határát jelenti. Ez az extrém hivatás pedig valószínűleg folytatódna, ha az emberiség eljutna egy másik bolygóra is. De hogyan lehetne összehasonlítani a Mars, és egyben a Naprendszer legmagasabb hegyének megmászását a legmagasabb földi csúcsok meghódításával?
Milyen speciális felszerelésre lenne szükségünk?
Az Olympus Mons egy hatalmas marsi vulkán, amely 25 km magas, vagyis majdnem háromszor magasabb, mint a Mount Everest. Az Everest megmászása extrém fizikai állóképességet igényel, hetekig tartó akklimatizálódás szükséges a ritka levegőhöz. Tegyük fel, hogy rögtön a hegy lábánál landolunk, amelyet egy árok ölel körbe a vulkán óriási tömege miatt. Marsi hegymászóként első lépésként az időjárás ellenőrzése a feladat. A hírek azonban nem nyugtatnának meg, ugyanis hatalmas szélviharokkal kell számolni, de a marsi légkör rendkívül vékony, így ezek a szelek kevésbé erősek, mint a Földön, derül ki a What If cikkéből.
A bolygó légköre főként szén-dioxidból áll, így oxigént biztosító űrruhára lenne szükség. Ez némi könnyítést jelentene, mivel nem kellene a különböző magasságokon lévő oxigénszintekhez alkalmazkodnunk, mint az Everesten, ahol a csúcs környékén már annyira kevés az oxigén, hogy életveszélyt jelenthet. Az Olympus Mons esetében állandó oxigénellátás mellett lehetne megkísérelni az utat. Ehhez célszerű lenne egy kisebb eszközt használni, amely a szén-dioxidot oxigénné alakítja, így elkerülhető lenne a nehéz oxigénpalack cipelése.
Az út egy közel függőleges sziklafallal kezdődne – csak ez a meredek emelkedő olyan magas, mint az Everest, körülbelül 7–10 km, attól függően, honnan indulunk. Ezen túljutva enyhe, de hosszú emelkedőn haladnánk tovább. Innentől mintegy 30 órás folyamatos túrázást igényelne, ami majdnem teljesen sík területen vezetne.
Nem is volt olyan nehéz feljutni a Mars legtetejére
Az űrruha a gyengébb gravitációnak köszönhetően körülbelül 38 kg-ot nyomna a Marson. Nemcsak a külső körülményektől véd, de oxigénnel, élelemmel és vízzel is ellátna minket. Az ételt azonban úgy lenne ideális elfogyasztani, hogy a sisakon belül elérjük, mivel az apró morzsák veszélyesek lennének a ruhán belül. A vizet pedig fagyás ellen védett tartályban kellene tárolni, mivel a Mars átlagos hőmérséklete -62°C.
A csúcs közelében gyér vízpárás felhőkön haladnál át, ami meglepő lenne egy olyan bolygón, ahol sosem esik az eső. A tetőn egy óriási, 85 km széles, összeomlott krátert találnál, amely körülbelül akkora, mint az Ontario-tó. A vékony légkör miatt úgy éreznéd, mintha egy űrszigeten állnál, rozsdaszín tengerrel körülötted. Elérted a csúcsot. Már csak le kellene jutni valahogy.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi lesz Magyarországgal az USA, Kína és Oroszország alkotta Bermuda-háromszögben?
Egy új tanulmány szerint a Ceres felszínének 90%-át is óceán boríthatta
A világ legősibb írása 5500 éves, és nem tudjuk pontosan, hogy mit jelent
Lenyűgöző videón a Gellért Szálló megújulása
Idegen eredetű anyagokat is találtak a villenai kincsben
Az amerikai kormány meghallgatást tart, amelyben az UFO-król tervezik lerántani a leplet