F.D.C. Willard: a macska, aki fizika-tanulmányokat „írt”
Chester, vagy akadémikus nevén F.D.C. Willard a hetvenes években több tanulmányt is jegyzett.
1975-ben Jack Hetherington és F.D.C. Willard közösen publikáltak egy tanulmányt a Physical Review Lettersben. A cikk az atomok viselkedésének befolyásos szemlélete, és többször is idézték, de csak az egyik szerzője ember – F.D.C. Willard egy macska, írja a Science.
Hogy került Willard (vagy inkább Chester) a szerzők közé?
Jack Hetherington professzor a Michigani Állami Egyetem (MSU) fizika tanszékének elismert tagja volt, amikor a hélium-3 izotóp szokatlan viselkedéséről írt egy tanulmányt. Azt tervezte, hogy a Physical Review Letters című folyóirathoz nyújtja be, de egy kollégája, akinek megmutatta, észrevette, hogy az „én” helyett végig a „mi” szót használta. Néhány folyóirat elfogadta a királyi többest az egy szerzővel írt dolgozatok esetében, de a Physical Review Letters nem.
Hetherington választhatott, hogy újragépeli, hozzáad egy másik szerzőt, vagy esetleg benyújtja egy kevésbé igényes folyóirathoz. Csakhogy az 1970-es években még nem léteztek keresési és helyettesítési lehetőségek. A dolgozat kevesebb mint három oldalas, de az egyenletek és grafikonok miatt valószínűleg jelentős munka lett volna újraírni. A többes szám első személy több mint húszszor fordul elő a szövegben.
Hetherington a második lehetőséget választotta, de nem akarta megosztani a dicsőséget egy nem közreműködő kollégával, ezért úgy döntött, hogy a társszerzőséget olyasvalakinek ítéli oda, akivel soha nem kell versenyeznie az előléptetésért: a macskájának. Mivel tisztában volt azzal, hogy Chester, a sziámi elég ismert volt a kollégái körében ahhoz, hogy esetleg rájöjjenek, álnevet választott. Chester apját Willardnak hívták, így Hetherington ezt használta társszerzője vezetékneveként, és hozzáadta az F.D.C. kezdőbetűket, mint Felis domesticus Chester.
A megtévesztés talán észrevétlen maradt volna, ha a lap nem bizonyul befolyásosnak és népszerűnek. Más tudósok szerették volna megvitatni a szerzővel, amihez meg kellett látogatni a tanszéket, ahol Hetherington és Willard is dolgozott. Amikor az egyik látogatónak azt mondták, hogy Hetherington nincs bent, Willarddal akart beszélni. Nem meglepő, hogy F.D.C. Willard nem szerepelt a nyilvántartásban. Zűrzavar támadt, amíg Hetherington be nem vallotta az átverést.
A macskák betörtek a tudományos közegbe
A fizikusok régóta kedvelik a macskákat, és az embereket elbűvölte a történet. Az autogramjaként emlegetett mancsnyomát a dolgozat másolatain a tudományos konferenciákon is nagy becsben tartják. A Physical Review Letters kiadója távolról sem volt dühös. 2014. április 1-jén bejelentették, hogy ezentúl minden olyan cikk, amelynek szerzője macska, szabadon hozzáférhető lesz.
Az MSU elnöke felkérte Hetheringtont, hogy ajánljon Willardnak egy állást az egyetemen, esetleg vendégprofesszori pozíciót. Hetherington a „Rodentia Predation Consultant” címet adományozta.
Talán a kutyákat kevésbé szeretik a tudósok, vagy az immunológusoknak nincs annyi humorérzékük, mint a fizikusoknak. Akárhogy is, amikor később a neves immunológus, Dr. Polly Matzinger afgán kopóját társszerzőként tüntette fel egy tanulmányában, a Journal of Experimental Medicine folyóiratban nem publikálhatott. Talán csak azért bosszankodtak, mert nem vették észre, hogy a Galadriel Mirkwood egy kitalált név.
Miről szólt a tanulmány?
A tanulmány a Two-, Three-, and Four-Atom Exchange Effects in bcc 3He címet viseli, ami viszonylag pontosan lefedi tartalmát is. Más kérdés, hogy aki nem fizikus, biztosan nem érti.
Bár a szobahőmérséklethez közeli hőmérsékleten gáz, az abszolút nulla (-273°C) közelébe hűtve a hélium-3 látszólag szuperfolyékony anyaggá alakul. Hetherington modellezte azt a viselkedést, amikor a hélium-3 atomok trilliói helyett csak kettő-négy van, amivel meg tudott magyarázni néhány megfigyelést. Figyelembe vették a körülményeket, amikor a héliumot az abszolút nulla foknál kevesebb mint két ezrelék fokkal magasabbra hűtötték, hogy szilárddá váljon, és magasabb hőmérsékleten is.
A négyatomos forgatókönyv azért különösen bonyolult, mert a hélium-3 négyatomos gyűrűket alkothat akár hajtogatott, akár sík alakban. A páros úgy találta, hogy az összehajtott gyűrű viselkedésének modellezése illeszkedik a mások által végzett megfigyelésekhez, míg a síkgyűrűé nem.
A számításokból levont egyéb következtetések között azt találták, hogy alacsony vagy nulla mágneses térben a hélium-3 nagyon gyors entrópianövekedést tapasztalhat anélkül, hogy szilárdból folyékony, vagy folyékonyból gáz halmazállapotúvá válna, ami szintén szokatlan tulajdonság.
Ez is érdekelhet:
- 4 összeesküvés-elmélet, amelyekről végül kiderült, hogy igazak
- Melyik volt előbb, a tyúk, vagy a tojás? A tudomány végre megadja a választ
Képek: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig teljesen ismeretlen növényfaj maradványait fedezték fel
Egy vad tanulmány szerint az emberiség 900 ezer évvel ezelőtt majdnem örökre eltűnt
Aranyból készült nyelveket találtak ókori egyiptomi múmiákban
Olasz város van Magyarország közepén?
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik
Különleges leletet találtak az agyaghadsereg katonái között, Kína első császárának sírjánál