A tudósok számításai szerint elképesztően közel repül el bolygónk mellett a több száz méteres aszteroida, bármi megtörténhet.
A „Káosz Istene” névre keresztelt, legalább 340 méter széles égitest 2029-ben minden bizonnyal sokkal közelebb repül a Földhöz, mint amennyire szeretnénk, írja a LADbible.
Az aszteroida tényleges neve 99942 Apophis, és az ókori egyiptomi káosz és pusztítás istenéről kapta a nevét. Ez azért nem túl jó jel. Innen származik a „Káosz Istene” becenév is, bár egyelőre szerencsére kicsi az esélye annak, hogy pusztítást hajtson végre bolygónkon.
Mi fog történni pontosan?
Jelenlegi röppályáján ugyanis az égitest várhatóan nem ütközik a Földbe, és a tudósok számításai szerint meglehetősen kicsi az esélye annak is, hogy valami másba beleütközik útközben, ami az utunkba tereli.
A szakértők úgy vélik, hogy 2029. április 13-án halad majd el bolygónk mellett, legfeljebb 32.000 km távolságban. Ez elképesztően közelinek számít, ugyanis közelebb van még néhány műholdnál is.
Bár annak igen kicsi az esélye, hogy a Földdel összeütközzön, az égitestre mégis komoly hatásokat gyakorolhat a közeli találkozás. Hogy pontosan melyek is ezek, azt Ronald-Louis Ballouz aszteroidakutató, a Johns Hopkins Egyetem szakértője igyekszik csapatával kideríteni.
Komoly változások történhetnek
Számítógépes modellezésük adatai alapján úgy tűnik, hogy bolygónk gravitációja olyan rengéseket okozhat az aszteroidán, amelyek érdemben átalakíthatják a felszínét. Ballouz kifejtette: “Az Apophis gravitációja körülbelül 250 ezerszer kisebb, mint a Földé. Emiatt úgy gondoljuk, hogy az eltérő nagyságrendből fakadó különbségek számottevően felrázhatják a dolgokat a felszínén.”
Sőt, bolygónk közelébe kerülve a 4 milliárd éves aszteroida forgása is megváltozhat, mivel forgási sebességét bolygónk gravitációja is befolyásolhatja.
Mi történne, ha az aszteroida elérné a Földet?
Amint jeleztük, ez szinte kizárt, de ha megtörténne, vélhetően akkor sem egy olyan globális kihalási esemény lenne, amilyen a dinoszauruszokat kiirtó égitest érkezésekor volt.
A The Planetary Society nevű tudományos társaság szerint az aszteroida méretéből fakadóan tekintve „masszív regionális pusztítást” okozna, és tönkretenné a becsapódási zóna közelében élők életét.
Azonban nem olyan globális katasztrófáról van szót, amely mindenki más életét is tönkretenné. Ráadásul még akkor is, ha eltalálná a Földet, ami tehát rendkívül valószínűtlen, jó eséllyel a tengerbe csapódna, azaz van esély rá, hogy meg sem igazán éreznénk.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport