A legegyszerűbb trükk másnaposság ellen – te ismered?
Meglepően egyszerű módja van a kijózanodásnak. Figyelem: nem a kávé vagy a hideg zuhany az! Számos népi gyógymód létezik a túlzott alkoholfogyasztásra, azonban sajnos ezek többsége nem igazán hatékony. Ez még rendben van, ha csak egy sörrel több csúszott le, de már kevésbé, ha halálos alkoholmérgezés fenyeget. Egy új kutatás viszont azt mutatja, hogy szabályozott mély légzéssel meglepő eredményeket lehet elérni.
Évente becslések szerint hárommillió ember hal meg alkoholhoz kapcsolódó okok miatt. Sok esetben ez a hosszú távú túlzott fogyasztás következménye, de előfordul, hogy szélsőséges italozás okozza, amikor nem áll rendelkezésre kórházi segítség írja az IFLScience.
Milyen kapcsolat van a másnaposság és az oxigén között?
Dr. Joseph Fisher, a kanadai University Health Network kutatója rámutatott, hogy amikor az etanol bekerül a véráramba, annak 90 százalékát a máj bontja le, amely folyamatot nem lehet siettetni. A dialízis kivételével jelenleg csak a tünetek kezelése lehetséges magas véralkoholszint esetén, például az agy megfelelő oxigénellátásának biztosításával.
Az alkohol lebontásának további 10 százaléka a veséken és a tüdőn keresztül történik. Utóbbi az oka annak, hogy a légzéstesztek kimutatják a vér alkoholszintjét és az is, hogy a kilélegzett levegőből érezni lehet, ha valaki ivott. Fisher és kollégái kíváncsiak voltak arra, hogy vajon a gyorsabb és erőteljesebb légzés segítheti-e az alkohol gyorsabb feldolgozását. Az ötletet már alkalmazták más mérgező anyagok, például a szén-monoxid eltávolítására.
A Scientific Reports folyóiratban publikált kutatásuk szerint az ötlet működhet, de némi segítségre van szükség hozzá.
Nem lehet egyszerűen hiperventillálni, mert egy-két perc múlva szédülést és ájulást okoz
– mutatott rá Fisher.
Bár a szén-dioxid az atmoszférában káros, a véráramban létfontosságú szerepet tölt be. A túl gyors légzés azonban ezt a gázt is kiüríti, így ha a végtagok zsibbadása és a szédülés nem állítja meg a túllégzést, akkor az ájulást okoz.
Mi lehet a megoldás?
Dr. Fisher és csapata olyan eszközt fejlesztett ki, amely visszajuttatja a kilélegzett szén-dioxid egy részét, ezzel fenntartva a vér optimális gázszintjeit, miközben az alkohol fokozatosan kiürül.
„Ez egy nagyon egyszerű, alacsony technikai igényű eszköz, amit bárhol a világon elő lehet állítani: nem szükséges hozzá semmilyen elektronika, számítógép vagy szűrő” – magyarázta Dr. Fisher. „Szinte megmagyarázhatatlan, miért nem próbáltuk meg ezt évtizedekkel ezelőtt.”
A kutatócsoport mintája eddig öt egészséges férfira korlátozódott, akik véralkoholszintje körülbelül 0,1 százalék volt; ez a szint nem veszélyes, kivéve, ha például autót vezetnének vagy gépeket üzemeltetnének. Még nem világos, hogy a módszer mennyire lenne hatékony klinikai környezetben, hiszen súlyosan ittas emberek valószínűleg nem tartanák be az utasításokat. Ennek ellenére a kísérlet résztvevői háromszorosára növelték az etanol kiürítésének ütemét. Bár a folyamat unalmas volt, kényelmetlenséget nem okozott. Ha másra nem is, Fisher eszköze hasznos lehet azok számára, akik gyorsan szeretnének kijózanodni egy kiadós italozás után.
Ezt is érdemes elolvasni:
Ez a zseniális teszt 20 másodperc alatt kimutatja, ha nem egészséges a szíved
Megdöbbentő kutatás: már heti két pohár szénsavas üdítő halálos lehet
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
280 millió éves ökoszisztéma nyomait találta meg egy nő az Alpokban
Először készítettek képet egy fotonról egy új módszer segítségével
Háromszor is magyar volt Oppeln és Ratibor
Hipnózis: Mágia vagy tudomány?
Egyre több a megszállott: az ördögűzések új aranykorát éljük?
Mars: elképesztő felfedezés, vizet találhattak a tudósok