Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Egy kutató új tanulmánya szerint ha egy fejlett idegen civilizáció esetleg körbe szeretné utazni a galaxist, akkor arra a legjobb módszer nem az űrhajók építése, hanem saját csillagrendszerük irányítása.
Egy olyan, fejlett idegen civilizációnak, amely hosszú idő óta fennáll, és sikerült magát stabilizálnia, több oka is lehet arra, hogy helyet változtasson a galaxisban. Lehet, hogy például egy közelgő szupernóva elől kell menekülniük, vagy éppen természeti erőforrások hiányában indultak útnak, esetleg a kíváncsiság vezérli őket.
Idegen civilizációk terelnék saját csillagrendszerüket a kívánt irányba?
A Live Science beszámolója szerint csillagok közötti hatalmas távolságok miatt azonban az utazás rendkívül költség- és időigényes, így ahelyett, hogy elhagynák a rendszerüket, lehet, hogy magukkal vinnék azt. A saját csillaguk felgyorsításának legfőbb előnye az lenne, hogy utazás közben magukkal tarthatnák azt úgy, hogy a csillagukat csak egy irányba terelik, ami a csillagot az összes bolygójával együtt a galaxis egy új helyére repítené. A csillagászok vizsgálták, hogy a „hipersebességű” csillagokat célzottan indíthatták-e el idegen civilizációk, de az ismert jelöltek nem mutatják a mesterséges beavatkozás jeleit.
Clement Vidal, a Brüsszeli Szabadegyetem filozófusa egy nemrégiben megjelent tanulmányában rámutatott, hogy a legtöbb csillag nem magányos, hanem kettős rendszerekhez tartozik. Ez azt jelenti, hogy a potenciálisan mesterségesen felgyorsított csillagok feléről lemaradhatunk. Sőt, a kettős rendszerek számos előnnyel rendelkeznek magányos társaikkal szemben, írta Vidal a tanulmányában.
Meglepő lenne, de nem megoldhatatlan
Vidal egy olyan modellrendszert vett alapul, amely egy neutroncsillagból és egy körülötte szorosan keringő kis tömegű csillagból áll, mivel ez a felállás biztosítja a legnagyobb rugalmasságot a kormányozhatóság és a tolóerő terén. Az idegen civilizációnak rá kellene jönie, hogyan dobjon ki szándékosan anyagot a csillagból. Ez történhet aszimmetrikus mágneses mezőkből vagy valamilyen eszközből, amely egyenetlen felmelegedést okoz a csillag felszínén. Bármi is legyen, a cél az lenne, hogy a csillag több anyagot lökjön ki az egyik irányba, mint a másikba. Ez tolóerőt hozna létre, ami a kettős rendszert az ellenkező irányba tolná.
Ha a civilizáció a gépezetet egy neutroncsillag közelében helyezné el, ahol az erős gravitáció energiaforrást biztosítana, akkor annak óvatos ki- és bekapcsolásával irányíthatnák a kettős rendszerüket. Ha például a gépet mindig csak ugyanazon a ponton aktiválnák, akkor a bináris rendszert egy adott irányba küldenék. Viszont ha a gépet egy kicsit tovább hagyják bekapcsolva, akkor a pályát módosíthatják, és a keringési sík mentén bármilyen irányba irányíthatják a mozgást. Még, pályán kívüli irányokba elindulhatnának, megváltoztatva gyakorlatilag a neutroncsillag pályáját a kísérője körül.
Meglepő módon léteznek olyan valós rendszerek a világegyetemben, amelyek megfelelnek a kritériumoknak, mint például a pókokról elnevezett „fekete özvegy” PSR J0610-2100 és a „vöröshátú” PSR J2043+1711 pulzárok. Mindkét rendszer jelentős gyorsulással rendelkezik. Bár valószínűtlen, hogy ezeket földönkívüli mérnöki tevékenység okozta volna, Vidal szerint érdemes utánajárni, amíg ezek még léteznek.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van