Lehet, hogy a kutatók teljesen félreismerték a Föld második holdját
Idén megduplázódott a Földet kísérő holdak száma – igaz, nem egy csillagászatilag teljes értékű tagot köszönthettünk, hanem csak egy új, a minihold kategóriába eső, ideiglenes kísérőt, aki csak rövid ideig követett minket.
A 2024 PT5 nevű objektumot augusztus 7-én fedezték fel csillagászok, akik megállapították, hogy ez a körülbelül 10 méter átmérőjű kisbolygó ideiglenesen a Föld gravitációs fogságába került. A Madridi Complutense Egyetem kutatói szerint az égitest 56,6 napig maradt bolygónk kísérője, mielőtt visszatért volna napközpontú pályájára, olvasható az IFLScience beszámolójában.
A csillagászok kiemelték, hogy a Föld képes a közeli kisbolygókat rövid időre magához vonzani, lényegében miniholdakká “alakítva” azokat. Az ilyen ideiglenes égitestek ritkán maradnak hosszú ideig Föld körüli pályán, sok esetben egyetlen keringést sem fejeznek be. A számítások alapján a 2024 PT5 szeptember 29. és november 25. között volt a Föld miniholdja, majd távozott.
Meglepte a kutatókat a Föld ideiglenes holdja
Bár a jelenség lenyűgöző, tudományos szempontból is hasznos. Az ilyen kis égitestek, az Arjuna aszteroidaövből származnak, és könnyen elérhető célpontok lehetnek űrkutatási és bányászati célokra, mivel alacsony költségű küldetéseket tesznek lehetővé. A kutatók szerint csak néhány ilyen égitestet ismerünk, például a 2022 NX1-et, amely 1981-ben és 2022-ben is minihold lett.
A 2024 PT5-öt közelebbről megvizsgálva és a Földhöz közel töltött idő alatt mért spektrumát értékelve a csapat meglepő eredményekre jutott, ezek az adatok azonban még felülvizsgálatra várnak.
A csapat tanulmányában leírta, hogy „a 2024 PT5 névre keresztelt kisbolygó felszíni összetételére vonatkozó spektroszkópiai eredményeink nem meggyőzőek a közeli infravörös reflexiós spektrum hiánya miatt, de holdi eredetre utalnak. Megerősítjük, hogy a 2024 PT5 egy természetes objektum, amelynek látható spektruma összhangban van egy Sv-típusú aszteroida spektrumával, bár a Hold törmelékköveként is besorolható.”
Tehát ez a kisbolygó egykor a Hold egy darabja lehetett, amely egy becsapódást követően az űrbe repült, és saját útjára indult a Naprendszer körül. És most egy időre ugyan eltűnik, a jelenlegi előrejelzések szerint 2055-ben ismét közelíti majd meg a Holdat, 2084-ben kétszer, 2085-ben pedig egyszer közelíti meg. Ezt megelőzően 2025 januárjában egy alkalommal viszonylag közel fog kerülni a bolygóhoz, amikor a NASA a hírek szerint radaros megfigyeléseket végez majd rajta.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
160 kilométeren keresztül húzta horgonyát a kínai hajó, amely elvágta a kábeleket a Balti-tengeren
Hallottál már a papról, aki egyben DJ is? És a finn metal misékről?
5 éven belül megállhat az emberi öregedés
Titkos hidegháborús nukleáris bázist találtak a grönlandi jégtakaró alatt
‘Ukrajnának vissza kell szereznie a nemzetközileg elismert területeit’
Eltűnik a Westend ikonikus szökőkútja, ez lesz helyette