Valami nem stimmel a Tejútrendszerrel
A kutatók megállapították, hogy a Tejútrendszerben van valami nagyon szokatlan, ami megkülönbözteti a felszínen hasonlónak tűnő galaxisoktól.
Három, a The Astrophysical Journal című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányban a kutatócsoport a Satellites Around Galactic Analogs (SAGA) felmérés részeként elképesztő mennyiségű adaton rágta át magát, hogy összehasonlítsák a Tejútrendszert 101 másik, hasonló tömegű galaxissal. A csillagászok szerint a különbség jelentős. Eredményeik azt mutatják, hogy a galaxisunknak a társaihoz képest meglepően kevés szatellitgalaxisa van. Ráadásul ezek közül néhányban rejtélyes módon abbamaradt az új csillagok képződése, írja a Futurism.
Kilóg a sorból a Tejútrendszer
Risa Wechsler, a Stanford Egyetem professzora, a SAGA társalapítója és a tanulmányok társszerzője elmondta, hogy új rejtéllyel állnak szemben. „Mi okozta a Tejútrendszerben, hogy a kisebb tömegű szatellitekben leállt a csillagkeletkezés?” Nos, az eredmények arra utalnak, hogy galaxisunk evolúciós története markánsan különbözik a többitől, amelyek miatt lehet, hogy felül kell vizsgálniuk a galaxisok kialakulásáról alkotott ismereteiket. Wechsler szerint ugyanis a galaxisok kialakulásának modelljeit nem lehet csak erre az egy galaxisra korlátozni. „Meg kell vizsgálnunk a hasonló galaxisok teljes eloszlását a világegyetemben.”
A kutatók eredményeinek középpontjában a sötét anyag áll, az a titokzatos anyag, amely a tudósok szerint az univerzum anyagának 85%-át teszi ki, és amelyet még nem sikerült közvetlenül megfigyelni. A kutatók már korábban megállapították, hogy a sötét anyag masszív halói lehetővé teszik, hogy galaxisok alakuljanak ki bennük, elég erős gravitációs erőket létrehozva ahhoz, hogy a közönséges anyag összetömörüljön. „Lehet, hogy egy tipikus gazdagalaxistól eltérően a Tejútrendszerben egyedülálló kombinációja van a régebbi, csillagkeletkezést abbahagyó és az újabb, aktív szatellitoknak, amelyek csak nemrég kerültek a Tejútrendszer sötétanyag-halójába.”
De mi lehet az oka?
Amikor Wechsler és kollégái 378 kis szatellitgalaxist vizsgáltak, amelyek a galaxisunkhoz hasonló 101, sokkal nagyobb galaxis körül keringenek, azt találták, hogy a Tejútrendszer szatellit-galaxisainak fele már nem képez csillagokat, ellentétben a legtöbb más galaxissal, amelyek kísérői még mindig aktívak ebből a szempontból. Mindez pedig felvet egy érdekes kérdést:
Miért más a mi galaktikus otthonunk?
„Számomra az a határ, hogy kiderítsük, mit csinál a sötét anyag a Tejútrendszernél kisebb léptékben, például a kisebb sötétanyag-halókkal, amelyek körülveszik ezeket a kis műholdakat” – mondta Wechsler.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan újszülött galaxist találtak, amely nagyon hasonlít a Tejútrendszerre
Eddig teljesen ismeretlen növényfaj maradványait fedezték fel
Egy vad tanulmány szerint az emberiség 900 ezer évvel ezelőtt majdnem örökre eltűnt
Aranyból készült nyelveket találtak ókori egyiptomi múmiákban
Olasz város van Magyarország közepén?
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik