Valami nem stimmel a Tejútrendszerrel
A kutatók megállapították, hogy a Tejútrendszerben van valami nagyon szokatlan, ami megkülönbözteti a felszínen hasonlónak tűnő galaxisoktól.
Három, a The Astrophysical Journal című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányban a kutatócsoport a Satellites Around Galactic Analogs (SAGA) felmérés részeként elképesztő mennyiségű adaton rágta át magát, hogy összehasonlítsák a Tejútrendszert 101 másik, hasonló tömegű galaxissal. A csillagászok szerint a különbség jelentős. Eredményeik azt mutatják, hogy a galaxisunknak a társaihoz képest meglepően kevés szatellitgalaxisa van. Ráadásul ezek közül néhányban rejtélyes módon abbamaradt az új csillagok képződése, írja a Futurism.
Kilóg a sorból a Tejútrendszer
Risa Wechsler, a Stanford Egyetem professzora, a SAGA társalapítója és a tanulmányok társszerzője elmondta, hogy új rejtéllyel állnak szemben. „Mi okozta a Tejútrendszerben, hogy a kisebb tömegű szatellitekben leállt a csillagkeletkezés?” Nos, az eredmények arra utalnak, hogy galaxisunk evolúciós története markánsan különbözik a többitől, amelyek miatt lehet, hogy felül kell vizsgálniuk a galaxisok kialakulásáról alkotott ismereteiket. Wechsler szerint ugyanis a galaxisok kialakulásának modelljeit nem lehet csak erre az egy galaxisra korlátozni. „Meg kell vizsgálnunk a hasonló galaxisok teljes eloszlását a világegyetemben.”
A kutatók eredményeinek középpontjában a sötét anyag áll, az a titokzatos anyag, amely a tudósok szerint az univerzum anyagának 85%-át teszi ki, és amelyet még nem sikerült közvetlenül megfigyelni. A kutatók már korábban megállapították, hogy a sötét anyag masszív halói lehetővé teszik, hogy galaxisok alakuljanak ki bennük, elég erős gravitációs erőket létrehozva ahhoz, hogy a közönséges anyag összetömörüljön. „Lehet, hogy egy tipikus gazdagalaxistól eltérően a Tejútrendszerben egyedülálló kombinációja van a régebbi, csillagkeletkezést abbahagyó és az újabb, aktív szatellitoknak, amelyek csak nemrég kerültek a Tejútrendszer sötétanyag-halójába.”
De mi lehet az oka?
Amikor Wechsler és kollégái 378 kis szatellitgalaxist vizsgáltak, amelyek a galaxisunkhoz hasonló 101, sokkal nagyobb galaxis körül keringenek, azt találták, hogy a Tejútrendszer szatellit-galaxisainak fele már nem képez csillagokat, ellentétben a legtöbb más galaxissal, amelyek kísérői még mindig aktívak ebből a szempontból. Mindez pedig felvet egy érdekes kérdést:
Miért más a mi galaktikus otthonunk?
„Számomra az a határ, hogy kiderítsük, mit csinál a sötét anyag a Tejútrendszernél kisebb léptékben, például a kisebb sötétanyag-halókkal, amelyek körülveszik ezeket a kis műholdakat” – mondta Wechsler.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá
Új Ryanair járat indul Budapestről egy csodás horvát tengerparti városba
Ezek Magyarország legbiztonságosabb települései: tavaly egyetlen bűntényt sem regisztráltak