Kevesen tudják, de a Szovjetunió végét nem Moszkvában írták meg – hanem a kazah fővárosban, Alma-Atában (mai nevén Almati). Amikor a világ 1991-ben tanúja volt a Szovjetunió összeomlásának, Kazahsztán maradt az utolsó tagállam, amely elhagyta a széthulló birodalmat. December 12-től 16-ig a Szovjetunió csupán Kazahsztán területén létezett, és még ennél is különösebb, hogy a Szovjetunió hivatalos megszűnése után tíz napig “létezett” anélkül, hogy egyetlen négyzetméter földje lett volna.
A történet gyökerei 1922-ig nyúlnak vissza, amikor a bolsevik forradalom után létrejött a Szovjetunió. Kazahsztán először autonóm szocialista köztársaságként csatlakozott, majd 1936-ban vált önálló szovjet köztársasággá. Az 1980-as évek végére azonban a Szovjetunió gazdasági és politikai válsága nyilvánvalóvá vált — írja a National Interest.
Mihail Gorbacsov reformjai – a glasznoszty (nyitottság) és a peresztrojka (gazdasági átalakítás) – inkább gyorsították, mintsem megállították a széthullást. A kelet-európai országok sorra szakítottak Moszkvával: a berlini fal 1989-ben leomlott, és a Varsói Szerződés tagjai egymás után hagyták el a szovjet blokkot. A Szovjetunió saját tagköztársaságai is függetlenségi törekvéseket kezdtek: Litvánia, Lettország és Észtország voltak az elsők, akik elhagyták a szovjet közösséget.
A négy napos Szovjetunió: Kazahsztán magára marad
1991 decemberére a Szovjetunió lényegében megszűnt létezni. December 8-án Fehéroroszország, Oroszország és Ukrajna képviselői Brestben bejelentették, hogy a Szovjetunió nem létezik többé. Négy nappal később, december 12-én Oroszország hivatalosan is kilépett az unióból. Ezzel Kazahsztán maradt az egyetlen tagköztársaság.
December 16-án Kazahsztán is kikiáltotta függetlenségét, de a Szovjetunió hivatalos megszűnésére csak december 26-án került sor. Ez azt jelentette, hogy tíz napig a világ egyik legnagyobb birodalma “papíron” létezett, de már nem volt területe.
A végső búcsú: Gorbacsov lemondása
Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke, december 25-én jelentette be lemondását. Utolsó beszédében elismerte, hogy a Szovjetunió nem tudott alkalmazkodni a változó világhoz, és sajnálatát fejezte ki a szétesés miatt. „Egy új világban élünk, véget ért a hidegháború, az őrült fegyverkezési verseny, és a militarizmus, amely megnyomorította gazdaságunkat” – mondta Gorbacsov.
Néhány órával később a szovjet vörös zászlót utoljára vonták le a Kreml felett, és helyébe az orosz trikolór került. Ezzel véget ért a Szovjetunió, de történetének utolsó fejezete Kazahsztánban íródott.
Kazahsztán különleges szerepe
Kazahsztán nemcsak a Szovjetunió utolsó tagállama volt, hanem az a helyszín is, ahol az Alma-Atai Jegyzőkönyvet aláírták, hivatalosan lezárva a Szovjetunió történetét. Az ország ma független, de különleges helyet foglal el a történelemben, mint a Szovjetunió utolsó bástyája.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Honnan ered a malacpersely?
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mutatjuk: ezek a 2024-es Nostradamus-jóslatok nem váltak még valóra
Az óceánok legkisebb élőlényeivel fognák vissza a szén-dioxid mennyiségét
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’