Nagy Sándor hódításai során nem csupán területeket foglalt el, hanem városokat is alapított, amelyek többsége a saját nevét viselte: Alexandria. Az i. e. 336 és i. e. 323 közötti tizenhárom év alatt Sándor a Balkán szívéből indulva egészen Egyiptomig és Indiáig terjesztette ki a Makedón Birodalmat. Hódításai során több mint 20 várost alapított vagy nevezett át, de ez a szám akár 70 is lehet, amelyek a veterán katonáinak szolgáltak otthonul és a hellén kultúra központjaivá váltak.
Ezek a városok közül sok ma is létezik, bár több közülük új nevet kapott, vagy csak romokban áll. Íme néhány a legfontosabb Alexandria közül — írja a Brewminate.
Alexandria, Egyiptom: Nagy Sándor leghíresebb városa
Az egyiptomi Alexandria a leghíresebb mind közül, és ma is virágzó metropolisz, több mint 4 millió lakossal. Az i. e. 331-ben alapított várost Sándor a hellén kultúra egyiptomi központjává tette, és rövid időn belül a világ legnagyobb városává nőtte ki magát. Azóta számos birodalom uralta, de máig Egyiptom második legfontosabb városa.
Alexandria Ariana: A mai Herát
Afganisztán nyugati részén, a mai Herát városa volt Nagy Sándor egyik keleti alapítása, amelyet az i. e. 330 körül hozott létre. Herát az ókori Aria tartomány központja volt, és később a pártusok is meghódították. A város neve az évezredek során az „Aria” szóból alakult ki.
Alexandria Arachosia: Kandahár városa
Kandahár, Afganisztán második legnagyobb városa, szintén Nagy Sándorhoz kötődik. Az i. e. 330 körül alapított Alexandria Arachosia az akkori Arachosia tartomány központja volt, amely ma Kandahár és Helmand tartományoknak felel meg. A város neve az „Iskandariya” (Sándor) szóból származik.
Alexandria Eschate: „A legtávolabbi Alexandria”
Az i. e. 329-ben alapított Alexandria Eschate a birodalom legészakibb városa volt a Jaxartes (mai Szír-darja) folyó mentén, a mai Tádzsikisztánban található Hudzsand városa helyén. Ez a város fontos kereskedelmi csomópont lett a Selyemút mentén.
Alexandria Bucephalus: A híres ló emléke
A mai Pakisztán területén, a Hydaspes (Jhelum) folyó mellett alapított Alexandria Bucephalus Sándor híres lova, Bukephalosz után kapta a nevét, aki itt pusztult el egy csatában. A város központi kereskedelmi központként szolgált, nagy kikötőivel.
Alexandria Nicaea: A győzelem városa
Az Alexandria Bucephalustól nem messze, a Hydaspes folyó túloldalán fekvő Alexandria Nicaea („Győzelem Alexandria”) szintén az i. e. 326-os csata után alakult ki, amelyben Sándor legyőzte Porusz indiai királyt. Ez a csata volt Nagy Sándor egyik legnagyobb győzelme.
Alexandria Margiana: A selyemút ékköve
A mai Türkmenisztán területén, a Murghab folyó mentén fekvő Alexandria Margiana a Selyemút egyik legfontosabb állomása volt. Később Merv néven vált ismertté, és a 12. században a világ legnagyobb városaként emlegették. A középkorban azonban elpusztult, és csak a 19. században települt újra.
A városok öröksége
Nagy Sándor Alexandriái nemcsak katonai erődítmények vagy települések voltak, hanem a hellén kultúra terjesztésének eszközei is. Ezek a városok szimbolizálják Sándor vízióját, hogy egyesítse a keleti és nyugati világot. Bár nem mindegyik Alexandria maradt fenn, történetük az ókori világ lenyűgöző örökségének része.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Honnan ered a malacpersely?
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Savoyai Teraszon nyílik jégpálya december 6-án
A hidegháborúból egyetlen egy ‘nem’ miatt nem lett nukleáris világégés
A sötét anyag lehet, hogy már az ősrobbanás előtt is létezett?
Az első, szervezett társadalom nyomaira bukkanhattak 5 ezer éves leletek alapján
Az ókorban a legtöbb kábítószert a háborúban álló hadseregek fogyasztották
Putyin egyik oligarchája szerint a nukleáris sugárzás vethet véget az ukrajnai háborúnak