A Tejút Galaxis nem csupán egy átlagos spirálgalaxis, hanem olyan különlegességekkel rendelkezik, amelyek megkülönböztetik a többi galaxisoktól. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a Tejútnak körülötte keringő kísérő galaxisai szokatlanok, és mindez új kérdéseket vet fel a galaxisok fejlődésére és a sötét anyagra vonatkozóan.
A Satellites Around Galactic Analogs (SAGA) felmérés célja, hogy megvizsgálja a Tejúthoz hasonló spirálgalaxisokat és azok kísérő galaxisait. A kutatás során 101 olyan galaxis és 378 kísérő galaxis adatait elemezték, amelyek hasonlóak a Tejúthoz. A kutatás során egy fontos probléma merült fel: a kísérő galaxisok rendkívül halványak, így a megtalálásuk rendkívül bonyolult — írja az IFLS.
„Ez egy igazán ambiciózus projekt volt, és okos technikákra volt szükség ahhoz, hogy a kísérő galaxisokat kiszűrjük a háttérben lévő több ezer objektumból” – mondta Risa Wechsler, a Stanford Egyetem professzora.
A Tejút Kísérő Galaxisaival
A SAGA felmérés eredményei szerint a Tejútnak négy kísérő galaxisát ismerjük, amelyek megfelelnek a kutatás határainak. Két közülük, a Nagy és a Kisebb Magellán-felhő (LMC és SMC), még a szabad szemmel is látható déli féltekén. Azonban, ha figyelembe vesszük a nagyobb galaxisokhoz tartozó kísérőket, a Tejútnak viszonylag kevesebb ilyen galaxisai vannak.
A kutatás második érdekes megállapítása, hogy a SAGA felmérésben szereplő kísérő galaxisok közül a legtöbbben csillagkeletkezés zajlik, míg a Tejútnál csak az LMC és SMC mutat aktív csillagformálódást. A kutatók úgy vélik, hogy ez a két galaxis kölcsönhatása miatt van, ami különleges hatással van a csillagkeletkezési folyamatokra.
Miért Nincs Csillagformálás a Tejútnál?
A kutatás egyik legnagyobb rejtélye, hogy miért szünetelt a csillagformálódás a Tejút kísérő galaxisainál. Wechsler és csapata arra gyanakszik, hogy a Tejútnak egy olyan egyedülálló kombinációja van, amely régebbi, már csillagkeletkezést nem végző kísérő galaxisokat és újabb, aktív galaxisokat tartalmaz, mint az LMC és SMC. Ez magyarázhatja, hogy miért figyelhető meg csillagformálódás csak a két, viszonylag újabb kísérő galaxisban.
A Sötét Anyag és A Galaxisok Fejlődése
A kutatás egyik legfontosabb megállapítása, hogy a galaxisok fejlődését nem csupán a galaxisok magja, hanem a sötét anyag glóriája is formálja. A SAGA felmérés arra is rávilágít, hogy a kísérő galaxisok közötti különbségek azt mutatják, hogy a sötét anyag glóriájának hatása komoly szerepet játszik a galaxisok csillagkeletkezésében és fejlődésében.
Wechsler szerint a kutatás eredményei azt mutatják, hogy a galaxisok fejlődését nem lehet csupán a Tejút alapján modellezni, hanem figyelembe kell venni a galaxisok teljes eloszlását az univerzumban.
Következő Lépések és További Kérdések
A kutatás eredményei számos új kérdést vetnek fel, és még mindig rengeteg titok övezi a Tejút és annak kísérő galaxisai fejlődését. A tudósok szerint a jövőben további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy pontosabb megértést nyerjünk arról, hogyan alakítják a sötét anyag glóriái a galaxisok és azok kísérő galaxisainak fejlődését.
A SAGA felmérés és az új technológiai eszközök révén a csillagászok egy lépéssel közelebb kerültek ahhoz, hogy megfejtsék a galaxisok evolúciójának titkait, és még inkább elmélyedhessenek a sötét anyag és annak galaxisokra gyakorolt hatásainak tanulmányozásában.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Az egyik legritkább fa, amely még a dinoszauruszokat is látta, most visszatérhet kertjeinkbe
A Tyrannosaurus Rex rokona még az Északi-sarkvidéket is uralta
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Nagy Piramis: már a későbbi ókori tudósoknak sem sikerült megválaszolni, hogy kik, hányan, hogyan és miért építették
Összeszedtük, milyen áremelkedések sújtották a lakosságot az év elején
A rendőrség elengedte a gyilkost, de végül kiderült: tényleg a volt férje ölte meg a japán anyát Budapesten
Magyarország egyik legszebb kastélyát már virtuális sétával is körbejárhatjuk
Figyelem: a Föld felé száguld az aszteroida, egy egész várost elpusztíthat!
Magyar régészeti kutatásnak köszönhetően sokkal többet tudunk az avar korban élő emberekről