Az óceánok legkisebb élőlényeivel fognák vissza a szén-dioxid mennyiségét
A tudósok egy meglepő megoldást vizsgálnak a szén-dioxid légköri csökkentésére, mégpedig a zooplanktonok ürülékét.
A bolygónknak egyre nagyobb szüksége van hatékony széndioxid-elnyelő rendszerekre. Ahogy a globális felmelegedés fokozódik, a CO₂-t megkötő természetes rendszerek közül sok inkább kibocsátóvá válik. Az erdők égnek, a permafroszt olvad, az óceánok egy része pedig savasodik. Mindez, valamint a kitartóan magas kibocsátás arra ösztönözte Mukul Sharmát, a Dartmouth Egyetem kutatóját, hogy új alternatívákat keressen. Kollégáival együtt egy innovatív módszert javasolnak, amelyet a Nature című folyóiratban publikáltak.
Kiküszöbölhető lenne a szén-dioxid kibocsátás az apró élőlényekkel?
Számos más csoport is dolgozik széndioxid-kivonási módszereken, ám sok megközelítés több hátránnyal is jár. Ezek költségesek, gyakran energiaigényesek, és nehéz őket nagy léptékben alkalmazni. A fitoplanktonok – amelyek algaszerűen virágozhatnak – már most is jelentős szerepet játszanak a szén-dioxid megkötésében. Virágzásuk során évente mintegy 150 milliárd tonnát szívnak fel a légkörből, derül ki a Discover Magazine beszámolójából. Azonban amikor a fitoplankton elpusztul, a tengeri baktériumok lebontják őket, és ezzel újra szén-dioxidot bocsátanak ki.
Sharma egy második világháborús tanulmányból merített ihletet, amelyben a katonai szonárt német tengeralattjárók keresésére használták. A kutatók észrevették, hogy az óceánfenék mélysége látszólag megváltozik a nap különböző időszakaiban. A jelenség mögött apró élőlények, a zooplanktonok álltak, amelyek hatalmas csoportjai vertikálisan mozogtak, és a szonáron úgy jelentek meg, mintha az óceán fenekét alkotnák. Ez felvetette, hogy ezek az élőlények esetleg bevonhatók lennének egy biológiai szén-dioxid-megkötési rendszerbe. A kihívás az volt, hogyan lehetne rávenni a zooplanktonokat, hogy még azelőtt „fogyasszák el” a széntartalmú anyagokat, mielőtt azok visszakerülnének az óceánba, majd a légkörbe.
Sharma kidolgozott egy lehetséges megoldást az egyik leggyakoribb geológiai anyag, az agyagpor használatával. Csapatával tavaly a fitoplankton-virágzás során gyűjtött vízmintákat. Az első lépésként agyagport szórtak a fitoplanktonok felszínére. Az agyagpor megragadta a fitoplankton által kibocsátott szerves szénmolekulákat, és ragacsos gömböcskéket, úgynevezett pelyheket hozott létre. A zooplanktonokat nem zavarja a „részben szennyezett” táplálék. Elfogyasztják, majd ürítik azokat, ezzel lényegében csapdába ejtve a szén-dioxidot az ürülékükben. Az ürülék pedig az el nem fogyasztott flokkokkal együtt, lassan az óceánfenékre süllyed, és ott raktározódik.
A kísérletek kimutatták, hogy az agyagpor akár az elpusztult fitoplanktonokból felszabaduló szén-dioxid 50%-át is meg tudja kötni. Ráadásul tízszer több ragacsos szerves anyagot eredményezett, mint amit önmagában a baktériumok és a fitoplanktonok termeltek volna. Sharma szerint az agyag kulcsfontosságú, ráadásul fillérekbe kerül.
A kutatók most olyan területet keresnek az óceánokban, ahol kísérleteiket nagyobb léptékben is elvégezhetik. Ennek a területnek fitoplankton-virágzással kell rendelkeznie, és a kormányzati szervek kutatási célokra elérhetővé kell, hogy tegyék. Amint engedélyt kapnak, crop duster repülőgépek segítségével szórják majd az agyagport a fitoplanktonok fölé.
Ha a módszer beválik, Sharma szerint az alacsony költsége miatt akár globálisan is alkalmazható lenne.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Nagy Piramis: már a későbbi ókori tudósoknak sem sikerült megválaszolni, hogy kik, hányan, hogyan és miért építették
Összeszedtük, milyen áremelkedések sújtották a lakosságot az év elején
A rendőrség elengedte a gyilkost, de végül kiderült: tényleg a volt férje ölte meg a japán anyát Budapesten
Magyarország egyik legszebb kastélyát már virtuális sétával is körbejárhatjuk
Figyelem: a Föld felé száguld az aszteroida, egy egész várost elpusztíthat!
Magyar régészeti kutatásnak köszönhetően sokkal többet tudunk az avar korban élő emberekről