Különleges leletet találtak az agyaghadsereg katonái között, Kína első császárának sírjánál
A kínai agyaghadsereget kutató régészek egy ritka, életnagyságú magas rangú katonai tiszt szobrát fedezték fel.
A helyi média szerint a gazdagon díszített figura, amelyet Csin Si Huang-ti császár mauzóleumánál, Kína Senhszi tartományában találtak, mindössze a tizedik ilyen szobor a helyszínen eddig feltárt több ezer agyagkatona között. Xiuzhen Janice Li, az Oxfordi Egyetem régésze szerint a magas rangú tisztek díszítései kiemelik különleges státuszukat, mivel ezek a kor esztétikai ízlését és társadalmi rangját szimbolizálták.
“Új vezetője” van az agyaghadseregnek
A szobrot két harci szekér, három agyagból készült ló és további két figura mellett találtak, amelyek új részleteket tárnak fel az ókori hadsereg szervezeti felépítéséről. Li hozzátette, hogy a magas rangú tisztek elhelyezése a katonai formációban tükrözte a Csin-dinasztia hadászati stratégiáját, például a parancsnoki rendszert, számolt be róla a Live Science.
Az agyaghadsereget 1974-ben fedezték fel, amikor egy kút ásása zajlott Kína északnyugati részében. Ez a felfedezés az egyik legnagyobb modern régészeti lelet, ugyanis egy több ezer életnagyságú agyagkatonából álló hadseregről van szó, amely három különálló sírgödörben található, és a Kr. e. 3. századból származik. A felfedezése óta eltelt ötven év során körülbelül 2 ezer agyag harcost tártak fel, de a szakértők szerint a három helyszínen akár 8 ezer figura is rejtőzhet.
Az agyaghadsereg életnagyságú szobrokból áll, és mindegyikük teljesen egyedi
A szobrok íjakkal, lándzsákkal és kardokkal együtt kerültek elő, és úgy vélik, hogy Kína első császára, Csin Si Huang-ti (Kr. e. 259–210) túlvilági védelmére készítették őket. A mostani felfedezés a második gödörben történt, amely a hadsereg lovasságát tartalmazza. Ugyanakkor Csu Szehung, az ásatási projekt vezetője elmondta, hogy ez az első magas rangú tiszt szobra, akit a helyszínen találtak.
A katonai tiszteket különleges fejfedőik és gazdagon mintázott, színes páncéljuk különbözteti meg – számolt be a CCTV állami műsorszolgáltató. Karjaikat általában összekulcsolják maguk előtt, vállvérteiket és páncéljukat pedig szalagok díszítik. Bár ezek a felfedezések új betekintést nyújtanak az ókori hadsereg katonai szerkezetébe, még számos kérdés vár megválaszolásra. Li professzor szerint a legnagyobb kérdés az, hogy ki lehetett a hadsereg főparancsnoka.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig teljesen ismeretlen növényfaj maradványait fedezték fel
Egy vad tanulmány szerint az emberiség 900 ezer évvel ezelőtt majdnem örökre eltűnt
Aranyból készült nyelveket találtak ókori egyiptomi múmiákban
Olasz város van Magyarország közepén?
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik
Apró fekete lyuk nyelt el egy csillagot, a csillagászok pedig az egészet végignézték