Olyan újszülött galaxist találtak, amely nagyon hasonlít a Tejútrendszerre
A NASA James Webb űrtávcső új képei egy galaxis kialakulását mutatják be, amely hasonló tömeggel bírhatott, mint a Tejútrendszer a fejlődésének hasonló szakaszában.
A távcső által észlelt objektum körülbelül 600 millió évvel az ősrobbanás után keletkezett. A NASA szerint más példányok, amelyeket ebben az időszakban észleltek, jelentősen nagyobb tömegűek. Ezt az objektumot Firefly Sparkle-nek nevezték el, mivel hasonlít a sötétben villódzó szentjánosbogarakra. Lamiya Mowla társszerző elmondta, hogy nem gondolták, hogy lehetséges egy olyan galaxis felbontása, amely ilyen korán létezett az univerzumban, és hogy ennyire különálló komponensekre lehet bontani. Nem beszélve arról, hogy a tömege a Tejútrendszeréhez mérhető, abból az időből, amikor az még formálódott.”
A The Independent beszámolója szerint a kutatócsapat a modellezés után felfedezte, hogy az objektum egy elnyújtott esőcsepphez hasonlít. Benne két csillaghalmaz található a tetején és nyolc “az alján”. Kartheik Iyer, a tanulmány másik társszerzője szerint ez az objektum „szó szerint az összeszerelés folyamatában van”. A Webb adatai azt mutatják, hogy egy kisebb méretű galaxisnak számít, és még évmilliárdok telnek el, mire teljes tömegét és formáját elnyeri.
Chris Willott, a megfigyelési program vezető kutatója azt mondta, hogy a galaxis sokféle csillaghalmazzal rendelkezik, és figyelemre méltó, hogy ilyen korán látjuk őket külön. A galaxis várható alakja azt mutatja, hogy csillagai még nem rendeződtek középponti dudorra vagy vékony, lapított lemezbe, ami újabb bizonyíték arra, hogy a galaxis még mindig formálódik. A kutatók nem tudják megjósolni, hogyan fog felépülni ez a rendezetlen galaxis és hogyan fog formát ölteni évmilliárdok alatt, de két másikat megerősítettek, amelyek szorosan helyezkednek egymás közelében, és befolyásolhatják a tömegük felépülését. A most megfigyelt példány 6500 fényév távolságra van az első társától, míg a második társ 42 ezer fényévre van tőle.
A Tejútrendszer körülbelül 100 ezer fényév átmérőjű, így mindhárom, most felfedezett példány elférne benne. Nemcsak hogy társai nagyon közel vannak egymáshoz, de a kutatók úgy vélik, hogy egymás körül keringenek. Minden alkalommal, amikor egy galaxis elhalad egy másik mellett, a gáz kondenzálódik és lehűl, lehetővé téve új csillagok kialakulását halmazokban.
Aszada Josihisza, a Kiotói Egyetem kutatója kifejtette, hogy „hosszú ideje az az elmélet áll fenn, hogy az univerzum korai szakaszában lévő galaxisképződés kisebb társaikkal való kölcsönhatásokon és összeolvadásokon keresztül történik. Lehet, hogy épp ennek a folyamatnak vagyunk most szemtanúi.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint Szlovákiában kellene tartani a béketárgyalásokat
Meglepő helyen bukkantak a pestis nyomára kutatók
Mi van a Voyagerek aranylemezein?
A leghosszabb ideje égő villanykörte több mint 120 éve ég, és valószínűleg mindannyiunkat túlél majd
Egy 3 ezer kilométert utazott nyílvessző válaszolta meg, hová tűnnek télen a madarak
Egy 7000 éves települést tártak fel Prága közelében