Többek között a Rubik-kocka kirakásának sebessége alapján jöttek rá a kutatók, hogy agyunk messze nem olyan gyors, mint hittük.
Az emberi agy „nevetségesen lassú”, gyengébb a ma használt számítógépeknél, de még az egyszerűbb wifi-hálózatoknál is, írja a Daily Star.
A kutatók ugyanis arra jutottak, hogy az emberi agy mindössze 10 bit/s sebességgel tudja átvinni az információt, ami kifejezetten kevés. Úgy tűnik tehát, hogy a számítógépek valóban okosabbak, mint mi, lassú gondolkodású emberek. Ennél talán meglepőbb, hogy még a vezeték nélküli internet is gyorsabb nálunk, uganis az emberi agy a gondolatokat csak az interneten keresztüli információátviteli sebesség milliomodrészével dolgozza fel.
A California Institute of Technology szakértői a tudatos gondolkodás sebességét különböző emberi tevékenységek, például az olvasás, az írás és a Rubik-kocka megfejtése vizsgálatával mérték fel. Igen, a zseniális magyar találmány újabb szempontból lett hasznos a világ számára.
Mi is az a Rubik-kocka?
Mint a Smithsonian Magazine cikkéből kiderül, a Rubik-kocka egy háromdimenziós kombinációs puzzle, amelyet 1974-ben talált fel Rubik Ernő, magyar építész és szobrász. Eredetileg oktatási eszköznek szánta, hogy segítsen diákjainak megérteni a háromdimenziós mozgást. A kocka minden oldala külön-külön forgatható, lehetővé téve a színek keverését és újrarendezését.
Rubik maga is hosszú ideig próbálta megoldani saját találmányát, mire sikerült visszaállítania a kocka eredeti állapotát. A játék 1980-ban vált nemzetközileg ismertté, amikor az Ideal Toy Company piacra dobta. Nem sokkal később a kocka világszerte népszerűvé vált, és azóta is ikonikus logikai játékként tartják számon. A Rubik-kocka iránti érdeklődés az évek során többször megújult, és ma is milliók próbálják megoldani a kihívást jelentő puzzle-t.
Elképesztően lassú az agyunk
Mára már persze a legnagyobb profik másodpercek alatt kirakják a kockát, és a kutatók a kirakási folyamat elemzésével arra jutottak, hogy az emberek 10 bit/s sebességgel gondolkodnak. Hozzáértők szerint ez „nevetségesen lassú” egy tipikus, 50 millió bit/s sebességű Wi-Fi kapcsolathoz képest.
Hozzá kell azonban tenni, hogy nem mindenben vagyunk ilyen gyengék, ugyanis az agy sokkal gyorsabban dolgozza fel a látásból, szaglásból és hallásból származó információkat. Ezeket a gondolkodás sebességének körülbelül százmilliószorosával (!) dolgozzuk fel, majd agyunk kiszűri a döntéshozatalhoz szükséges, fontos részleteket.
Felesleges a wifi sebességén aggódni
Dr. Markus Meister és Jieyu Zheng az egyik legismertebb szakmai folyóiratban arról írtak, hogy meglepték őket az emberi gondolkodás sebességével kapcsolatos eredmények. „Ez a szám hihetetlenül kicsi ahhoz képest, amit a mindennapi életben megszoktunk.”
„Általában már akkor aggódunk, amikor az otthoni Wi-Fi hálózat sebessége 100 megabit/másodperc alá csökken, mert ez veszélyeztetheti a Netflix-műsorok élvezetét. De valójában még ha ébren maradunk is a műsor alatt, akkor sem fogunk tudni soha másodpercenként 10 bitnél többet feldolgozni ebből az óriási bitfolyamból” – tették hozzá.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Minden harmadik évben akkora porviharok keletkeznek a Marson, amelyek beterítik az egész bolygót
Több száz dinoszaurusz-lábnyomot találtak 166 millió évvel ezelőttről
Oroszország folyamatosan rossz híreket kap a Fekete-tengerről
A világ legrégebbi háromdimenziós térképét fedezték fel Párizs közelében
Egyre nyugtalanabbak a kutatók: elérhetjük a klímaváltozás azon pontját, ahonnan nincs visszaút
Különleges jelenséget láthatunk szombat este, ha felnézünk az égre