500 kilós fémgyűrű hullott le az égből Kenyában, nem tudják, honnan jött
A lakók először hatalmas zsivajt hallottak, majd ráakadtak a féltonnás fémgyűrűre.
Egy hatalmas űrszemétdarab nemrég egy kenyai faluba csapódott. Az 500 kilogramm súlyú fémgyűrű valószínűleg egy rakétából származik, bár a pontos eredete még ismeretlen, mondják a kenyai hatóságok.
Derült égből fémgyűrű
December 30-án egy kis kenyai falu ezt a saját bőrén tapasztalta meg az űrszemét problémáját, amikor a féltonnás fémgyűrű az erdőbe csapódott, megdöbbentve a helyieket. „Éppen a tehenemre vigyáztam, amikor hangos csattanást hallottam” – mondta Joseph Mutua, a fővárostól, Nairobitól délkeletre fekvő Mukuku falu lakója az NTV kenyai hírcsatornának. „Nem láttam füstöt a felhők között. Elmentem az út szélére, hogy megnézzem, nem történt-e autóbaleset, de nem volt ütközés.”
A lakosok először aggódtak, hogy a falujukat támadás érte; a leszállás olyan hangot adott, mintha bomba robbant volna. Ehelyett azonban egy 2,5 méter széles, gyűrűszerű tárgyat találtak, amely teljesen lenyomta a fákat és bokrokat, amelyekre ráesett. A Kenya Space Agency (KSA) hamarosan egy rakéta leválasztó gyűrűjeként azonosította. Az eredetét még nem határozták meg.
Bár a KSA biztosította az embereket, hogy a gyűrű nem jelent további veszélyt, néhány helybéli még mindig feldúlt. Ha a fémgyűrű egy épületre vagy házra szállt volna le, „az katasztrofális lett volna” – mondta Mutua. Mások azt szeretnék, ha a földterület tulajdonosa, ahol a törmelék lezuhant, kártérítést kapna a zavarásért, számolt be a New York Times.
Julius Rotich, Mbooni megye rendőrparancsnoka a Kenya Broadcasting Corporationnek elmondta, hogy az objektum még mindig forró volt, amikor a rendőrök hétfőn megérkeztek, és a lakosokat el kellett zárni a területről, amíg az le nem hűlt.
A műsorszolgáltató képeket mutatott néhány fára és bozótosra hullott fémgyűrű köré tekert rendőrségi szalagról, miközben a lakosok köré gyűltek, számolt be róla a CNN.
Egyre nagyobb gondot okoz az űrszemét
Az alacsony Föld körüli pálya egyre zsúfoltabb. Jelenleg több mint 170 millió, 1 milliméternél szélesebb törmelékdarab kering bolygónk körül, amelyek rakétákból, űrsiklókból, megszűnt műholdakból és más űrműveletekből származnak. Az űrszemét egy része egyszerűen elég a Föld légkörében. De azok a darabok, amelyek nem, kezdenek problémákat okozni.
Az ilyen esetek, bár még mindig ritkák, egyre gyakoribbak. 2024 májusában a SpaceX egyik űrhajójának törmelékdarabja az észak-karolinai Franklinben egy férfi tetőszerkezetébe csapódott. Egy hónappal korábban a kanadai Saskatchewanban egy farmon két nagy, megperzselt űrszemétdarabot fedeztek fel. 2024 márciusában pedig a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) származó fémdarab csapódott egy családi házba a floridai Naplesben. Az űrszemét még a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó űrhajósokra is veszélyt jelent, akiknek tavaly ki kellett manőverezniük a törmelék útjából.
Az ENSZ űrforgalom koordinációjával foglalkozó testülete októberben azt mondta, hogy sürgős intézkedésekre van szükség az alacsony Föld körüli pályán lévő objektumok nyomon követése és kezelése érdekében. Alacsony Föld körüli pályán ugyanis az Európai Űrügynökség tavalyi becslése szerint több mint 14 000 tonna anyag van jelen, írja a Euronews.
Mivel a kereskedelmi és kormányzati űrkilövések egyre nagyobb számban indulnak, a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az űrszemét-probléma csak súlyosbodni fog. Világszerte már most több száz űrindítást terveznek 2025-re – ami még több szemetet fog a közmondásos halomra rakni.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Így néz ki a sarki fény a világűrből nézve
Egész Európában butította az embereket a Római Birodalom, ráadásul nem is tudtak róla
Mi történik, ha egy űrhajós a Holdon hal meg?
Honfoglalás-kori, fegyverekkel eltemetett nő maradványait találták meg egy magyar temetőben
Ezek lesznek 2025 legjobban várt elektromos autói
Egyre csak lassul az orosz hadigépezet, miben bízhat még Putyin?