Kezd elszabadulni a pokol? Egy éghajlatváltozást szimuláló rendszer sem tudja követni, ami a bolygón történik
A tudósok több mint 50 éve próbálják kideríteni, mit hozhat az éghajlatváltozás a Föld jövőjére nézve. A helyzet azonban korántsem egyszerű, mivel a globális felmelegedés felgyorsulásával a pontos, helyszínekre lebontott következményeket csak korlátozottan képesek modellezni, így a kutatók továbbra is jelentős kihívások előtt állnak.
A BGR jelentése szerint jelenlegi éghajlati modellek nagyon pontosan mutatják be az olyan tendenciákat, mint a globális hőmérséklet-emelkedés vagy a sarki jégtakarók olvadása. Ezek a szimulációk felbecsülhetetlennek bizonyultak az éghajlatváltozás általános pályájának és lehetséges következményeinek megértéséhez. Amikor azonban helyi hatásokról van szó, mint például az aszályok jelentette veszély egy adott régióban, vagy a hőhullámok valószínűsége egy adott városban, a modellek nehezen képesek megbízhatóan megjósolni a Föld jövőbeli éghajlatát.

Kiemelt kép: depositphotos.com
Jelenlegi szimulációink nem tudnak lépést tartani az éghajlatváltozással
Ez amiatt van, mert a globális éghajlati rendszerek hihetetlenül összetettek. A felhők, az óceánok és a domborzati formák közötti kölcsönhatásokat még a legfejlettebb rendszerek sem tudják hiba nélkül modellezni. Erre egy jó példa a „forró pontok” megjelenése a világon. Ezek olyan régiók, ahol a modellek által előre jelzettnél jóval magasabb szélsőséges hőmérsékleteket tapasztalnak. A tudósok jelentős eltéréseket is megfigyeltek a modellezett és a valós eredmények között, például megmagyarázhatatlan hőmérséklet-emelkedéseket 2023-ban.
Ezek a hiányosságok aláhúzzák egy olyan bonyolult rendszer modellezésének kihívásait, mint a Föld éghajlata. A fő probléma az, hogy a pontos helyi előrejelzésekhez olyan modellekre van szükség, amelyek finomabb skálákon működnek, ami a jelenleg rendelkezésre álló számítási kapacitást messze meghaladó számítási teljesítményt igényel. Ha meg akarjuk jósolni a Föld jövőbeli éghajlatát, meg kell találnunk a megoldást ezekre a szűk keresztmetszetekre. Mindezek ellenére az éghajlati modellek továbbra is kulcsfontosságú eszközök maradnak a jövőbeli kockázatok megértéséhez és mérsékléséhez. A tudósok folyamatosan fejlesztik őket, és olyan új adatokat vesznek figyelembe, mint az erdők szén-dioxid-elnyelése, valamint a jégtakarók és az óceánok közötti kölcsönhatások.
A kutatóknak azonban csak rövid idő áll rendelkezésükre a szimulációk fejlesztéséhez, mivel az éghajlatváltozás felgyorsulásával a modellek javítása elengedhetetlen ahhoz, hogy az egyes országok megfelelő döntéseket hozzanak annak érdekében, hogy megvédjük az élővilágot és mi magunkat is a klímaváltozás szörnyű következményeitől.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?