Oroszország súlyos demográfiai válsággal néz szembe, a nők többsége nem akar szülni
Oroszország súlyos demográfiai válsággal néz szembe, és bár Vlagyimir Putyin elnök is most már igyekszik felhívni a figyelmet a gyermekvállalás szükségességére, úgy tűnik, hogy túl késő.
Új nemzeti cél?
A thedailybeast.com írása szerint az ország drámai természetes népességcsökkenése az elmúlt fél évben – több mint kétszerese a tavalyi év azonos időszakához képest – olyan súlyos, hogy ez arra késztette Vlagyimir Putyin elnököt, hogy a múlt héten kiállt a nagyobb családok támogatása mellett:
“Egy erős család, amely két, három vagy négy gyermeket nevel, a jövő Oroszországának képe kell, hogy legyen”.
E cél megvalósítása több okból is gigászi feladatnak tűnik. Bármennyire is konzervatívnak állítják be az országot az állami televízióban, az Állami Statisztikai Szolgálat jelentése szerint
2020-ban az orosz házasságok 73 százaléka végződött válással, és 48 százalékuk még a gyermekvállalás előtt elvált.
De főként azért nehéz elérni a Putyin által kitűzött új nemzeti célt, mert
az orosz nők jelentős része (51%) egyszerűen nem akar szülni.
Családon belüli erőszak, kiszolgáltatottság
A közvetlen családjában bekövetkezett gondok miatt Anna Davydova, a kulturális minisztérium alkalmazottja nemet mond a családalapításra. “Az ikertestvérem családon belüli erőszak áldozata lett, a férje két gyermekükkel együtt kirúgta őt a házból, és utcára kerültek” – mondta a 42 éves Davydova a The Daily Beastnek. Davydova húgának tapasztalata túlságosan is gyakori Oroszországban, hiszen a családon belüli erőszak, amely amúgy is sok orosz otthonban elharapózott, a COVID-19 járvány idején az egekbe szökött.
Oroszországban három meggyilkolt nőből kettőt családtagjai öltek meg
– jelentette a Novaja Gazeta című újság a múlt hónapban.
Az állami támogatásnak és a család szerény jövedelmének köszönhetően a két nővér el tudta tartani kisgyermekeit Nyizsnyij Novgorod városában, ahol az átlagos havi fizetés 115 ezer forint körül van.
“Ami a nővéremmel történt, nagy nyomot hagyott bennem; meghoztam a döntést, hogy nem megyek férjhez, és saját gyerekem sem lesz… Körülnéztem, és rájöttem, hogy a legtöbb barátom már elvált, én legalább megkíméltem magam ettől a stressztől”.
Halálozás kontra születés
Nyizsnyij Novgorod népességfogyása az egyik legrosszabb Oroszországban, évente akár 15 ezerrel több a halálozás, mint a születés. Demográfusok, környezetvédők és politikusok a környezetszennyezést és más lehetséges okokat elemeztek az onkológiai betegek és a szívbetegségben szenvedők számának növekedése miatt, de aztán a világjárvány keményen sújtotta a várost, és országszerte megugrott a halálozások száma.
A szibériai Kuzbas az a régió, ahol jelenleg a leggyorsabban csökken a népesség: Tavaly 42 826 ember halt meg, és mindössze 22 775 csecsemő született ebben a 2,6 millió lakosú bányászrégióban.
A Moscow Times által közölt adatok szerint
az orosz lakosság 2021. január 1-jén 146,05 millió volt, ami 702 ezerrel kevesebb egyetlen év alatt.
Ez magában foglalja a világjárványhoz kapcsolódó, mintegy 475 000 fős többlethalálozást, de még így is jól mutatja a demográfiai válság mértékét.
Oroszországban a halálesetek több mint felét szívroham, magas vérnyomás és agyvérzés okozza. Minden harmadik orosz férfi nem éri meg a 60. életévét. A kéthetes hivatalos újévi szünet a legveszélyesebb időszak, amikor gyakran ezrek halnak meg az erős alkoholfogyasztás vagy a fagyhalál miatt. “Nálunk ambiciózus nők és béna, elkényeztetett férfiak vannak, ezért a nők gyakran panaszkodnak, hogy kevés a férfi körülöttük. Egyesek azt állítják, hogy gyermektelenek, sőt, egyesek még a gyerekek iránti gyűlöletüket is kifejezik”
– mondta a The Daily Beastnek Jurij Krupnov, a Demográfiai Intézet szakértője.
“Ha a születési ráta továbbra is 1,5 gyermek marad családonként, mint most, akkor a népességünk 70 millióra csökkenhet az évszázad végére – ez csak puszta matematika”.
Oroszországban a fiatalok másképp gondolják
A fiatal párok gyakran a kis lakásokra és a csekély fizetésekre hivatkoznak, mint arra, hogy miért nem akarnak gyereket. A válság lassítása érdekében az orosz hatóságok mindent megtesznek, hogy megállítsák a népességfogyást, és gyermekvállalásra ösztönözzék a termékeny párokat:
a második gyermek vállalására vállalkozók mintegy 6000 dollár úgynevezett “anyatőkét” kapnak.
A jelenlegi demográfiai fekete lyuk az 1990-es évek pusztító háborúival kezdődött, de most – három évtizeddel azóta, hogy a modern Oroszország a Szovjetunió bukása után függetlenné vált – úgy tűnik, hogy országszerte más társadalmi, kulturális és gazdasági válságok is súlyosbítják a válságot. Lena Poshenko, a nasiliu.net (Nem az erőszaknak) moszkvai központjának adminisztrátora azt mondja, havonta akár 100 olyan nő hívja fel, akik fizikai és családon belüli erőszak áldozatai. Ami a 32 éves Poshenkot illeti, azért nem akar egynél több gyermeket vállalni, mert szeretne a karrierjére koncentrálni. “A férjem szeretne még több gyermeket, de én semmiképpen sem akarok anyagilag tőle függeni, és elveszíteni a szakmai tevékenységemet… Egyszerűen nem látom értelmét” – mondta Poshenko.
“Furcsa, hogy a hatóságok azt várják el a nőktől, hogy két-három gyermeket vállaljanak, hogy felcseréljék a saját személyes fejlődésüket az állam nemzeti céljaira”.”
A folyamatok nem most kezdődtek el, így a legnagyobb kérdés az, hogy a 21 éve hatalmon lévő Putyin vajon belátja, hogy az országa és nemzete komoly bajban van és valóban tesz a változásokért, vagy folytatja a meddő politikáját?
Érdemes elolvasniNagy a gond Romániában, továbbra is radikálisan csökken a lakosság
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű