A magyar Szent Korona első ábrázolása egy középkori német kódexben található
A Szent Korona soha nem csak egy egyszerű korona volt, mivel a nemzet és az ország egységét szimbolizálta. Egyetlen uralkodó sem léphetett trónra, amíg az esztergomi érsek nem koronázta meg Székesfehérváron a Szent Koronával. Ennek ellenére a korona első ábrázolása nem magyar dokumentumban, hanem egy középkori német kódexben, Münchenben bukkant fel.
Csak kevés forrás maradt fenn a koronáról
Ennek oka, hogy az írott források nagy része megsemmisült az Oszmán Birodalom megszállása alatt. Éppen ezért a Magyarországról szóló eredeti dokumentumok ma már csak nyugati archívumokban fellelhető másolatokban maradtak fenn. Bár a Szent Korona kulcsszerepet játszott a magyar történelemben, első ismert ábrázolása nem Magyarországon, hanem egy német középkori kódexben található.
A Szent Korona története meglehetősen kalandos. Már az eredete is legendás, a hagyomány szerint a pápa adományozta az első királyunknak, I. Istvánnak. A történészek szerint azonban csak a 12. században állították össze egy görög női és egy latin korona ötvözetéből.
A koronát többször is ellopták, és az 1848–1849-es szabadságharc után még el is ásták. Az I. világháborút követően az amerikaiak a Kentucky állambeli Fort Knoxba vitték, és csak 1978-ban, Jimmy Carter elnöksége alatt szolgáltatták vissza Magyarországnak. Először a Nemzeti Múzeumban, majd az Országházban állították ki. A Parlament túráin megtekinthető, azonban fotók és videók készítése tilos.
![Szent Korona magyarország első ábrázolása középkori német kódex](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2025/02/Szent-Korona-magyarorszg-els-brzolsa-kzpkori-nmet-kdex.jpg)
Képernyőfotó: M5/YouTube
A Szent Korona első ábrázolása egy illusztráció
Azt nem tudjuk, hogyan nézett ki a Szent Korona a 13., 14. vagy 15. században, mivel az első hiteles ábrázolás, amely kiállta az idő próbáját, csak a 16. században készült, és egy német középkori kódexben maradt fenn. Az 1555-ben készült, felbecsülhetetlen értékű dokumentum ma Münchenben található. Ebben festették meg a Szent Koronát illusztrációként ahhoz a történethez, amely arról szól, hogyan szerezte azt vissza I. Mátyás király (1456–1490) III. Frigyes német-római császártól.
Ahogy a képen látható, a magyar Szent Korona tetején található arany kereszt egykor egyenesen állt, napjainkban azonban ferde. A sérülés egy 17. századi baleset következménye, amikor egy vasláda fedele rácsapódott a koronára, mielőtt azt megfelelően elhelyezték volna.
Ha ezt a cikket angolul is szeretnéd elolvasni vagy megosztani, kattints ide: Daily News Hungary
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A valaha volt legrosszabb halálnem megváltoztatta azt, amit a radioaktivitásról gondolunk
Trump Putyinnal és Zelenszkijjel is beszélt, megkezdődhetnek a béketárgyalások?
Tőrrel a hátán, lábfejek nélkül temettek el egy római férfit egy 5 ezer éves erődnél
Micsoda fordulat! A cukrászdák a legnépszerűbbek idehaza, a luxuséttermek sereghajtók – hazai trendek a gasztrónómiában
80 éve fejeződött be Budapest ostroma. Rommá vált a világ egyik legszebb fővárosa
Az emberi evolúció a szemünk előtt változtatja meg a tibetieket