A Mary Celeste eltűnése a tengerészet talán legnagyobb rejtélye
Több mint 150 éve, hogy a Mary Celeste legénysége nyomtalanul eltűnt, de a hajó rejtélye továbbra is izgatja a történészeket.
1872 november 5-én a Mary Celeste denaturált szesszel megrakodva elindult New Yorkból Genova felé. A fedélzeten hét tengerész, valamint kapitányuk, Benjamin Briggs, felesége és kétéves lányuk tartózkodott. A hajónak lehetett még továbbá egy mentőcsónakja, amelyet a fő fedélzeti nyílás fölé kötöttek. Csaknem egy hónappal később, december 4-én, a Mary Celeste-t sodródva találták meg az Azori-szigetek közelében, Portugália partjainál. A vitorlákat leeresztették vagy elszakították, miközben a fedélzeti nyílások nyitva voltak, a kabinokban pedig derékig állt a víz.
A fedélzeten mindössze egy kardot és vérfoltokat találtak, a raktérben kilenc hordó üres volt. Ha volt is mentőcsónak, akkor az már nem volt ott. Valószínűleg a legénységgel együtt tűnt el, a hajó papírjaival, műszereivel és naplóival együtt, azaz mindennel, ami elárulhatta volna, hová mentek és miért. Mindössze egy órákra lebontott naplót találtak, amely arra utalt, hogy a hajót tíz nappal korábban hagyták el a Santa Maria sziget közelében, írja az ABC.net.
De mi történhetett, hogy nyom nélkül eltűnt mindenki? Mi késztethetett egy tapasztalt és megbízható kapitányt a legénységével együtt arra, hogy elhagyjanak egy tengerjáró hajót? A rejtély egyszerre tűnhet túl egyszerűnek és mégis megfejthetetlennek, és ez az, ami még mindig lenyűgözi a laikus nyomozókat másfél évszázaddal később is, tíz ember tűnt el, de a hajó sértetlen maradt.
Érdekes, hogy számos meggyőző magyarázatot cáfolhatunk meg bizonyítékokkal, míg a különösebb lehetőségeket nehéz megcáfolni. A kalóztámadás például általában elutasított, mivel sem az utasok értékei, sem a hajó rakománya nem hiányzott. A rejtély lehetséges megoldásai közül már jó néhányat kihúztak a listáról, például a zátonyra futást, amely után a legénység partra szállt. Az egyik vezető elmélet szerint a hajót megtaláló Del Gratia legénysége végezhetett Briggs kapitány családjával és legénységével, de lehet, hogy a kapitány egy víztölcsér, vagy tengerrengés miatt rendelte el a hajó elhagyását.
Bárhogy is nézzük, a rejtély magját az a paradoxon alkotja, hogy egy kapitány csak akkor hagyja el a hajót, ha nincs más választása, ha ő és az emberei halálos veszélyben vannak. Mégis, bármilyen veszélytől tartott is Briggs kapitány, az soha nem következett be. Miután elhagyták a hajót, az képes volt magától vitorlázni több mint 450 kilométert tíz nap alatt, ráadásul anélkül hogy elsüllyedt vagy felrobbant volna.
Ezek a részletek segítették a Mary Celeste történetét legendás státuszba emelkedni, és ezzel együtt számos írót inspirált az elmúlt évtizedekben. Mielőtt megalkotta volna Sherlock Holmest, még Arthur Conan Doyle is előállt egy lehetséges megoldással a rejtélyre J. Habakuk Jephson’s Statement című novellájában, amellyel ő maga is hozzájárult a történet világhírűvé válásához.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje