A sötét anyag miatt „imbolyog” a Tejútrendszer, de épp ez ránthatja le róla a leplet
Galaxisunk, a Tejútrendszer gazdag sötét anyagban, viszont jelenlegi műszereinkkel nem tudjuk, hol, és hogyan oszlik el, mivel nem lép kölcsönhatásba a fénnyel.
Az alabamai Huntsville Egyetem egy csapata kitalálta, hogyan lehet magányos pulzárok segítségével feltérképezni ezt az anyagot és feltárni a galaxisra gyakorolt hatását. Dr. Sukanya Chakrabarti és csapatának technológiája a pulzárok néhány egyedi tulajdonságán alapul, illetve felhasználja galaxisunk furcsa imbolygását is. Ezt a fajta kilengést valószínűleg a törpegalaxisokkal, például a Nagy Magellán-felhővel való kölcsönhatás idézi elő. Ez a hullámzás kapcsolatban áll a galaxisban lévő sötét anyag mennyiségével, és kiderült, hogy a pulzárok segíthetnek megtalálni azt, derül ki a Universe Today beszámolójából.
A pulzárok hatalmas csillagok maradványai, amelyek a szupernóva-robbanások után maradnak hátra belőlük. Lényegében szélsőségesen gyorsan forgó neutroncsillagokról van szó, amelyek így hihetetlenül erős mágneses mezővel rendelkeznek. A forgás során nagy sebességű részecskéket küldenek ki az űrbe, aminek hatására az objektum azonban energiát veszít. A csavart mágneses mező mozgása által keltett súrlódással együtt a pulzár kissé lelassul egy „mágneses fékezésnek” nevezett folyamat során. A tudósok évek óta dolgoznak ennek a folyamatnak a modellezésén, hogy megértsék a pulzárok viselkedését.
A Tejútrendszer viselkedése a sötét anyag feltérképezésének egy másik része. A csillagászok tudják, hogy jelentős mennyiségű sötétanyag van a galaxisban, amely a jelek szerint nem egyenletesen oszlik el. Chakrabarti szerint a tömegének tényleges eloszlása néhány érdekes hatáshoz vezet.

A Gaia űrtávcső legfrissebb adatai szerint a Tejútrendszer “imbolyog”. Gaia Spacecraft / Wikimedia
Chakrabarti elmondta, hogy korábbi munkái során szimulációkkal mutatta ki, hogy mivel a Tejútrendszer kölcsönhatásba lép a törpegalaxisokkal, a galaxisban lévő csillagok nagyon különböző gravitációs vonzást éreznek, ha a korong alatt vagy felett vannak. „A Nagy Magellán-felhő a saját galaxisunk körül kering, és amikor a Tejútrendszer közelében halad el, a galaktikus korong tömegének egy részét maga felé húzhatja – ami egy egyoldalú galaxishoz vezet, amelynek egyik oldalán több a tömeg, így az egyik oldalon erősebben érzi a gravitációt.”
Chakrabarti szerint ez az imbolygás olyan, mint amikor egy kisgyermek járni tanul, de még nem teljesen kiegyensúlyozott. Az imbolygás hatással van a csillagokra, beleértve a pulzárokat is. És kiderült, hogy a sötét anyag eloszlása által okozott eltérő gravitációs rántások befolyásolják a pulzárok lassulásának mértékét.
Chakrabarti elmondta, hogy számítottak a Nagy Magellán-felhő vonzásából adódó aszimmetriára, amit a pulzárok lassulásából állapítottak meg. Más szóval, a sötét anyag gravitációs rántásai elárulják annak eloszlását és esetleg sűrűségét az egész galaxisban.
Chakrabarti és csapata korábban úttörő munkát végzett a sötét anyag feltérképezésével, amelyhez a galaxisban található kettős pulzárokat használták. Kiderült, hogy a mágneses fékezés nem befolyásolja a pulzárok pályáját a kettős rendszerekben, így ez teszi őket hasznossá a Tejútrendszerben lévő sötét anyag mennyiségének és eloszlásának mérésére.
A kutatócsoport tehát megmérte a pulzárok forgási sebességének a Tejútrendszer gravitációs potenciáljának hatására bekövetkező gyorsulását. Ez a munka megmutatta, hogy több bináris pulzárból származó adatpontok segítségével fel lehet térképezni a galaxis gravitációs terét. Ez magában foglalja a galaktikus sötét anyag csomóit is. Van azonban egy probléma. Rengeteg szinguláris pulzár van. Valahogyan fel kellett használni őket is. És ez visszavezet minket a csapat pulzárok lepergésének modellezéséhez.
Tom Donlon, a csapat tagja szerint a lassulás mértéke miatt kezdetben arra kényszerültek, hogy csak a binári srendszerekben lévő pulzárokat használják a gyorsulások kiszámításához, mivel a pályákat nem befolyásolja a mágneses fékezés. „Az új technikánkkal nagy pontossággal meg tudjuk becsülni a mágneses fékezés mértékét, ami lehetővé teszi, hogy egyedi pulzárokat is használjunk a gyorsulások meghatározásához.”
Chakrabarti csapata szerint a további, magányos pulzárokkal végzett mérésekkel végül sokkal pontosabb képet lehet alkotni a sötét anyag eloszlásáról a Tejútrendszerben. „Már jó ideje képesek vagyunk mérni a látható csillagok és a galaktikus középponthoz közeli csillagok körül a fekete lyukak által keltett nagy gyorsulásokat. Most a nagy gyorsulások mérésén túlmutatva eljuthatunk az apró, körülbelül 10 cm/s/évtized szintű gyorsulások méréséig.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért
A világ legrégebbi piramisát lehet, hogy nem emberek építették
Egy új kutatás szerint elfelejthetjük a sötét anyagot, de még a sötét energiát is
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás