Milyen íze van a plutóniumnak? Egy vegyész megkóstolta
A Manhattan Projekt során, 1944 augusztusában, egy fiatal amerikai vegyész, Donald F. Mastick különös balesetet szenvedett, amely örökre megváltoztatta az életét és a tudományos kutatást. Ez az eset nem csak a plutónium veszélyeire hívta fel a figyelmet, de egyben betekintést nyújtott e ritka és halálos radioaktív fém tulajdonságaiba is.
A baleset
Egy napos új-mexikói reggelen, a Los Alamos-i titkos laboratóriumban Mastick egy apró üvegcsével dolgozott, amely 10 milligrammot tartalmazott a radioaktív anyagból. Az üvegcse váratlanul eltört, és a tartalom egy része a vegyész szájába fröccsent. Mastick azonnal érezte az anyag erős, fémes ízét a nyelvén.

Egy plutóniumgyűrű. Fotó: Los Alamos National Laboratory
Egy 1999-es New York Times beszámoló szerint a baleset után Mastick a Manhattan Projekt orvosának, Dr. Louis Hempelmann segítségét kérte. Az orvos egy pillanatig sem hezitált, egyből elkészített két oldatot, amivel Mastick kiöblíthette a száját. Az első egy nátrium-citrát oldat volt, amely kémiailag összekapcsolódott a vegyész szájában lévő plutóniummal, és oldható folyadékot képezett, a második pedig egy bikarbonátos öblítés volt, amely újra oldhatatlanná tette az anyagot. Az első öblítéssel majdnem fél milligrammnyi plutónium jött ki Mastick szájából. Ezután még tizenegyszer kellett kiöblítenie a száját.
Következmények
A baleset után Mastick lehelete olyan radioaktív volt, hogy 2 méter távolságból is képes volt elmozdítani a sugárzásmérők mutatóit, a vizeletében pedig évtizedekig kimutatható volt az anyag. A rendkívül veszélyes baleset ellenére Mastick teljesen felépült, folytatta a munkáját, és 87 éves koráig élt, 2007-ben hunyt el. Érdekesség, hogy annyira értékes volt a férfi által lenyelt fém, hogy a összegyűjtötték a gyomrába került maradékot, hogy aztán később még felhasználják.
A plutónium tulajdonságai, és az ízéről gondolt tévhit
A plutónium egy ezüstös színű mesterséges, radioaktív fém, amely a New York Times szerint koncentrált formában különös, “állatszerű” meleget áraszt. Nevét a Plútóról kapta. Kis mennyiségben lilás színű folyadékként jelenik meg. Rendkívül értékes anyag, olyannyira, hogy a Manhattan Projekt során külön csapatot hoztak létre a véletlenül kiszóródott anyag visszanyerésére.
Bár az internet néha tévesen édesnek írja le a plutónium ízét, Mastick tapasztalata egyértelműen cáfolja ezt. Azt mondta ugyanis, a plutónium íze erősen fémes. A kérdésre (angolul) rákeresve a Google sokszor azt írja, hogy “a plutóniumnak olyan íze van, mint egy cukorkának”, de ez valószínűleg azért van, mert a Plutonium Pear Nuclear Energy Powder nevű, körte ízű édességről szóló weboldalról származó véleményt emeli ki.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy Aquincumban talált medál segít megfejteni, hogyan hangzott az ógörög nyelv
Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
Trump szerint Oroszország „hatalmas szívességet” tett Ukrajnának azzal, hogy nem foglalták el az egész országot
Tornádó csapott le Magyarországon
Az indiai felfedező, aki egy egész bronzkori civilizációt tárt fel
5 brutális középkori valóság, amit a Hunyadi sorozat csak érintett