Csillagászok olyan felfedezést tettek, amely fontos következményekkel járhat galaxisunk, a Tejútrendszer számára is.
Szenzációs felfedezést tettek japán kutatók, ami fenekestül forgathatja fel a világegyetemről alkotott képünket, derül ki a LADbible cikkéből. A Nagojai Egyetem csillagászai bizonyítékot találtak arra, hogy a Tejútrendszerhez legközelebbi kísérőgalaxis, a Kis Magellán-felhő (SMC) lassú, de biztos pusztulásnak indult. Ráadásul saját galaktikus társa, a Nagy Magellán-felhő (LMC) hatására!
Galaktikus kannibalizmus? Úgy tűnik, igen!
A japán csillagászokból álló kutatócsoport több mint 7.000 csillag mozgását elemezte az SMC-ben, és egészen megdöbbentő jelenségre bukkant: a csillagok egy része a Nagy Magellán-felhő felé tart, míg mások épp ellenkező irányba száguldanak. Ez olyan képet fest, mintha a galaxis szó szerint kettészakadna!

A Kis Magellán-felhő. Forrás: depositphotos.com
A kutatást vezető Satoya Nakano és Kengo Tachihara eleinte maguk sem hittek a szemüknek. Sőt, Tachihara még azt is bevallotta, hogy azt hitték, valami hiba csúszott az elemzésükbe. De az adatok nem hazudtak: az SMC csillagai nem úgy viselkednek, mint egy egészséges, stabil galaxis tagjai – mozgásuk kaotikus, mintha valami láthatatlan erő darabokra húzná őket.
A galaxis, ami széthullik a szemünk előtt
És ez az erő nem más, mint a Nagy Magellán-felhő gravitációja, amely brutálisan hat az apróbb galaxis szerkezetére. A csillagok nem követik a megszokott, körkörös mozgást, mint például a Tejútrendszerben. Ez pedig azt jelenti, hogy eddigi tömegbecsléseink és elképzeléseink a galaxisok közötti kölcsönhatásokról elavultak lehetnek.
Nakano hangsúlyozta, ez nem csupán egy látványos kozmikus dráma, hanem egy olyan esemény, ami teljesen új fejezetet nyithat a galaxisok kialakulásának és fejlődésének megértésében.
Új fejezet a csillagászatban?
Ugyanis a Kis Magellán-felhőt eddig gyakran használták mintaként, mert számos tulajdonságában hasonlít a Tejútrendszerhez. Mivel saját galaxisunkat belülről nehéz tanulmányozni, az SMC volt az egyik legjobb lehetőség arra, hogy a csillagászok indirekt módon betekintést nyerhessenek saját kozmikus múltunkba.
Most azonban úgy tűnik, ez a kozmikus “tükör” darabokra hullik. Vele együtt pedig darabokra hullnak az arról alkotott elképzeléseink is, hogy hogyan formálódtak a galaxisok milliárd évekkel ezelőtt.
„A Kis és a Nagy Magellán-felhő egyedüliként nyújt arra lehetőséget, hogy megfigyelhessük a csillagok mozgásának részleteit” – mondta Tachihara. „A jelenlegi kutatás kulcsfontosságú, mert lehetőséget ad arra, hogy a csillagképződés és a galaktikus mozgás közti kapcsolatot vizsgáljuk.”
A felfedezést részletesen bemutató tanulmány az egyik legnevesebb szakmai folyóiratban, az Astrophysical Journal Supplement Series-ben jelent meg, és már most hatalmas hullámokat vet a tudományos közösségen belül. Egy biztos: ha a legközelebbi galaxis ilyen végzetes erők játékszere, akkor talán a mi Tejútrendszerünk sincs annyira biztonságban, mint gondoltuk…
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?
Felújítják és bővítik is a Debreceni nemzetközi repülőteret
Több mint 100 ló csontvázát találták meg egy 1800 éves temetőben