Jön a Lyridák meteorraj, húsvét után érdemes az eget kémlelni
Április második felében ismét megfigyelhető az év egyik legkülönlegesebb égi jelensége, a Lyridák meteorraj. Ez a raj április 14. és 30. között aktív, és a legnagyobb aktivitást idén április 22-én, hétfőn hajnalban éri el – közvetlenül húsvét után. A maximum idejére 15:30-kor kerül sor, így a meteorok megfigyelésére a legjobb időszak az április 21-ről 22-re virradó éjszaka, különösen a hajnali órákban.
A Lyridák esetében a zenitre vetített óránkénti meteorgyakoriság (ZHR) elérheti a 18-at, de a megfigyeléseket gyakran meglepik váratlan kitörések is, amikor a raj intenzitása hirtelen megugrik. Az előrejelzések szerint idén akár 90 meteor is hullhat óránként, ha szerencsénk van és megfelelőek a körülmények. Érdemes tehát fényszennyezéstől távoli helyet keresni, és türelmesen figyelni az eget – különösen, mert akár fényes tűzgömbök is feltűnhetnek.

Forrás: Wikimedia Commons
A Svábhegyi Csillagvizsgáló beszámolója szerint a meteorok a Lyra, vagyis a Lant csillagkép irányából érkeznek, amely este 9 óra körül bukkan fel a keleti égbolton. A megfigyeléshez a hajnali órák a legideálisabbak, egészen addig, amíg a 39%-os fázisban lévő Hold fel nem kel – ez várhatóan fél négy körül történik meg. A Hold ekkor még viszonylag alacsonyan jár, így nem zavarja jelentősen a látványt.
A Lyridák meteorraj a C/1861 G1 (Thatcher) nevű üstököshöz köthető, amelyet Alfred E. Thatcher amerikai csillagász fedezett fel 1861-ben. Az üstökös 417 éves keringési ideje miatt ritka vendég a Naprendszer belső régiójában – legutóbb 1861-ben figyelték meg, és legközelebb csak 2283 körül tér vissza. Az általa hátrahagyott por- és jégrészecskékből alakulnak ki a meteorok, amikor a Föld áthalad a pályáján.
A Lyridák különlegessége, hogy ez az egyik legrégebben dokumentált meteorraj: kínai feljegyzések már időszámításunk előtt 687-ben is említik, amikor az égi jelenség annyira intenzív volt, hogy úgy tűnt, mintha „esőként záporoznának a meteorok”.
Aki teheti, ne hagyja ki ezt a történelmi jelentőségű látványosságot. Az élményt idén a Vénusz is fokozza: április 22-én hajnalban lesz a legfényesebb a bolygó, nem sokkal öt óra előtt – tökéletes égi díszletet biztosítva a meteorleshez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin fegyverszünetet rendelt el
Rekordszámban térnek haza a magyarok Ausztriából és Németországból
Olyan folyadékot alkottak kutatók, amely képes visszanyerni az alakját
Valóban egészségtelenebbül táplálkoznak a magyarok, mint az amerikaiak?
Megtudhatjuk végre, hogy a Földön hogyan jött létre az élet – állítják szakértők
Az amerikai külügyminiszter szerint néhány nap alatt magára hagyják Ukrajnát, ha nem történik előrelépés a békéért