Sokan a mai napig kételkednek benne, hogy Mózes valóban létezett, és kivezette népét Egyiptomból, de most minden megváltozhat.
Szenzációs régészeti lelet rázta meg a tudományos világot, derül ki a Daily Star cikkéből. Egy majdnem négyezer éves egyiptomi papirusz került újra a figyelem középpontjába, amely – egy neves kutató szerint – akár döntő bizonyítékkal is szolgálhat arra, hogy a Biblia egyik legismertebb története, az egyiptomi kivonulás valóban megtörtént. A dokumentum nyomán újra felmerül a kérdés: létezett-e valójában Mózes, és tényleg kettéválasztotta a Vörös-tengert?
Csak most derült ki, mekkora érték lehet
A Papyrus Brooklyn néven ismert ősi irat a New York-i Brooklyn Múzeumban található, és úgy tűnik, most új megvilágításba helyezi a zsidók egyiptomi rabszolgaságának kérdését, amelyet sokan egyszerűen legendaként kezelnek. Az iratot több mint 600 darabból rakták össze még az 1950-es években, de igazi jelentőségét csak most kezdjük megérteni.
Wesley Huff, az ókori kéziratok elismert szakértője ugyanis nem kevesebbet állít, mint hogy a dokumentum konkrét bizonyíték a héberek egyiptomi jelenlétére. Huff rámutatott, hogy a 80 soros szöveget tartalmazó papirusz összesen 95 rabszolga és munkás nevét sorolja fel, akik különböző okokból nem teljesítették feladataikat.
Tele van bibliai nevekkel
A szenzáció pedig ott kezdődik, hogy a nevek közül legalább 30 kifejezetten sémi, héber eredetű – köztük olyanok is, mint Sifra, Issakár, Ásér és Jákob. Ezek a nevek kísértetiesen ismerősek lehetnek azok számára, akik ismerik a Biblia szereplőit. A papirusz keletkezését a III. Amenemhat uralkodása alatti időszakra datálják (Kr.e. 1809–1743), ami időben nagyjából 200 évvel megelőzi a feltételezett kivonulást. Ez azonban nem cáfolja, sőt, megerősítheti, hogy a héberek már ekkor jelen voltak Egyiptomban – méghozzá rabszolgaként!
Ám nem mindenki osztja a lelkesedést. Dr. Joshua Berman, Bibliára szakosodott izraeli történész így fogalmazott: „A kivonulás történelmi valósága elleni érv lényegében röviden összefoglalható: teljes bizonyítékhiány.” Szerinte sem az egyiptomi írásos emlékek, sem a Sínai-félsziget archeológiai feltárásai nem támasztják alá a Biblia elbeszéléseit. „Nincs semmiféle bizonyíték ekkora táborozásra a Sínai-sivatagban, és nincs nyoma tömeges bevándorlásnak sem Izrael földjére” – tette hozzá.
Mózes tényleg kivezette a népét?
De akkor mi az igazság? Huff szerint a papirusz olyan adminisztratív dokumentum, amely nem vallásos, hanem teljesen hétköznapi kontextusban említi ezeket a neveket. Ez pedig szerinte éppen azt bizonyítja, hogy nem utólagosan költött vallási mítoszról, hanem valós történelmi eseményekről lehet szó.
Lehetséges, hogy a Biblia nem is annyira legenda, mint azt sokan gondolják? És tényleg létezett Mózes, aki Isten nevében kettéválasztotta a tengert, hogy népe megmenekülhessen? A válasz talán ott rejlik a Papyrus Brooklyn megsárgult sorai között – és ez a felfedezés örökre átírhatja, amit a hivatalos történelemtudomány a kivonulás és Mózesről gondol.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
90 ezer ragadozóhalat engedtek a Balatonba
Új színt fedeztek fel a kutatók
2000-szer megszegték a tűzszünetet az oroszok Zelenszkij szerint
A budai oldali busz közlekedés közel sem volt olyan egyszerű, mint Pesten
Új óbudai gyaloghidat terveznek
Roko baziliszkusza: A legrémisztőbb mesterséges intelligencia gondolatkísérlet