10 kiváló érv, hogy miért együnk szilvát
A szilvafogyasztásnak számos pozitív hatása van az egészségre. A benne található vitaminok, ásványi sók, antioxidánsok mind hozzájárulnak a szervezet egészségének fenntartásához. A friss és aszalt szilva, valamint a különböző formában feldolgozott termékek is bővelkednek bennük. Nézzük meg, hogy miért érdemes rendszeresen fogyasztani belőle.
1) Frissen és aszalva is kitűnő mikro-, makroelem és vitaminforrás
Megtalálható benne többek között: a bór, cink, fluorid, foszfor, kalcium, kálium, magnézium, mangán, réz, vas, valamint A-, B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, C-, E-, K-vitamin és folsav.
2) Kiváló élelmi rostforrás, főleg aszalva
100 g nyers szilva körülbelül 1,4 g rostot tartalmaz. Az aszalt szilva ennek többszörösét: 7,1 g rostot tartalmaz 100 grammonként, viszont magasabb a szénhidrát, cukor és energiatartalma is.
3) Természetes energiaforrás
A szilvának mind nyersen, mind aszalva viszonylag magas a cukortartalma. Megtalálható benne a glükóz (szőlőcukor), a fruktóz (gyümölcscukor) és a szacharóz. Így gyorsan hasznosuló energiaforrás a szervezet számára. Fruktóz intoleranciában, vagy annak felszívódási zavara esetén fogyasztása kerülendő. 100 g friss gyümölcs 46 kcal-t, míg ugyan ennyi aszalvány 240 kcal-t tartalmaz.
4) Jót tesz az emésztésnek
Az aszalt szilva és a szilvalekvár oldhatatlan rosttartalma, valamint a nyers szilva érése során képződő szorbit is hozzájárulhat a jobb emésztéshez. A rostok növelik a széklet térfogatát, fokozzák a bélműködést, míg a szorbit vizet von el, így járulva hozzá a megfelelő bélműködéshez és székletürítéshez.
5) Hozzájárul a csontok egészségéhez
Bizonyos humán kutatások és állatkísérletek során kapott eredmények azt sugallják, hogy elsősorban az aszalt szilva fogyasztása kedvezően hat a csontok egészségére. Klinikai vizsgálatok során nőtt a csontok ásványi anyag tartalma és a csontképződést segítő bizonyos anyagok szintje a vérben. Ezzel szemben egyes, a csontvesztésre utaló markerek vérszintje csökkent.
6) Antioxidáns és gyulladás csökkentő hatású vegyületek is megtalálhatóak benne
A nyers szilva és a szilvalé gazdag fenolsavakban. Ezek a vegyületek védenek a DNS oxidációja ellen és úgy tűnik, hogy csökkentik a vastagbél tumor kockázatát. Állatkísérletek során kutatók azt tapasztalták, hogy a fenolsavak antioxidáns hatása kedvezően hatott a kognitív funkciókra.
7) K1 vitamin (fillokinon) forrás
Az aszalt szilvában viszonylag magas a K1-vitamin tartalom. A fillokinon nélkülözhetetlen a normál véralvadáshoz, fontos szerepet játszik a csontok anyagcseréjében és egyes kutatási eredmények arra utalnak, hogy kedvező hatást gyakorol a szív és érrendszer egészségére.
8) Gazdag karotinoidokban
Béta-karotin: Szerepe van például az erős napsugárzás káros hatásainak kivédésében.
Lutein: Segíti a szem egészségének megőrzését, véd a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben és fokozza a DNS helyreállítását és annak ellenálló képességét a különböző káros hatásokkal szemben.
Zeaxantin: Szintén a szem egészségének megőrzésében van kulcsszerepe.
9) Az aszalt szilva jó káliumforrás
A kálium fontos szerepet tölt be az ingerület-átvitelben, hozzájárul a normál izom-, ideg- és szívműködéshez, valamint jótékonyan befolyásolja a vérnyomást. Kedvezően hat a csontok egészségére és csökkenti a vesekőképződés kockázatát.
10) Könnyen beépíthető a normál, vegyes étrendbe
A friss szilva, az aszalvány és a különböző feldolgozott termékek (befőtt, kompót, lekvár, dzsem) könnyen beilleszthetők az étkezésbe. Szezonban tudjuk frissen fogyasztani, vagy levesekbe, szószokba, süteményekbe használni. Az aszalt szilva kiváló alternatíva, ha egészséges nassolni valót keresünk például télen. A magyar konyha pedig előszeretettel használja a szilvalekvárt.
Érdemes elolvasni10 ok, hogy miért együnk sok paradicsomot
Források:
https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/?query=plum
Rezica, Sudar & Jurkovic, Zorica & Dugalić, Krunoslav & Tomac, Ivana & Jurković, Vlatka & Viljevac Vuletić, Marija. (2011). Sorbitol and sugar composition of plum fruit during ripening.
Igwe, Ezinne & Charlton, Karen. (2016). A Systematic Review on the Health Effects of Plums ( Prunus domestica and Prunus salicina ). Phytotherapy Research. 30. n/a-n/a. 10.1002/ptr.5581.
Stacewicz-Sapuntzakis, Maria. (2013). Dried Plums and Their Products: Composition and Health Effects-An Updated Review. Critical reviews in food science and nutrition. 53. 1277-1302. 10.1080/10408398.2011.563880.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon