Szabályosan lázba jött a tudományos közvélemény a hihetetlen fejleménytől, váratlanul rengeteg új faj került elő.
Tudósok szenzációs felfedezést tettek a hondurasi esőerdők mélyén, egy rég elfeledett, titokzatos romvárosban, derül ki a LADbible cikkéből. Egy háromhetes expedíció során a kutatók több száz állatfajra bukkantak, köztük olyanokra is, amelyekről korábban azt hitték, hogy kihaltak. Sőt, 22 olyan fajra is, amelyeket eddig még sosem jegyeztek fel.
Titokzatos, ősi civilizáció
A helyszín nem más, mint a legendás „Fehér Város”, más néven az „Elveszett Majomisten Városa”. Ez egy ősi civilizáció nyomait őrző terület, amelyet évszázadokon át benőtt a dzsungel, teljesen elrejtve az emberiség szeme elől. Míg a maja civilizációról rengeteg tudományos adat áll rendelkezésre, ennek a városnak az építőiről alig tudni valamit – és talán épp ez teszi még misztikusabbá a helyszínt.
A Conservation International környezetvédelmi szervezet szakemberei három héten át térképezték fel a terület élővilágát, és amit találtak, az még a legtapasztaltabb kutatókat is megdöbbentette, derül ki Trond Larsen, a szervezet egyik vezetője beszámolójából.
Rengeteg fajra bukkantak
„A ‘Fehér Város’ Közép-Amerika azon kevés területeinek egyike, ahol az ökológiai és evolúciós folyamatok érintetlenek maradtak” – húzta alá. A kutatók 246 lepkefajt és molylepkét, 30 különböző denevérfajt, valamint 57 különféle kétéltűt és hüllőt azonosítottak. Ráadásul felfedeztek három olyan fajt is, amelyeket már eltűntnek hittek Hondurasból.
Az egyik legizgalmasabb felfedezés egy tigrisbogár, amelyet korábban csak Nicaraguában találtak meg, és már kihaltnak hitték – most viszont újra életre kelt a hondurasi romok árnyékában. Larsen kiemelte: „Az egyik fő oka annak, hogy ilyen magas fajgazdagságot és a veszélyeztetett, nagy területen mozgó fajok ilyen bőséges jelenlétét tapasztaltuk, az az, hogy a Fehér Város körüli erdők érintetlenek, ellentétben a térség nagy részével.”
Kiemelten fontos helyszín
A szakember szerint a terület kiemelten fontos természetvédelmi szempontból, hiszen hozzájárul a közép-amerikai biodiverzitás hosszú távú fennmaradásához. A tudomány jelenlegi becslései szerint a Földön több mint 8 millió faj él, de ezeknek még csak a töredékét ismerjük. Az ilyen expedíciók ébresztőként szolgálnak: mennyi mindent nem tudunk még a saját bolygónkról?
Az Elveszett Város élővilága az idők során háborítatlanul fejlődött. Ez egy ősi civilizáció nyomán kinőtt vadon, amely ma is él, lélegzik, és őriz valamit abból a természetes rendből, amit mi már rég elveszítettünk.
Most az a kérdés: vajon meg tudjuk-e őrizni ezt a csodát? Vagy a felfedezés után újra jön a pusztítás? A világ figyel most erre a kis foltra Hondurasban – és remélhetőleg nem azért, hogy elpusztítsa, hanem hogy megvédje azt, ami még megmaradt.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Komolyodik a baj: a 3. világháborúra készül Európa?
1000 éves jóslat: ő lesz a következő pápa, és ez nagy bajt jelenthet a világnak
3 rejtélyes összeesküvés-elmélet a magyar történelemből
Elképesztő felfedezés: a Mars egykor idegen létformák otthona lehetett
Így ünnepeltük a húsvétot a Kárpát-medencében 2025-ben – képgaléria
Ismét csúszik a Wizz Air gépeinek átadása