Megérinthető 3D-s hologramokat hoztak létre kutatók
A tudományos fantasztikum világából ismert érinthető 3D-s hologramok most valósággá váltak. Kutatók ugyanis olyan áttörő technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók kézzel érintsenek, megfogjanak és mozgatni tudjanak látszólag lebegő, háromdimenziós holografikus tárgyakat.
Egy új tanulmány részletezi az új rendszert, amely egyelőre kísérleti fázisban van. A kutatók rugalmas anyagokat és szinkronizált vetítőrendszereket alkalmaztak, hogy térbeli kijelzőket hozzanak létre, amelyek valóban háromdimenziós tárgyakat jelenítenek meg, miközben biztonságosan kezelhetők, így a felhasználó először tudja megfogni a levegőben lebegő holografikus tárgyat anélkül, hogy kárt tenne a rendszerben vagy önmagában.
Korábban a holografikus rendszerek merev alkatrészekre épültek, amelyek érintéskor eltörhettek vagy akár sérülést is okozhattak. Az új megközelítés egy puha, rugalmas diffúzort használ, amely gyorsan rezeg, és több ezer képet vetít különböző mélységekben. Ez a gyors rétegzés térfogati és hajlékony illúziót kelt, ami lehetővé teszi a fizikai interakciót – ez az érinthető 3D-s hologramok legfontosabb jellemzője, írja a SciTech Daily.
A vetítések pontosságának megőrzése érdekében még egy korrekciós rendszert is bevezettek, amely kompenzálja a rugalmas lap deformálódását nyomás hatására. Ennek eredményeként a hologramok nemcsak háromdimenziósnak tűnnek, hanem fizikailag is reagálnak a kezelő érintésére. Egy videóbemutató során a kutatócsapat egy felhasználót mutatott, amint kesztyű vagy fejhallgató nélkül, pusztán kézzel manipulál egy világító holografikus tárgyat a levegőben. A BGR szerint ez az első alkalom, hogy ilyen intuitív módon láthattunk érinthető 3D-s hologramokat működés közben.
Bár a technológia még a kezdeti stádiumában van, a gyakorlati alkalmazásának csak a képzelet szabhat határt. Az oktatásban a diákok például anatómiai modelleket tanulmányozhatnak vagy virtuális motorokat szerelhetnek össze. Múzeumokban a látogatók digitális kiállításokkal léphetnek interakcióba anélkül, hogy VR-eszközökre lenne szükségük. Együttműködési terekben pedig a csapatok valós időben dolgozhatnak közös 3D modelleken, fizikailag is érintve azokat.
A kutatócsoport eredményeit a japán CHI konferencián mutatják be a közeljövőben, miközben a kereskedelmi alkalmazások iránti érdeklődés már most is növekszik. A fejlesztés új dimenziókat nyithat meg a jövőben a holografikus technológiák terén, és közelebb hozza a sci-fi világát a mindennapi élethez.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szenzáció! Marsi vulkánok rejthetik az ősi élet titkát!
Mátyás király volt az oka, amiért elvesztette első feleségét
Kiderült, hogy a kutyák egyszerre több szerepet is képesek betölteni
Római kori adócsalási ügyről szóló papirusz került elő csaknem 2 ezer évvel ezelőttről
Zelenszkij szerint kínaiak dolgoznak az orosz dróngyárakban
Az angliai gyilkos, akinek bőréből könyveket kötöttek, amelyekben bűntettét írták le