Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
A Theia nevű bolygó és a Föld korai ütközése az egyik legizgalmasabb esemény a Naprendszer történetében, amely alapjaiban változtatta meg bolygónkat, és eredményezte a Holdat. De mi lett az elkövetővel?
Körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt, amikor a fiatal Föld még kialakulóban volt, egy Mars méretű protobolygó, a Theia csapódott bele. Ez a kataklizmikus ütközés olyan mennyiségű anyagot lövellt ki az űrbe, amelyből végül a Hold kialakult.
A Hold keletkezésére több elmélet is létezik. Az egyik szerint lehet, hogy a Hold egy elfogott égitest, egy másik szerint egyszerre alakult ki a Földdel, de az is lehetséges, hogy egy test kettéválásából született. Azonban a legelfogadottabb és leginkább alátámasztott magyarázat a Theia-ütközés elmélete, amely szerint a Hold egy, a Földet sújtó összeütközés során keletkezett törmelékből állt össze, írja az IFLScience.
Eredetileg azt gondolták, hogy a Theia csak súroló ütközést hajtott végre, és a két égitest darabjai alkotják ma a Holdat. Az újabb szimulációk azonban azt mutatják, hogy az ütközés sokkal inkább frontális volt, amely során a Theia és a Föld egyesült, miközben nagy mennyiségű anyag került az űrbe. Ezek az anyagok két testet hoztak létre: egy nagyobbat, amely visszahullott a Földre, és egy kisebbet, amelyből a Hold kialakult.

Illusztráció a Theia becsapódásáról. Mp152/Wikimedia
Az egyik legfontosabb bizonyíték a Theia-ütközés mellett az oxigén-17 izotópok vizsgálata, amelyeket a Holdi és földi kőzetmintákban mértek. Az eredmények azt mutatják, hogy a Hold és a Föld kőzeteinek oxigénizotóp-összetétele szinte azonos, ami arra utal, hogy a Hold anyaga elsősorban a Földből származik, nem pedig a Theiából. Ez azt is jelenti, hogy a Theia valószínűleg elvesztette kőzetes kérgét korábbi ütközések során, és inkább egy fémes “lövedékként” csapódott be a Földbe, amelynek anyaga ma a Föld magjának része lehet.
Bár a Theia nagy része összeolvadt a Földdel, a kutatók szerint a bolygó maradványai még ma is ott lehetnek a Föld mélyén, az úgynevezett alacsony nyírási sebességű tartományok (LLSVP-k, vagy LLVP-k), amelyek az afrikai és a csendes-óceáni tektonikus lemezek alatt találhatók.
A BBC Sky at Night szerint ezek az anyagok sűrűbbek a környező kőzeteknél, ami arra utal, hogy később kerültek oda, és valószínűleg a Theia részei lehetnek. Ezek a maradványok akár a földi tektonikai lemezek kialakulásában is szerepet játszhattak, ami egyedülálló jelenség a Földön és alapvetően befolyásolta az élet kialakulását bolygónkon.
A Theia-ütközés nemcsak a Hold létrejöttét magyarázza, hanem segít tisztázni a Föld vízének eredetét is. Egy másik elmélet szerint a Hold kialakulása után aszteroidák hozták a vizet a bolygóra. Az oxigén-17 izotópok vizsgálata alapján ezek az aszteroidák leginkább az ensztatit kondritok nevű meteoritokhoz hasonlítanak, amelyek összetétele megfelel a vizsgált mintáknak.
A Theia nevű objektum és a fiatal Föld közötti ütközés alapjaiban formálta a Föld-Hold rendszert. A hatalmas becsapódás nemcsak a Hold létrejöttéhez vezetett, hanem hozzájárult a Föld forgástengelyének megdöntéséhez, amely az évszakok kialakulásáért felelős. Emellett a Theia maradványai ma is ott lehetnek a Föld mélyén, befolyásolva bolygónk geológiai és életfeltételeit. Így a Theia, bár már nem létezik önálló bolygóként, ma is megtalálható a Földben és a Holdban.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ősi sötét praktikák: Görög átoktáblák Athén sírjai között
Hunyadi János zseniális harcmodora – Stratégia a túlerő ellen
Amit még a magyarok sem tudtak az 1848-as forradalomról
A magyar-amerikai pap, aki FBI-ügynökké változott
Trója: a leghíresebb görög eposz, a világhírű feltárás színhelye ma a mókusok birodalma
Kis Vatikán: Hallottál már Budapest különleges negyedéről?