Olyan galaxist találtak a kutatók, amelyben szinte egyáltalán nincs sötét anyag
Az univerzum egyik legnagyobb rejtélye a sötét anyag létezése és szerepe a galaxisok kialakulásában és fejlődésében. A sötét anyag egy olyan jelenség, amely nem lép kölcsönhatásba a fénnyel, emiatt pedig csak gravitációs hatásai révén észlelhető.
A legtöbb galaxisban a sötét anyag domináns komponensként van jelen, amely segíti az objektumok összetartását. Azonban egy nemrég felfedezett, ultra-diffúz példány, amely szinte teljesen nélkülözi a sötét anyagot, komoly fejtörést okoz az asztrofizikusoknak.
Újraírhatja a szabályokat a sötét anyagtól szinte teljesen mentes galaxis
A Live Science szerint ez a különleges példány az FCC 224, egy közel 65 millió fényévre lévő elliptikus galaxis mellett található. A kutatók azzal a meglepő eredménnyel szembesültek, hogy az objektum tömegének nagy része nem a sötét anyagból, hanem a látható csillagokból származik. Ez ellentmond a jelenlegi elméleteknek, amelyek szerint a galaxisok tömegének jelentős részét a sötét anyag teszi ki. A megfigyelések szerint az objektumban a sötét anyag aránya szinte elhanyagolható.
A tanulmány szerint az ultra-diffúz galaxisok általában nagy méretűek, de nagyon ritkák, és kevés csillagot tartalmaznak. Ezek különösen alkalmasak a sötét anyag vizsgálatára, mivel a látható anyag hiánya miatt a sötét anyag hatása könnyebben kimutatható. Az FCC 224 azonban kivételnek bizonyult, mivel a sötét anyag hiánya miatt az objektum dinamikája és gravitációs viselkedése eltér a megszokottól.
A felfedezés jelentősége abban rejlik, hogy új megvilágításba helyezi a galaxisok kialakulásának és fejlődésének folyamatát. Ha létezhetnek olyan objektumok, amelyek szinte teljesen mentesek a sötét anyagtól, akkor az eddigi modelleket újra kell gondolni. Ez a példány arra is rávilágít, hogy a sötét anyag eloszlása az univerzumban sokkal változatosabb lehet, mint korábban hittük.
Egyelőre a kutatók sem értik, hogyan keletkezhetett
Az FCC 224 felfedezése további kutatásokra ösztönzi a tudósokat, hogy megértsék, hogyan alakulhatott ki egy ilyen galaxis, és milyen folyamatok vezettek a sötét anyag hiányához. Egyes elméletek szerint az objektum kialakulása során valamilyen rendkívüli esemény, például egy másik galaxis közelében bekövetkezett gravitációs kölcsönhatás kisöpörhette a sötét anyagot. Mások azt feltételezik, hogy az objektum egyedi környezeti feltételek között jött létre, amelyek nem kedveztek a sötét anyag felhalmozódásának, számolt be a Universe Today.
Az FCC 224 egyedülálló példája annak, hogy az univerzum még mindig tartogat meglepetéseket, és hogy a sötét anyag természetének megértése kulcsfontosságú a kozmológia és az ilyen objektumok fejlődésének tanulmányozásában.
Érdemes elolvasni:
- Teljesen másik emberfajjá válnának a Marsra települő kolóniák lakói?
- Mi történt a bolygóval, amelyik a Földbe csapódott a Naprendszer hajnalán?
- Mi történne, ha az éjszakai égbolt egyik legfényesebb csillaga körül keringenénk?
Címlapképünk illusztráció, az NGC 7727 nevű galaxist mutatja.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan betegség lesz egyre ellenállóbb, amely több ezer éve gyilkol bennünket
A tatárjárás és a mongolok könyörtelenségének új bizonyítékaira bukkantak Bugacon
Egyre több Fülöp-szigeteki vendégmunkás dolgozik a magyar mezőgazdaságban
Hamarosan újra a helyükre kerülnek a trófeumok a Budavári Palota északi szárnyán
4 ezer éve élt herceg sírját találták meg Egyiptomban, és igencsak meglepte a régészeket
Új kollégiumváros épül Budapesten