Dél-Szudán, a világ jelenlegi legfiatalabb országa, 2011-ben vált függetlenné – ám hamarosan elveszítheti ezt a címet, ahogy Bougainville közeledik saját függetlenségének kikiáltásához.
Dél-Szudán – hivatalos nevén a Dél-szudáni Köztársaság – 2011. július 9-én vált függetlenné egy népszavazást követően, ahol a szavazók 99 százaléka támogatta az elszakadást Szudántól. Az új ország mintegy 644 329 négyzetkilométer területen terül el, nagyjából akkora, mint Texas, de kicsivel kisebb annál. Szomszédai között van Szudán, Etiópia, Kenya, Uganda, a Kongói Demokratikus Köztársaság és a Közép-afrikai Köztársaság — írja az IFLS.
Egy rendkívül fiatal népesség
Dél-Szudán nemcsak politikai értelemben fiatal, hanem népességét tekintve is. Az ország körülbelül 12,7 millió lakossal büszkélkedhet, az átlagéletkor pedig mindössze 18,7 év. A lakosság több mint 42 százaléka 14 évesnél fiatalabb, ami jóval magasabb arány, mint például az Egyesült Államokban, ahol ez az érték csak 18 százalék.
Bougainville a láthatáron
Bár Dél-Szudán jelenleg a világ legfiatalabb nemzete, ezt a címet hamarosan átadhatja Bougainville-nak, egy csaknem 14 000 kilométerre fekvő szigetnek. Bougainville hivatalosan még mindig Pápua Új-Guineához tartozik, de már régóta törekszik az önállóságra. 2019-ben népszavazást tartottak, amelyen a lakosság 98 százaléka szavazott az elszakadásra.
A függetlenség küszöbén
Bougainville függetlensége egy békemegállapodás része, amely véget vetett az 1980-as évek végén kirobbant véres konfliktusnak. A megállapodás szerint Bougainville legkorábban 2024-ben, de legkésőbb 2027-ben válhat hivatalosan is függetlenné. Bár a pontos időpont még bizonytalan, úgy tűnik, hogy a világ hamarosan újabb nemzet születésének lehet szemtanúja.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Hunyadi János zseniális harcmodora – Stratégia a túlerő ellen
Amit még a magyarok sem tudtak az 1848-as forradalomról
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A történelem legnagyobb hajói mellett az európai hajók eltörpültek
A világ legrégebbi ismert receptjei a babilóniai agyagtáblákon
Megérkezett a világ első számítógépe, amely emberi agysejteket használ
A kézírás rendkívül fontos az gondolkodáshoz és a tanuláshoz
A robotok első halálos áldozata 46 évvel ezelőtt történt
Elképesztő: 3 ufóbázis létezhet a CIA szerint – ebből 2 ráadásul a Földön!