2 ezer éves, különleges egyiptomi erődítményt tártak fel régészek
Az egyiptomi Sínai-félszigeten, Tell Abu Saifi régészeti lelőhelyén újabb lenyűgöző felfedezést tettek a régészek. Egy több mint 2 ezer éves, Ptolemaiosz-kori erőd maradványait, valamint egy egyedülálló, fásított bejárati utat tártak fel, amely egykor a katonai erőd bejáratához vezetett.
Miért volt olyan jelentős a most megtalált erődítmény?
A Tell Abu Saifi erőd már régóta ismert volt a szakértők előtt, de a legújabb ásatások új részleteket tártak fel a Ptolemaiosz-dinasztia (Kr. e. 304–30) és a római uralom (Kr. e. 30–Kr. u. 642) idejéből. Az erőd stratégiai szerepet töltött be Egyiptom keleti határának védelmében, különösen a Sínai-félszigeten keresztül érkező támadások ellen.
A fasorokkal dekorált út és védelmi rendszer
A kutatók egy 100 méter hosszú és 11 méter széles, mészkőlapokkal burkolt főutat tártak fel, amely az erőd bejáratához vezetett. Az út mindkét oldalán több mint 500 agyagból készült ültetőgyűrűt találtak, amelyekbe egykor fákat ültettek. Bár a Sínai-félsziget éghajlata ma száraz, a régészek szerint lehetséges, hogy az ókorban más volt a klíma, vagy fejlett öntözőrendszert alkalmaztak a fák életben tartásához. Ezek a fák nemcsak díszítették az erőd bejáratát, hanem árnyékot és védelmet is nyújthattak a katonáknak.
Az erőd körül egy több mint két méter mély vizesárok is előkerült, amely a Ptolemaiosz-korban fontos védelmi szerepet töltött be. Az ilyen árokrendszerek lehetővé tették, hogy szükség esetén elárasszák őket, ezzel is nehezítve az ellenség bejutását.
Nemcsak katonai, de ipari központ is volt
Az ásatások során a régészek katonák lakónegyedeit, valamint négy nagy kemencét is feltártak, amelyekben égetett mész előállítására szolgáltak. Ez arra utal, hogy a helyszín nemcsak katonai, hanem ipari központként is működött a római korban. A feltárt lakóépületek és katonai szállások részletesebb képet adnak a helyőrség mindennapi életéről.

Fotó: Egyiptomi Kulturális Minisztérium/Facebook
Egy még ennél is régebbi erőd nyomait is megtalálhatták
A feltárók négy sarokpontot is azonosítottak, amelyek egy még korábbi, a Ptolemaiosz- és római kor előtti erőd maradványai lehetnek. Jelenleg is folynak a vizsgálatok, hogy pontosan meghatározzák ennek az ősi építménynek a pontos korát és funkcióját.
A mostani felfedezések hozzájárulnak ahhoz, hogy jobban megértsük Egyiptom keleti határainak védelmét az ókorban, és betekintést nyújtanak a katonai, gazdasági és mindennapi életbe több mint kétezer évvel ezelőtt. A Sínai-félsziget mindig is Egyiptom keleti kapuja és első védelmi vonala volt, ezt a szerepét pedig a most feltárt erőd és a hozzá vezető fásított út is megerősíti.
Az új leletek nemcsak az egyiptomi régészet számára jelentősek, hanem a világ ókori katonai építészetének és tájépítészetének kutatásához is értékes adalékot nyújtanak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Észak-koreai kémet fogtak Kínában, aki titkosított katonai információkat szerzett meg
Megvan az új pápa: XIV. Leó a katolikus egyház 267. feje
Olyan baktériumot fedeztek fel, amely kábel módjára képes vezetni az áramot
Idegen eredetű gömböt találtak Kolumbiában?
Határozatlan időre bezárt Erdély egyik legkedveltebb úti célja
Budapestet választották Európa egyik egészség- és wellness-fővárosának