Kik voltak a rejtélyes tengeri népek, akik állítólag több civilizáció összeomlásáért is felelősek?
A tengeri népek egy titokzatos, több törzsből álló csoport volt, amely a Kr. e. 13-12. század körül, a késő bronzkor végén, a Földközi-tenger keleti részén támadásokat indított Egyiptom és más ókori civilizációk ellen is. Ezek a tengeri harcosok állítólag jelentős pusztítást végeztek, bármerre is jártak, hozzájárulva több nagyhatalom, például a Hettita Birodalom összeomlásához is.
A tengeri népek első említése az ókori egyiptomi feliratokban olvasható, különösen III. Ramszesz fáraó medinet habui templomának domborművein, ahol részletesen leírják a tenger népeivel vívott csatákat. A legfontosabb források közé tartoznak még II. Ramszesz és Merneptah fáraók feljegyzései is, akik szintén harcoltak ellenük. Ezekből a feliratokból tudjuk, hogy a tenger népei több különböző népcsoportból álltak, például a lukka, denen, peleset, sekeles, serdenm turusa, tjeker és vasasa törzsekből, melyek eredete és pontos identitása azonban máig vita tárgya, írja az IFLScience.

III. Ramszesz seregei legyőzik a tengeri népeket. Wikimedia
A tengeri népek eredetéről több elmélet is született. Egyes kutatók szerint az Égei-tenger térségéből, például Krétáról vagy a a mai Görögország szárazföldi részeirőről származhattak, míg mások szerint egyes csoportok Szicíliából, Szardíniáról, Ciprusról vagy Kis-Ázsiából eredhetnek. Például a serdeneket gyakran az ókori Szardínia nurágh civilizációjával azonosítják, míg a peleseteket a filiszteusokkal, akik végül Palesztinában telepedtek le.
A tenger népei nem csupán katonai csapatokból álltak, hanem nagy népvándorlások élén álló csoportok, akik új területeket kerestek letelepedésre. A feltételezések szerint számos tényező együttesen eredményezhette ezt a katasztrófát, többek között az éghajlatváltozás, a betegségek, és a nulladik világháború néven is emlegetett elméleti konfliktus. Ez magyarázhatja a bronzkor végén bekövetkezett civilizációk összeomlását a Földközi-tenger keleti térségben, amely során több állam és település, például Askelón, Hácór, a Hettita Birodalom és Ugarit is elpusztult. III. Ramszesz feljegyzései szerint a csoport olyan erős volt, hogy „egyetlen föld sem maradhatott állva fegyvereik előtt”.
A tengeri népek elleni háborúk közül kiemelkedik Merneptah fáraó uralkodásának ötödik évében és III. Ramszesz uralkodása alatt vívott két nagy összecsapás, melyekről részletes beszámolók maradtak fenn. Ezek a harcok nemcsak katonai csatározások voltak, hanem nagy népcsoportok mozgását is jelentették, akik szárazföldön és tengeren egyaránt új otthont kerestek.
A tengeri népek tehát egy több népcsoportból álló, tengeri harcosokból álló szövetség volt, amely a késő bronzkor végén jelentős pusztítást végzett a Földközi-tenger mentén élő civilizációkban. Bár eredetük és pontos identitásuk máig rejtély, nagy hatásuk volt az ókori világ történetére, mivel több, nagy birodalom bukása és a térség történelmének átalakulása többek között az ő számlájukra is írható.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Befolyásolja-e a nevünk a megjelenésünket?
A világ legsúlyosabb repülőgép-szerencsétlensége: a tenerifei légi katasztrófa története
Eddig soha nem észlelt, rejtélyes fényimpulzusokat észleltek egy távoli csillag körül
Ezt rejti Donald Trump új, 400 millió dolláros, ajándékba kapott repülőgépe
Idén nyáron újra közvetlen járatok indulnak a horvát tengerpartra
Huszadjára is Református Zenei Fesztivál Budapesten