Vulkán Olaszország alatt: A földmozgások új értelmezése Campi Flegreinél
Földrengéssorozat rázza Olaszország déli részét, a Campi Flegrei térségét. A tudósok szerint viszont nem kitörés készül, hanem valami egészen más zajlik odalent.
Európa szupervulkánja
A Campi Flegrei nem egy klasszikus, kúp alakú vulkán, hanem egy mintegy 15-18 kilométer átmérőjű kaldera (azaz egy beszakadt vulkáni kráter), amely alatt több, egymással összeköttetésben álló magmatározó található. A legutóbbi, kisebb kitörés 1538-ban történt, ám a vulkán 40 ezer évvel ezelőtti hatalmas robbanása a szakértők szerint globális klímaváltozást is előidézhetett.
Dél-Olaszországot 2022 óta egyre gyakoribb és erősebb földrengéssorozatok rázkódtatják meg, különösen a Campi Flegrei nevű vulkáni területen, ahol a földfelszín lassú, függőleges irányú mozgásokat mutat. Ez a jelenség több százezer ott élő embert érinthet. A legutóbbi rengést május 13.-án észlelték, ami 4.4-es erősségű volt.

A Campi Flegrei kalderája és a környező lakott területek
Forrás: NASA / ISS004-E-5376
A jelenlegi felszínemelkedés és a rengések főként a kaldera belső részén, Pozzuoli városának térségében összpontosulnak, ahol több tízezer ember él. A talajemelkedés egyértelmű jele annak, hogy a föld alatti folyamatok felerősödtek. A korábbi feltételezésekkel szemben a kutatók szerint nem a magma, hanem a víz és gőz nyomása állhat a felszínemelkedés mögött
Van ok az aggodalomra?
A földmozgásokat és felszínemelkedést vizsgáló tanulmány a Science Advances tudományos folyóiratban jelent meg 2025 májusában, amelyről a Stanford Egyetem is részletes összefoglalót közölt. A nemzetközi kutatócsoport – köztük Paul Segall geofizikus – műholdas és terepi adatok alapján arra a következtetésre jutott, hogy a föld alatti nyomásváltozások hátterében elsősorban víz és gőz állhat, nem pedig közvetlen magmamozgás. Ennek eredményeképp a térség földfelszíne évente több centimétert emelkedik, és az elmúlt időszakban több földrengéssorozat is végigsöpört a területen.
A kutatók azonban hangsúlyozzák: nincs közvetlen bizonyíték arra, hogy kitörés közeledne, és a jelenlegi jelek sem értelmezhetők egyértelmű előjelként. A rendszer ciklikusan viselkedik – időnként felszínemelkedés és földrengések jelentkeznek, majd visszaáll a nyugalmi állapot. A cél nem a pánikkeltés, hanem a tudatos előrejelzés fejlesztése.
„A nyomás lassan gyűlik, de nem törvényszerű, hogy ez vulkánkitöréshez vezet” – nyilatkozott Paul Segall geofozikus.
Mit jelent ez a kutatóknak?
A Stanford beszámolója szerint a következő évek kulcsfontosságúak lesznek a vulkáni rendszer megértésében. Az egyik legnagyobb kihívás az, hogy a Campi Flegrei viselkedése nem hasonlítható más, gyakrabban aktív vulkánokéhoz. A mélyben zajló folyamatok előrejelzése rendkívül nehéz, ezért a szakértők a hosszú távú megfigyelés és modellezés fontosságára hívják fel a figyelmet.
A kutatók szerint a jelenlegi aktivitás nem elegendő egy közvetlen veszélyhelyzet kihirdetéséhez, de egyértelműen indokolttá teszi a fokozott figyelmet és a lakosság felkészítését.
A kutatás nem csak a Campi Flegrei megértésében hozott előrelépést, hanem más hasonló, ‘széles krátermezejű’ vulkánok viselkedésének megértéséhez is hozzájárulhat.
A tanulmány arra is rámutat, hogy a felszíni víz megfelelő elvezetése és a talajvízszint szabályozása mérsékelheti a nyomásnövekedést a sekélyebb tározóban. Ez különösen fontos lehet a jövőbeli aktivitás kezelésében, hiszen a vulkán körüli települések lakossága nagy kockázatnak van kitéve.
Európa egyik legkomplexebb vulkáni rendszere
A Campi Flegrei különlegessége, hogy rendkívül komplex geológiai rendszerként viselkedik. A felszín alatti nyomásváltozások és a felszínmozgások egymásra hatása sok esetben előre nem jelezhető mintázatokat eredményez. Ezért a tudományos közösség jelenleg is azon dolgozik, hogy olyan modelleket alkosson, amelyek jobban leírják a vulkán működését és lehetővé teszik az időbeni riasztást.
A legfontosabb üzenet most az: nem a pániknak, hanem a tudatosságnak jött el az ideje.
Forrás:
Science Advances, 2025. május 2. – DOI: 10.1126/sciadv.adj1234
Stanford University News: Earthquakes and land deformation at Italy’s Campi Flegrei
Kiemelt kép: Photo by Toby Elliott on Unsplash
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az ufókról rendelkezik bizonyítékkal Mark Zuckerberg, de titkolja?
Döbbenetes: vérrel átitatott maja barlangot találtak, szétszabdalt áldozatokkal!
Kína titkos kapcsolója egy mozdulattal elpusztíthatja a Nyugat energiahálózatait?
Elveszítik a katások a nyugdíjjogosultságot, ha ez így megy tovább
Új, fizetős útszakaszok jönnek júniustól a magyar autópályákon
Rizsszem alakú féreg fertőzte meg a 10 éves lány egész testét az alulsütött hús miatt