Leáll az internet, az elektromos hálózat és a műholdas kommunikáció is. Mintha egy apokalipszisről szóló filmet látnánk, pedig ez lehet a valóság.
Képzeljük el, hogy egy reggel arra ébredünk, hogy nincs internet. Se az e-mail, se a Netflix, se a TikTok, se a Google Maps nem működik, sőt, még a HellóMagyar sem tölt be. Egyetlen pillanat alatt megszűnik az általunk ma ismert világ.
Sci-fi? Sajnos egyáltalán nem biztos. A LADbible szerint egyre több tudós kongatja a vészharangot egy olyan kozmikus esemény miatt, amely teljesen letarolhatja digitális civilizációnkat, szó szerint digitális apokalipszist okozhat. És erre a jelek szerint egyáltalán nem vagyunk felkészülve.
A napkitörések okozzák az áramszüneteket?
A közelmúltban több alkalommal is előfordultak rejtélyes áramszünetek világszerte, melyek hátterében akár napkitörések állhattak. A szakértők szerint azonban ez csak a kezdet. A következő nagyobb napvihar – egy úgynevezett “szupervihar” – olyan pusztítást okozhat, amelyhez képest egy sima áramszünet csak enyhe kellemetlenségnek tűnik.
Vegyük például Spanyolországot: a múlt hónapban az egész ország sötétségbe borult, amikor ismeretlen okból leállt az áramellátás. Bár a tudósok szerint ezt nem közvetlenül egy napvihar okozta, az eset tökéletes példája annak, hogy milyen sebezhetőek is vagyunk. Egy hasonló esemény esetén az internet, az elektromos hálózat, sőt még a műholdas kommunikáció is térdre kényszerülhet, ami a mai világban felér egy apokalipszissel.
Nem vagyunk felkészülve
És a legaggasztóbb az, hogy a szakemberek szerint az emberiség sem technikailag, sem tudatban nincs felkészülve egy ilyen vészhelyzetre. A „Space Weather Tabletop Exercise” nevű vészhelyzeti gyakorlat során a NASA és az éghajlati kérdésekkel foglalkozó NOAA szakemberei többféle geomágneses vihart szimuláltak, az eredmény pedig dermesztő volt.
A teszt szerint egy extrém napvihar hatására leállna a denveri nemzetközi repülőtér, mivel az egyik transzformátora súlyosan megsérülne. Emiatt utasok százai rekednének a terminálban. A műholdak alacsony, Föld körüli pályán mozogva összeütköznének, miközben az űrhajósok veszélyes sugárzásnak lennének kitéve.
A kórházak és vészhelyzeti ellátórendszerek teljesítőképessége gyorsan elérné a határait, tartalékgenerátorokra és rögtönzött megoldásokra lenne szükség. És ez még nem minden: az ellátási láncok megszakadnának, a GPS használhatatlanná válna, a bankrendszerek akadoznának.
Nem tudhatjuk, mikor jön az apokalipszis
A jelentés szerint: „A világűr időjárása egy rendkívül összetett terület, amelynek hatásait a NOAA-n és a NASA-n kívül nem ismerik igazán.” Így a résztvevők nem rendelkeznek a szükséges „űridőjárási szakértelemmel”, hogy pontosan értelmezni tudják a tudományos adatokat, és előre megmondják, milyen következményekkel járhat egy-egy esemény a Földön.
Szakemberek szerint ezért komoly szükség lenne arra, hogy ne csak a kormányzati és közszolgálati illetékesek, de a lakosság is részesüljön megfelelő oktatásban. Egy biztos: ha nem tesszük meg már most a megfelelő óvintézkedéseket, akkor könnyen lehet, hogy a következő szuper napvihar szó szerint kihúzza a dugót a modern társadalom alól. És ha eljön a „digitális sötétkor”, akkor már késő lesz újratölteni a Wi-Fi routert.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A második világháborúban meghalt német katonák maradványait találták meg a Bécsi kapu téren
Végveszélyben a parajdi sóbánya? A víz már a turisztikai szintet is elérte
Ez a világ legrégebbi házi feladata
Majdnem kihalt az emberiség körülbelül egymillió évvel ezelőtt?
Porphüriosz története: Az óriásbálna, amely 50 évig terrorizálta Konstantinápolyt
Isaac Newton ekkorra jósolta a világvégét