Egészen hihetetlenül néz ki egy vihar time-lapse felvétele a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről
A NASA egyik űrhajósa közzétett a közösségi médiában egy egészen lenyűgöző képet, amely a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén készült, és amelyen szinte felsorolni is nehéz, mennyi meteorológiai jelenség látható.
Bármennyit is kutatnak a csillagászok potenciálisan lakható, idegen bolygók után, otthonunk, a Föld olyat tud, amit más világok nem. Azonkívül, hogy ez az egyetlen bolygó, amelyen bizonyítottan van élet, lenyűgöző helyeket, rejtélyes természeti csodákat, és bámulatos égi eseményeket láthatunk. De mivel az emberek nagyon nagy százaléka a földfelszínen, és nem 400 kilométeres magasságban él, elég ritkán fordul elő, hogy a felhők fölött történő eseményeket is láthassuk.

A Nemzetközi Űrállomás. Fotó: NASA/Crew of STS-132
Nichole Ayers, aki 2021 óta a NASA űrhajósa, azonban egy szemet gyönyörködtető eseményt mutatott be, amit a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén készített. A posztjában Nicaragua, Costa Rica és Panama területe látható felülről, számolt be a LadBible. A helyszín nagy része sötét, mindössze néhány fényfolt látható az elektromosságnak és az épületeknek köszönhetően, de egy dolog mindenekelőtt kiemelkedik, egy óriási fehér ragyogás, és egy vörös csík a bal oldalon. Elsőre azt hihetnénk, hogy egy nagy stadionról van szó, amelyet milliónyi fény világít meg, de tévedés lenne, ugyanis ez egy vörös lidérc, más néven ködfénykisülés.
Bejegyzésében kifejtette, mi minden történik az általa megosztott képen. „Ez a felvétel egy time-lapse sorozatból származik, amit a kupolában állítottam be. Nicaragua, Costa Rica és Panama látható, a távolban pedig Dél-Amerika. Az első szemet gyönyörködtető dolog a villámcsapás Panama Citytől északra. A piros vonal egy vörös lidérc, ami egy felfelé haladó villám, amely feljut a felső légkörbe. A következő dolog, amit észrevettem, az a villámcsapás tükröződése volt a Nemzetközi Űrállomás szerkezetén.”
Az űrhajós szerint a fény „olyan erős volt, hogy az állomás fém külső részén is látszott”. Ami pedig a lidércet illeti, ez a „halvány vörös izzás a levegőben az alaplégköri réteg élénk narancssárga színe felett”, valójában egy reakció, amelyet a „légkörben lévő atomos oxigén okoz, 300-600 kilométerrel a Föld felett”.
A vörös lidérceket már korábban is filmre vették tavaly a Nemzetközi Űrállomáson dolgozók, azonban egészen 1989-ig nem volt róluk fotó. Az űrállomás Canadarm2 robotkarja rövid időközönként készült felvételek hosszú sorozatának felhasználásával készített timelapse videót, amely a villámcsapások abszolút partiját mutatja egy adott régió körül. A villámok megvilágítják a viharrendszert, és egyetlen nagy lidércet hoznak létre, amely egy pillanatra felfelé lő, ahogy az ISS közelebb ér a területhez. A NASA szerint úgy tűnik, hogy a vörös lidércek „pozitív töltésű felhő-föld villámcsapásokhoz” kapcsolódnak, mivel a pozitív töltésű villámok „kölcsönhatásba lépnek a légköri nitrogénnel, és olyan elektromos bontást hoznak létre, amely vörös fényvillanásokat eredményez”.
Állítólag meglehetősen nehéz fotózni, az égboltnak felhőtlennek kell lennie ahhoz, hogy a Föld felszínéről látható legyen egy vörös lidérc.
Címlapképünk illusztráció. A szóban forgó felvétel Nichole Ayers bejegyzésében látható.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Próbáltak menekülni, egymást ölelték, jajgattak, sírtak, de a Vezúv nem kegyelmezett: ma is láthatóak Herculaneum halottai az ókori város kikötőjében
Magyarország harmada elsivatagosodhat egy új kutatás szerint
Megnyílt Magyarország első 0–24-es, személyzet nélküli okosboltja
Oroszország új nukleáris rakétákat fejleszt
Szlovákia elismeri Marokkó autonómia tervét „a végleges megoldás alapjaként” a Szahara-vitában
Ezt rejtette a furcsa, fekete egyiptomi szarkofág, amelyen még jelölés sem volt