A Naprendszer új tagját jelentették be
Új égitestet fedeztek fel a Naprendszerben, mely eddig sikeresen elbújt a kutatók elől.
A tudósok bizonyítékot találtak egy korábban nem észlelt törpebolygóra a Naprendszer peremén, írja az IFLScience. A 2017 OF201 névre keresztelt objektum szélsőséges, hosszúkás pályát követ, és mintegy 25 000 földi év alatt kerüli meg a Napot. Az eredményeket a Nemzetközi Csillagászati Unió alatt működő Kisbolygók Központja megerősítette, de még nem bírálták el őket, május 21-én mégis közzétették az arXiv preprint szerveren.
Az új törpebolygó
A 2017 OF201 egy nagyjából gömb alakú, 700 kilométer átmérőjű égitest, amely a Neptunusz pályáján túl húzódik. A tudósok egy csoportja a chilei Blanco teleszkóp és a Hawaii-szigeteken működő Kanada-Franciaország-Hawaii teleszkóp archív adatainak átvizsgálása közben szúrta ki. A kutatók hét év alatt 19 képsorozaton keresztül követték nyomon az objektum mozgását.
A törpebolygó legközelebbi pályáján közel 45 csillagászati egység (CSE), azaz a Föld és a Nap közötti távolság 45-szörösének megfelelő távolságban kering – hasonlóan a Plútóhoz. Az újonnan felfedezett objektum pályája alapján a tudósok becslése szerint az utolsó napközeli elhaladása 1930-ban volt, ugyanabban az évben, amikor a Plútót felfedezték. Most kétszer olyan messze van, és még messzebbre száguld az űrbe. A legtávolabbi pontján, a 2017 OF201 1600 CSE távolságot fog megtenni, mielőtt visszautazik a Föld belsejébe.

Illusztráció a Plútóról. Wikimedia Commons/NASA/RomanTkachenko
Ez a hosszúkás pálya összetett gravitációs kölcsönhatásokra utal, mind a Neptunusszal, mind a Tejútrendszer gravitációjának vonzásával.
„Lehet, hogy a vándorlása során egynél több lépést tett meg” – mondta a tanulmány társszerzője, Sihao Cheng, a New Jersey állambeli Princetonban található Institute for Advanced Study asztrofizikusa. „Lehetséges, hogy ez az objektum először az Oort-felhőbe, a Naprendszerünk legtávolabbi régiójába került, amely számos üstökösnek ad otthont, majd visszaküldték.”
Lehetnek más égitestek is a Naprendszerben?
Mivel a Naprendszer ilyen távoli objektumait nagyon nehéz felfedezni, lehetséges, hogy a 2017 OF201 nem az egyetlen törpebolygó, amely még felfedezésre vár.
„A 2017 OF201 a keringési idejének mindössze 1%-át tölti elég közel hozzánk ahhoz, hogy észlelhető legyen” – mondta Cheng. „Ennek az egyetlen objektumnak a jelenléte azt sugallja, hogy lehet még vagy száz másik hasonló pályájú és méretű objektum; csak túl messze vannak ahhoz, hogy most még észlelhetőek legyenek.”

Forrás: depositphotos.com
Az újonnan felfedezett objektum megkérdőjelezheti a 9. bolygóról szóló elméleteket is, egy javasolt, de megfigyeletlen nagy bolygóról, amely több milliárd mérfölddel a Neptunuszon túl kering. Egyes tudósok a 9. bolygó gravitációjának hatását javasolták egyes transz-Neptunusz-objektumok csoportos pályájának magyarázatára. A 2017 OF201 azonban nem illeszkedik pontosan ebbe a megfigyelt mintázatba, és a kutatók szerint a 9-es bolygó gravitációs vonzása – ha létezik – viszonylag gyorsan kiűzné a 2017 OF201-t a Naprendszerből. További megfigyelésekre lesz szükség ahhoz, hogy jobban megértsük ezeket a lehetséges kölcsönhatásokat – írta a csapat a tanulmányban.
„Bár a távcsövek fejlődése lehetővé tette számunkra, hogy az univerzum távoli részeit is felfedezzük, még mindig sok felfedezni való van a saját Naprendszerünkről” – mondta Cheng.
Ez is érdekelhet:
- A Jupiter, a Naprendszer óriása, egykor kétszer akkora volt, mint most
- Egy szinte tökéletes gömb alakú valami bocsát ki rádiójeleket a világűr mélyén
- Teljesen máshogy forog a Titan légköre, mint maga a hold
Kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A második világháborúban meghalt német katonák maradványait találták meg a Bécsi kapu téren
Végveszélyben a parajdi sóbánya? A víz már a turisztikai szintet is elérte
Ez a világ legrégebbi házi feladata
Majdnem kihalt az emberiség körülbelül egymillió évvel ezelőtt?
Porphüriosz története: Az óriásbálna, amely 50 évig terrorizálta Konstantinápolyt
Isaac Newton ekkorra jósolta a világvégét