Mi mindent rejthet még a Balaton mélye? Leletek és legendák nyomában
Keveset tudunk még a Balaton mélyén rejlő múlt titkairól, de az eddigi leletek és az első víz alatti kutatások már izgalmas kérdéseket vetnek fel a tó rejtett történelméről.
Római kor: a tó partján élők és kereskedők nyomai
A Balaton térsége már a római korban is fontos szerepet töltött be. A régészeti kutatások elsősorban a tó partján fekvő települések és erődítmények maradványait tárták fel: Keszthely-Fenékpusztán például egy jelentős római erőd nyomait fedezték fel, a part menti lelőhelyeken előkerült kerámiatöredékek, edények és más tárgyak pedig azt mutatják, hogy a környék fontos kereskedelmi és gazdasági központ lehetett. Emiatt feltételezhető, hogy még számos maradvány– például amforákkal teli rakományok vagy antik kereskedelmi hajóroncsok – rejtőzik a víz alatt.
Gőzhajók a Balatonon

Egy részvénytársaság menetrendje a 19. század végéről: a korabeli gőzhajózás fontos emléke.
A Balaton a 18-19. században a gőzhajózás egyik fontos helyszíne volt. Bár jelenleg nincs konkrét bizonyíték arra, hogy a tóban több gőzhajóroncs is nyugodna, a történelmi adatok alapján feltételezhető, hogy a korabeli hajók közül néhány elsüllyedhetett. A kutatók ezt a korszakot kiemelten vizsgálják, mert a gőzhajók roncsai értékes információkkal szolgálhatnak a korabeli hajózásról, technológiáról és a Balaton térségének gazdasági életéről.
A világháború maradványai
A 20. század viharos időszakai, különösen a világháborúk alatt is érintették a Balatont. Feltételezések szerint a tóban rejtőzhetnek különféle hadieszközök, roncsok vagy akár repülőgéptörmelékek is, amelyek a háborús eseményekhez kötődnek. A háború után a vízbe zuhant gépeket gyorsan kiemelték és alkatrészként felhasználták, de a harcok hevesebbé válásával egyre több gép maradt a vízben.
Azóta több mint 40 repülőgép roncsait emelték ki a Balatonból. A kiemelt gépek között szerepelnek német, szovjet és amerikai típusok is. A legutóbbi jelentős kiemelés 2023 októberében történt, amikor a magyar gyártmányú Me 109-es roncsait emelték ki Akarattyánál. Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozzák, hogy sok repülőgép roncsának pontos helyét még ma sem ismerik, és feltételezések szerint a tó mélyén további, eddig fel nem tárt hadieszközök és repülőgép-maradványok is rejtőzhetnek.

Az ME-109 azaz a Messerschmitt Bf 109 német vadászrepülőgép. Forrás: Wikimedia Commons
Víz alatti régészet
A 2020-as évek elején indultak el az első, célzott víz alatti régészeti kutatások a Balaton területén, amelyek során modern technológiákat, például térképező szonárokat és tapasztalt búvárrégészeket alkalmaznak.
A veol.hu beszámolójában az Argonauta Víz Alatti Kulturális Örökségvédelmi és Folyami Régészeti Kutatócsoport vezetője, Tóth János Attila is megerősítette, hogy a Balaton medrében még számos, eddig fel nem tárt régészeti érték lapulhat. Bár konkrét nagyszabású leletek eddig nem kerültek elő, a kutatók úgy vélik, hogy a tó történelmi múltja és a környék emberi jelenléte miatt feltételezhetően jelentős tárgyi emlékek várnak még felfedezésre. A feltárást jelentősen nehezíti, hogy az évezredek során a tó fenekét vastag iszap- és üledékréteg borítja, amely sok esetben teljesen elrejti az esetleges tárgyakat és építményeket.
Tóth János Attila hozzátette, hogy a feladat bonyolultsága ellenére a kutatócsoport elkötelezetten dolgozik a Balaton víz alatti örökségének feltérképezésén és megőrzésén. A legmodernebb technológiák – mint például a szonárvizsgálatok és a távérzékelő módszerek – alkalmazásával egyre pontosabb képet kaphatnak a tó medrében rejlő régészeti lelőhelyekről. A csoport munkája során a kutatók törekednek arra, hogy az esetleges leletek feltárása ne károsítsa a környezetet, és a megszerzett ismereteket a tudományos közösséggel, valamint a nagyközönséggel is megosszák.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a víz alatti régészet még gyerekcipőben jár a Balaton esetében, és a jövőbeni eredmények nagyban függenek majd a finanszírozástól, a technológiai fejlődéstől, valamint a szakmai összefogástól. Ezért is fontos, hogy a kutatásokat támogassák és a tó történelmi értékei iránt fokozódjon az érdeklődés.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Emberi maradványokra és egy tökéletes hajóroncsra bukkantak az Adriai-tengerben
Sárga autók verik át a turistákat egy népszerű balatoni fesztiválon – vigyázz, nem taxi!
Szuperszámítógép az autópályán? Ez a magyar autópályaszakasz már okosabb, mint hinnéd!
Még soha nem élt ennyi külföldi Magyarországon: honnan jönnek és miért épp ide?
Tenger sodort el egy magyar apát és 10 éves lányát Görögországban: Videón a drámai mentés
Riasztás: Jégesővel és viharos széllel támad a nyári ítéletidő Magyarországon