Egyre több influenszer esküszik a TikTokon a titokzatos „agyüzemanyagra”, ami azonban brutális elváltozásokat okozott a férfiban.
A közösségi média „hírességei” egyre gyakrabban osztják meg tapasztalataikat arról a titokzatos kiegészítőről, amely állítólag nagyon jót tesz a szervezetünknek. A legfrissebb hírek azonban egészen ijesztőek, derül ki a LADbible cikkéből.
Szintetikus ipari festékről van szó
Már abba ijesztő belegondolni, hogy a csodaszer, amelyről a TikTokon beszélnek, valójában egy szintetikus ipari festék, az úgynevezett metilénkék. Ezt az 1800-as évek végén textilek festésére használták, ám később kiderült, hogy orvosi célú alkalmazása is felmerülhet, például malária kezelésére.
A metilénkéket később egyre több betegség, például egy ritka vérrendellenesség, a methemoglobinémia kezelésében is használták. De az utóbbi években lett igazi sláger, ugyanis az influenszerek a „biohacking” titkának tekintik, és azt állítják, hogy hatékonyan javítja a szellemi frissességet, és lassítja az öregedést.
Szó szerint kék lett az agya
Bár a metilénkék orvosi alkalmazásának hasznait a szakma általában nem vitatja, egy orvos most egy sokkoló fényképet osztott meg, amelyen egy beteg agya a kezelés hatására kék színűre változott. A képen jól látszik a „normál” agy mellett a kékes árnyalatú elváltozás, amely a festék hatására alakult ki. Az orvos, Mikael Häggström, aki egyébként a WikiJournal of Medicine alapítója, a képpel a szintetikus festék rendkívül szokatlan hatásaira igyekszik felhívni a figyelmet.
A beteg a halála előtt 74 ml 0,5%-os metilénkéket kapott vazoplégiás szindrómájának kezelésére. Ez a kór egy olyan állapot, amelyben az erek túlzottan kitágulnak, és rendkívül alacsony vérnyomás alakul ki. A beteg azonban a kezelés után néhány nappal elhunyt, majd a boncolás során kiderült, hogy számos szerve, az agyán kívül például a tüdeje, a szíve és a veséi is hasonló, kékeszöld árnyalatot vettek fel.
A megfelelő célokra kell használni
Az orvostársadalom az évek során többször is figyelmeztetett a metilénkék szórakoztató jellegű, nem orvosi használatának veszélyeire. Bár számos kutatás igyekszik alátámasztani, hogy a szer akár olyan betegségekkel szemben is segíthet, mint az Alzheimer-kór vagy a bipoláris zavar, de a szakemberek nem győznek hangsúlyozni, hogy a szert kizárólag orvosi felügyelet mellett szabad alkalmazni.
A közösségi médiában azonban olyan, megalapozatlan tulajdonságokat is társítanak a metilénkékhez, mint az úgynevezett jetlag hatékony elűzése, vagy épp az öregedés sebességének csökkentése. Anne-Sophie Fluri idegtudós a sajtónak nyilatkozva kifejtette: „Igazolt emberi adatok nélkül ezek az állítások legjobb esetben is spekulatívak, legrosszabb esetben pedig potenciálisan veszélyesek. Az agy nem egy olyan gép, amit könnyedén optimalizálhatunk, mint egy okostelefont.”
Ez is érdekelhet:
További érdekes hírek egészség témában.
Kiemelt kép: Wikimedia Commons
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A magyar mérnökök által alkotott tűzoltó, amely egy tankból és két sugárhajtóműből áll
„Magyarok, takarodjatok!” – Felgyújtottak egy görögkatolikus templomot Kárpátalján
Angol nyelvű szolgáltatások Magyarországon: új platform segíti a külföldi ügyfelek elérését
Leégett a Tomorrowland nagyszínpada, mi lesz így a fesztivállal?
“A körmötök alatt lévő föld is román”: Magyargyalázás és botrányos körülmények a Csíkszereda hétfői meccsén
Tévhit, hogy a magyar nem evett lóhúst? Ezt mondják a régészek