Újra itt a kullancsszezon, így védekezhetünk!
Bár az enyhébb telek miatt akár egész évben találkozhatunk aktív kullancsokkal, azonban a tavaszi és nyári időszakban a legaktívabbak. Rövid összefoglalómban komplett áttekintést próbálok adni a téma kapcsán mind a humán, mind pedig a társállatok vonatkozásában.
Számos kullancsfaj fordul elő hazánkban, ezek közül a közönséges kullancs a legjelentősebb humán megbetegedések potenciális terjesztése szempontjából. Leggyakrabban erdőkben, fás-bokros területeken fordul elő, azonban városi parkokban vagy akár saját kertünkben is találkozhatunk vele. Elsősorban az aljnövényzetről vagy 1-1,5 m magasságból kapaszkodik a potenciális gazdára. A kullancscsípés megelőzésére kell hangsúlyt fektetni, így kirándulás, túrázás során feltétlenül viseljünk hosszú, zárt ruházatot, és alkalmazzunk kullancsriasztó készítményeket. Mindig tartsunk (este) önvizsgálatot, illetve fokozottan figyeljünk a gyerekek átvizsgálására. Felnőttek esetén a térdhajlat lehet kritikus hely, míg gyermekek esetén a hajas fejbőr ellenőrzésére is fektessünk kellő hangsúlyt. Ha kullancsot találunk, akkor azt szakszerűen, kullancs-eltávolító kanál, vagy csipesz segítségével szedjük ki. Ne nyomkodjuk, csavarjuk vagy kenjük be különböző szerekkel, mert ilyen esetben fertőzött nyálat, gyomortartalmat öklendezhet a seben keresztül az emberbe.
A két legjelentősebb humán megbetegedés a kullancs encephalitis és a Lyme-kór.
A vírusos agyvelő és agyhártyagyulladás ellen hatékony, három részes védőoltás sorozat áll rendelkezésre mind gyermekek, mind felnőttek részére. A normál és gyorsított oltási programról, illetve az ismétlő oltásokról kérdezzük a családorvost. A betegség gyakran kétfázisú, melynek első szakában enyhe láz, majd rövid tünetmentesség után igen magas láz, és erős fejfájás, szédülés, hányás illetve egyéb idegrendszeri tünetek jellemzőek. Fontos kiemelni, hogy a kezeletlen, nyers kecske- és tehéntej fogyasztásával is megfertőződhetünk kullancs encephalitissel, ezért fogyasztás előtt ezeket mindenképpen forraljuk fel! Sajnos az elmúlt években, évtizedekben több megbetegedésről is érkeztek híradások nyers tej fogyasztása után.
A Lyme-kór jellegzetes tünete lehet a csípés helyén megjelenő és növekvő bőrpír, mely betegség a későbbi szakaszában akár agyhártya, szívizom vagy ízületi gyulladásban is manifesztálódhat. A baktérium által okozott fertőés antibiotikum kúrával kezelhető. A magyarországi kullancsok nagyobb számban lehetnek a Lyme-kór vektorai, akár 10-20%-uk is fertőzött lehet adott régión, populáción belül.
Haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ha kullancscsípés esetén vagy annak gyanúja felmerülésekor, a fenti tünetek bármelyikét észlejük magunkon vagy gyermekünkön.
Bővebb információt találunk a kullancsokról, az általuk terjesztett betegségekről stb. az Országos Epidemiológiai Központ oldalán, a kullancs.hu weboldalon vagy a Magyar Kullancsszövetség Közhasznú Egyesület Facebook oldalán.
Kutyákra legveszélyesebb kullancs által terjesztett betegség a babesiosis, melynek tünetei láz, étvágytalanság, kedvetlenség, fogyás, barna – véres vizelet, vagy akár idegrendszeri tünetek.
Az egysejtű élősködő a kutya vörösvérsejtjeiben szaporodik, melyek szétesésével jelentkeznek a fenti tünetek és alakul ki súlyos, életveszélyes állapot. Itt is hangsúlyos a megelőzés, tehát alkalmazzunk kullancsriasztó készítményeket például rácseppentős oldatot, spray-t, nyakörvet, illetve séta, kirándulás után alaposan vizsgáljuk át kedvencünket. Szintén kialakulhat Lyme-kór a kutyákban is, amelynek tünete lehet étvágytalanság, láz, ízületi fájdalom, nehézkes mozgás. Tünetek észlelése esetén haladéktalanul konzultáljunk állatorvossal.
Összefoglalva tehát, fontos hangsúlyt fektetni a megelőzésre, amihez megfelelő ruházat és kullancsriasztó készítmények, illetve kullancs encephalitis esetén védőoltás áll rendelkezésre.
Fontos az önmagunk és egymás átvizsgálása, a kullancsok szakszerű eltávolítása és a csípés után az esetlegesen fellépő tünetek észlelése, valamint azok fennállása esetén a háziorvos felkeresése. Házi kedvenceink esetében szintén alkalmazzunk megfelelő riasztó szereket és alaposan vizsgáljuk át az állat bundáját és haladéktalanul távolítsuk el a kullancsokat. Ha kedvencünk viselkedése megváltozik, illetve szokatlan tüneteket észlelünk rajta, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?